Քաղաքական 19:35 21/05/2021 Հայաստան
Ադրբեջանը շարունակում է իրագործել միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների խախտումներ. Արա Այվազյան
ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը  ելույթ է ունեցել  ԵԽ Նախարարների կոմիտեի 131-րդ նստաշրջանում։ Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը, Այվազյանն իր ելույթում, մասնավորապես, ասել է․
«Պարոն Նախագահ, հարգելի նախարար Մաաս,
Գերմանիան Նախարարների կոմիտեի նախագահությունն իրականացրեց դժվարին ժամանակաշրջանում` հիմնականում պայմանավորված ձգձգվող և կաթվածահար անող համաճարակով: Ես միանում եմ նախորդ բանախոսներին՝ գնահատելով այս մարտահրավերներին դիմակայելու Ձեր երկրի ջանքերը:
Պարոն նախագահ,
Ողջունում ենք Գլխավոր քարտուղարի պատրաստած «Ռազմավարական շրջանակ» փաստաթուղթը, որն ամուր հիմք է կազմակերպության երկարաժամկետ տեսլականի և շարունակական բարեփոխումների համար: Գլխավոր քարտուղարին շնորհակալություն ենք հայտնում նաև տարեկան զեկույցի համար, որտեղ ճշգրիտ գնահատականներ են տրվում Եվրոպայում ժողովրդավարական անվտանգության իրավիճակին:
Պարոն Նախագահ, ընթացիկ տարին նշանակալի է Եվրոպայի խորհրդին Հայաստանի անդամակցության 20-ամյակի հանգամանքով: Այդ տարիների ընթացքում Եվրոպայի խորհուրդը նպաստել է և շարունակում է նպաստել Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդմանը: Մենք հաստատակամ կերպով հավատարիմ ենք Եվրոպայի խորհրդի գաղափարներին և արժեքներին։
Սակայն, մյուս կողմից, եվրոպական ժողովրդավարական անվտանգության առավել լայն համատեքստում մենք ականատեսն ենք այդ արժեքների անկման և բարոյական պարտության:
Անցյալ տարի Ադրբեջանն արյունալի պատերազմ սանձազերծեց Արցախի ժողովրդի դեմ: Պատերազմն ուղեկցվել է մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի զանգվածային խախտումներով: Այդ խախտումները պատշաճ կերպով փաստագրված են ո՛չ միայն հայկական, այլև՝ միջազգային  աղբյուրներում, այնպիսի կազմակերպությունների կողմից, ինչպիսիք են՝ Amnesty International-ը, Human Rights Watch-ը և Freedom House-ը:
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը միջանկյալ միջոցներ է կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ հարյուրավոր գերեվարված անձանց առնչությամբ, որոնց գերության փաստն այդ երկիրն ընդունել է` պահանջելով նրանց մասին տեղեկատվություն, ինչը, սակայն, չի ստացել: Դատարանն անգամ հրապարակային ծանուցմամբ Նախարարների կոմիտեին տեղեկացրել է, որ Ադրբեջանը չի համագործակցում: Իր խորը մտահոգությունն է հայտնել նաև ԵԽ Խորհրդարանական Վեհաժողովը՝ վերջին լիագումար նստաշրջանի ընթացքում:
Հրաժարվելով վերադարձնել դեռևս պատանդառության մեջ գտնվող ռազմագերիներին` Ադրբեջանը մինչ օրս շարունակում է իրագործել միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների խախտումներ:
Մենք կարևոր դեր ենք վերապահում Եվրոպայի խորհուրդին՝ Արցախում պատերազմի կործանարար հումանիտար հետևանքների հասցեագրման գործում, ներառյալ՝ տեղահանության, մշակութային և կրոնական կոթողների ավերման, հարյուրավոր ռազմագերիների ու խաղաղ բնակիչների շարունակվող պատանդառության հարցերում:
Կարծում ենք` Նախարարների կոմիտեն պետք է բազմապատկի իր ջանքերն այս ուղղությամբ, այդ թվում՝ իր լիակատար աջակցությունը ցուցաբերելով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանին, ԵԽԽՎ-ին, Մարդու իրավունքների հանձնակատարին և այլ իրավասու մարմիններին:  Մինչ այժմ Ադրբեջանի կողմից իր կանոնադրական և կոնվենցիոն պարտավորությունների բացահայտ խախտումներին Նախարարների կոմիտեի պատասխանը համարժեք չի եղել:
Լեռնային Ղարաբաղում մարդու իրավունքների զանգվածային և կոպիտ խախտումներին կոշտ պատասխանի բացակայությունն Ադրբեջանին խրախուսեց նույն քաղաքականությունը վարել Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ՝ փորձ կատարելով գրավել սահմանամերձ տարածքներ և տեղի բնակչությանը զրկել իր ապրուստի միջոցներից:
Եվրոպայի խորհուրդը հիմնվել է՝ իր անդամ պետությունների միջև ավելի մեծ միասնություն հաստատելու նպատակով: Այս առումով, Եվրոպայի խորհրդին հաջողվել է մեկ հարկի տակ համախմբել գրեթե ողջ Եվրոպան և մշակել տարբեր ոլորտներում անդամ պետությունների միջև համագործակցությունն ուղենշող իրավական չափանիշներ:
Այնուամենայնիվ, որոշ անդամ պետությունների միջև կա խորը անդունդ: Եվ քանի դեռ դաժան ոճրագործություններ իրագործողներին թույլատրվում է հավասար հիմքերով գտնվել նրանց հետ, ովքեր շարունակում են հավատալ ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների արժեքներին, այդ անդունդը միմիայն խորանալու է: Եթե մենք նոր լիցք չհաղորդենք ողջ Եվրոպայում ժողովրդավարական անվտանգությունը երաշխավորելու մեր ջանքերին, Եվրոպայում ավելի մեծ միասնության մեր կարևորագույն նպատակը կմնա պատրանք, և հատկապես` նրանց համար, ովքեր ապրում են հակամարտությունների և առճակատումների գոտիներում»:

Politics 19:57 21/05/2021 Armenia
Acting Foreign Minister of Armenia Ara Aivazian on Friday addressed the 131st session of the Committee of Ministers of the Council of Europe, the Foreign Ministry reported. The full text of his statement is provided below.
"Mr. President, dear Minister Maas,
Germany held the Presidency of the Committee of Ministers in challenging times, not least due to the continuing and crippling pandemic. I join the previous speakers in appreciating the efforts made by your country to confront these challenges.
We welcome the Strategic Framework prepared by the Secretary General, which is a solid foundation for a longer-term vision and continued reforms of the organization. We would also like to thank the Secretary General for her Annual Report, rightly assessing the state of democratic security in Europe.
Secondly, Mr. President, this year marks the 20th Anniversary of Armenia’s membership to the Council of Europe. Throughout these years the Council of Europe has contributed to the democratic consolidation in Armenia, and it continues to do so. We remain committed to the ideals and values of the Council of Europe with strong ownership.
But on the other hand, we see degradation and the moral defeat of these values in a larger context of European democratic security.
Last year Azerbaijan waged a bloody war against the people of Nagorno-Karabakh (Artsakh). The war was accompanied with massive violations of human rights and international humanitarian law. These transgressions are well documented not only in Armenian sources, but also internationally: by organizations such as Amnesty, the Human Rights Watch and Freedom House. Our own European Court of Human Rights indicated interim measures to Azerbaijan with relation to hundreds of persons confirmed to be captured by that country, requesting information about them, but not receiving any.
The Court went to the length of publicly notifying the Committee of Ministers that Azerbaijan is not cooperating. Last PACE plenary expressed its grave concern as well. By refusing to hand over the remaining prisoners of war Azerbaijan continues violating international human rights law and international humanitarian law to this very day.
We see an important role for the Council of Europe in addressing the devastating humanitarian consequences of the war in Nagorno-Karabakh including displacement, destruction of cultural and religious sites and continued captivity of hundreds of prisoners of war and civilians.  We believe that our Committee should bolster its efforts in this respect, also by providing its full support to the Court, Parliamentary Assembly, Commissioner for Human Rights and other relevant bodies. So far, the response of the Committee to Azerbaijan’s obvious violations of its statutory and conventional obligations has not been adequate.
Lack of strong response to massive and grave human rights violations in Nagorno-Karabakh further emboldened Azerbaijan to project the same policy towards Republic of Armenia by making attempts to seize borderline territories and deprive the local population of their livelihood.
The Council of Europe was established with the aim of achieving greater unity among its Member States. And the Council has been successful in bringing almost the entirety of Europe under one roof and in devising legal standards guiding many aspects of the cooperation between its Member States. Yet, there is a great divide between some of our Member States. And while the perpetrators of atrocious crimes are allowed to be on equal footing with those who still believe in the values of democracy and human rights, this divide is only going to widen.
Unless we reinvigorate our efforts in ensuring democratic security throughout Europe, and particularly for those living in areas of conflicts and confrontations, our overarching goal of greater unity in Europe would remain illusory.