Քաղաքական 15:39 04/06/2021 Տարածաշրջան
Թուրքական պետական լրատվամիջոցը բացահայտել է 44-օրյա պատերազմում սպանված ադրբեջանցի զինվորների իրական թիվը
Թուրքիայի պետական «TRThaber» լրատվականն ուշագրավ բացահայտում է արել արցախյան 44-օրյա պատերազմում Ադրբեջանի բանակի կենդանի ուժի կորուստների մասին: Այս մասին գրում է ermenihaber-ը։
«TRThaber»-ի ռուսական բաժնի տելեգրամյան էջում  տեղեկություն է հայտնվել Թուրքիայի կողմից Ադրբեջան ուղարկված հերթական հումանիտար օգնության մասին: Գրառման մեջ նշվել է, որ Թուրքիայից նվերներ են ուղարկվել «44-օրյա պատերազմում զոհված 6.000 զինծառայողների երեխաների համար»:
Նշենք, որ Ադրբեջանի պաշտոնապես հայտարարել էր, որ արցախյան 2-րդ պատերազմում զոհվել է ադրբեջանական բանակի 2900 զինծառայող:
Հրապարակումից քիչ անց թուրքական լրատվամիջոցը փոփոխություն է կատարել լրատվանյութի տեքստում՝ 6.000 թվի մեջ ավելացնելով նաև վիրավորներին։

Общество 15:50 04/06/2021 Регион
Телеграм-канал российской службы турецкого информационного сайта TRT опубликовал видеоматериал, в котором  президент Федерации детских игр и спортивных клубов Турции Мехмет Мутлу заявил, что Турция отправила в Азербайджан подарки для детей азербайджанских солдат, погибших во время  44-дневной войне в Арцахе.
Как пишет ermenihaber, примечательно, что в аннотации к видеоматериалу телеграм-канала отмечается, что подарки получат семьи шести тысяч азербайджанских военнослужащих, погибших в 44-дневной войне.
При этом минобороны Азербайджана заявило, что число азербайджанских военных, погибших в войне осенью 2020 года, составляет 2900.