Քաղաքական 19:59 26/05/2021 Աշխարհում
Նիկոլ Փաշինյանի ՝ հանրապետության խորհրդարանական ժամին հնչեցրած ՀԱՊԿ-ի վերաբերյալ հայտարարությունները հաշվի են առնվել, շարունակվում են խորհրդակցությունների անցկացման աշխատանքները: Այս մասին հայտարարել է ՀԱՊԿ մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Զայնետդինովը, գրում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի տեղեկությունները հաշվի են առնվել: ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնի հանձնարարականներին համապատասխան աշխատանքը շարունակվում են»,-ասել է Զայնետդինովը:
Հիշեցնենք, որ Փաշինյանը, ելույթ ունենալով Հայաստանի օրենսդիր մարմնում, ասել է, որ հայկական կողմը չի բացառում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին դիմելը Ադրբեջանի հետ սահմանին տիրող իրավիճակի պատճառով, եթե ՀԱՊԿ մեխանիզմները թույլ չտան  լուծել այս խնդիրը:  Բացի այդ, նա ասել է, որ Հայաստանը գոհ չէ ՀԱՊԿ-ի «գործողությունների արագությունից» Ադրբեջանի հետ սահմանի խնդրի լուծման հարցում, և ավելացրել է, որ կազմակերպությունը հրապարակավ հստակ դիրքորոշում չի հայտնել այս հարցում:

Politics 21:17 26/05/2021 Region
The Collective Security Treaty Organization (CSTO) took note of the statements made by acting Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan during the Q/A session in the parliament, CSTO Spokesman Vladimir Zainetdinov has told Ria Novosty news agency.
"We have taken note of the remarks made by Armenia's acting Prime Minister Nikol PAshinyan. Works continue according to instructions of the CSTO Council Chairman Emomali Rahmon," Zainetdinov added.
To remind, earlier Nikol Pashinyan stated at parliament that if the CSTO mechanisms fail to respond to Azerbaijan's encroachment against the sovereign territory of Armenia, the country does not rule out applying to the UN Security Council to resolve the issue. Pashinyan also noted that Armenia is not satisfied with the 'speed of the actions' taken by CSTO to address the matter, adding the organisation has not expressed a clear position over the issue.