Քաղաքական 09:27 20/05/2021 Հայաստան
ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը, արձագանքելով Ալիևի ու Փաշինյանի միջև նոր ոչ հայանպաստ փաստաթղթի ստորագրության մասին տարածած լուրերին, գրում է.
«Իշխանությունը պատերազմի ժամանակ 44 օր ստում և մանիպուլացնում էր ժողովրդին՝ հավաստիացնելով, թե հաղթում ենք, բայց վերջում պարզվեց, որ ոչ միայն չենք հաղթում, այլև ջախջախվում և պարտվում ենք։
Իշխանությունը ժողովրդին հավաստիացնում էր, թե առանց քաղաքացիների կարծիքը հաշվի առնելու Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ որևէ որոշում չի կարող կայացվել, բայց վերջում պարզ դարձավ, որ երկրի վարչապետը, քողարկված կերպով, բոլորից և նույնիսկ իր թիմակիցներից ծածուկ փաստաթուղթ է ստորագրել։
Իսկ ի՞նչ է կատարվում հիմա։ Ոչ ոք չգիտի։ Պատերազմից դասեր չքաղած իշխանությունը վերստին ստվերային բանակցությունների մեջ է և նորից ժողովրդին չի տեղեկացնում իրեն սպասող ճակատագրի մասին։ Մարդիկ անորոշության և չիմացության մեջ են. Սյունիքի, Գեղարքունիքի, Տավուշի, Վայոց Ձորի և Արարատի մարզերի բնակիչները չգիտեն, թե ինչ կարող է վաղը իրենց հետ պատահել։
Վարչապետի ԺՊ Նիկոլ Փաշինյանին և կառավարող թիմի ներկայացուցիչներին հորդորում եմ խոսել ժողովրդի հետ և մանրամասն բացատրել իրերի իրական դասավորությունն ու ընթացքը։ Չստել և ոչինչ չթաքցնել, ստվերային պայմանավորվածությունների չգնալ և ժողովրդի մեջքի հետևում վիճահարույց փաստաթղթերի տակ չստորագրել։
Խնդրի խորությունը կրկնապատկվում է հատկապես այն հանգամանքով պայմանավորված, որ Նիկոլ Փաշինյանն ընդամենը վարչապետի պաշտոնակատարի կարգավիճակ ունի, իսկ պաշտոնակատարը չի կարող իրեն գործունեության անսահման և անվերահսկելի ազատություններ տալ, հատկապես պետության համար ճակատագրական հարցերում»։

Politics 14:10 20/05/2021 Armenia
Lawmaker Edmon Marukyan, the leader of the opposition Bright Armenia faction, on Thursday reacted to the reports that the Armenian authorities are negotiating a new “controversial document” with Azerbaijan and Russia, and caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan is going to sign it.
"The authorities told lies and manipulated the people during the 44 days of war, assuring that we were winning, but in the end it turned out that not only did we not win, but also we were crushed and defeated,” he wrote on Facebook.
He underlined the Armenian authorities assured the people that no decision would be made to resolve the Nagorno-Karabakh conflict without taking into account their opinion, however in the end it became clear that the prime minister had secretly signed a document, which even his teammates were not aware of.
“And what is happening now? Nobody knows. Having failed to learn lessons from the war, the authorities are again in shadow negotiations, again not telling the people what awaits them. People are in uncertainty or ignorant. Residents of Syunik, Gegharkunik, Tavush, Vayots Dzor and Ararat Provinces do not know what may happen to them tomorrow.
“I urge acting Prime Minister Nikol Pashinyan and members of the ruling force to talk to the people and explain in detail the actual course of events, not to tell lies, hide anything, reach shadow agreements or sign any controversial document without people’s knowledge,” Marukyan said.