Քաղաքական 11:41 08/06/2021 Հայաստան
Նախընտրական փուլում, ինչպես պատերազմում՝ ստերը էլ ավելի են մեծանում։ Ու դրանց անպայման պետք է պատասխանել՝ փաստական։ Հարցերը, որոնք պատասխան չեն ունենում, որքան էլ սուտ ու անտրամաբանական լինեն, սկսում են իրենց՝ անտրամաբանական տրամաբանությամբ։
Եվ այսպես՝ «Գույք պարտքի դիմաց». Այս օրերին շրջանառվող հարց, քննարկումներ դրա շուրջ, բայց քննարկումներ, որոնցում հիմնականում բացակայում է փաստականը, քանի որ դիտավորյալ է այն դաշտ գցվել հենց այդ ձևով՝  «Քոչարյանը սաղ տվեց ռուսներին», «աշխատող զավոդները ռուսներին տվին» և այլն:
Պարտք, որ կուտակվել էր
նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի պաշտոնավարման շրջանում, հիմնականում՝ 1992-94 թվականների միջակայքում, Ռուսաստանից Հայաստանի վերցրած տարբեր վարկերի հաշվին: Պարտքի գումարը կազմում էր մոտ 100 մլն դոլար, իսկ ավելի կոնկրետ՝ 98 միլիոն դոլար:
Այսինքն, 1998-ին ստանձնելով Հայաստանի նախագահի պաշտոնը, Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորած իշխանությունը այդ արտաքին պարտքը «ժառանգություն» ստացավ նախորդ կառավարույթունից: Իսկ 2000-ականների մեկնարկին ծագեց Ռուսաստանին ունեցած այդ պարտքը փակելու խնդիրը:
Հնարավո՞ր չէր Ռուսաստանին ունեցած այդ պարտքը մարել փողով
«Քեշ» փողով Ռուսաստանին ունեցած 98 միլիոն դոլարի պարտքը փակելու հետևանքը կլիներ այն, որ Հայաստանի կառավարությունը արդեն կդժվարանար ուսուցիչների, բժիշկների, մարտական սպաների աշխատավարձերը բարձրացնելու, կենսաթոշակառուների թոշակներն ավելացնելու, պետական բյուջեով նախատեսված շինարարական և այլ ծախսեր կատարելու հարցերում, իսկ այդ ամենը, սիրելի հայրենակից, կխփեր հենց քո գրպանին ևս:
Այսինքն, կարելի էր և փողով այդ պարտքը փակել, բայց… կանգնել նոր պարտք վերցնելու խնդրի առաջ:
Ձեռնարկություններ՝ «պարտքի դիմաց»
Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև բանակցությունների արդյունքում ձևավորվեց «Գույք՝ պարտքի դիմաց» ծրագիրը, որի վերաբերյալ համաձայնությունը կնքվեց 2002-ին: Ըստ այդմ՝ Հայաստանը Ռուսաստանին փոխանցեց հետևյալ ընկերությունները՝
1 Հրազդանի ջերմաէլեկտրակայանը, 2 «Մարս» գործարանը, 3 Երևանի նյութաբանության, 4 Երևանի մաթեմատիկական մեքենաների («Մերգելյան»),             5 Երևանի կառավարման ավտոմատացված համակարգերի գիտահետազոտական ինստիտուտները։
Ի՞նչ տվեց դա Հայաստանին
Առաջին՝ Հայաստանի կառավարությունը այդպիսով մարեց 99 միլիոն դոլարի արտաքին պարտք, այդ չափով նվազեցնելով պարտք լինելու նյութական և հոգեբանական բեռը:
Երկրորդ՝ բացի այն, որ Ռուսաստանին ունեցած 99 միլիոն դոլարի պարտքը զրոյացավ, «Գույք՝ պարտքի դիմաց» ծրագրով ռուսական կողմը, ստանձնած պարտավորության համաձայն, կատարեց 100 միլիոն դոլարի ներդրում՝ Հայաստանի տնտեսության մեջ: Այսինքն, ծրագիրը ոչ միայն Հայաստանի տնտեսությանը վնաս չտվեց, ոչ միայն արտաքին պարտքը 100 միլիոն դոլարով նվազեց, այլև լրացուցիչ 100 միլիոն դոլարի ռուսական կապիտալի մուտք եղավ Հայաստանի տնտեսություն: Ու այդ ներդրումները շարունակական բնույթ են կրել ու կրում:
Երրորդ՝ Հայաստանը այդ ծրագրով երաշխավորեց թվարկված ընկերությունների պահպանումը, ապա՝ հետագա զարգացումն ու արդիականացումը, Հայաստանի քաղաքացիների համար նոր աշխատատեղերի ստեղծումն ու զբաղվածության ապահովումը, բյուջեի հարկային մուտքերի ավելացումը:
Չորրորդ՝ այս ծրագրի շնորհիվ, Հայաստան-Ռուսաստան առևտրատնտեսական հարաբերությունների բովանդակությունը «պարտապան-պարտատեր» հարթությունից արագորեն տեղափոխվեց տնտեսական գործընկերության ու դրա խորացման հարթություն:
Ի՞նչ եղավ նշված ընկերությունների հետ
Հրազդանի ՋԷԿ-ի հետ կապված՝ պատասխանը պարզ է ու ակնհայտ: Գործում է, էլեկտրաէներգիա է արտադրում: Իսկ նշված 3 գիտահետազոտական ինստիտուտները հետագայում միավորվեցին և այժմ հանդես են գալիս որպես՝ «Երևանի մաթեմատիկական մեքենաների ԳՀԻ» ՓԲԸ անվանմամբ (օրինակ միայն «ԵրՄՄԳՀԻ» ՓԲԸ-ն 2017 թվականին 207 մլն դրամ հարկային մուտք է ապահովել):
Հետագայում՝ 2013-ին «ՌԱՕ ՄԱՐՍ» ՓԲԸ և «ԵրՄՄԳՀԻ» ՓԲԸ տարածքներում ստեղծվել է «Ալյանս» ազատ տնտեսական գոտին՝ բարձր տեխնոլոգիական և նորարարական արտադրությունների կազմակերպման նպատակով:
Այդ ազատ տնտեսական գոտում ստեղծվել և գործում են՝ 1 «Լեդ» լամպերի արտադրությունը, 2 «Ֆարմատեք» դեղագործական ընկերությունը, 3 «Ինստիգեյթի» անօդաչու սարքերի արտադրությունը, 4 «Technology and Science Dynamics Inc./Armtab Technologies»-ը՝ հայկական ArmTab պլանշետների և սմարթֆոնների արտադրողը և այլն: Այդ ազատ տնտեսական գոտու մեկնարկից, օրինակ, մինչև 2017 թվականը ներառյալ, փաստացի իրականացվել է 2,8 մլրդ դրամի ներդրում և ստեղծվել 326 նոր աշխատատեղ ու խոսքը որակյալ մասնագետների ու աշխատատեղերի մասին է:
Այսպիսով՝ մնում է մի՝ հիմնական հարց՝  ո՞վ է դժգոհ, որ հայ մարդիկ Հայաստանում աշխատանք ու եկամուտ ունեն:

Политика 17:21 08/06/2021 Армения
В предвыборный период, как на войне, ложь разрастается все больше. И на нее нужно отвечать обязательно – фактами. Вопросы, которые остаются безответными, какими бы ложными и нелогичными они ни были, начинают жить своей нелогичной логикой.
Итак, программа «Имущество в обмен на долг». В эти дни тиражируются вопросы, дискуссии по этому поводу, но дискуссии, в которых в основном отсутствует фактологическая база, так как тема была намеренно заброшена в поле именно в такой форме: мол, «Кочарян отдал все русским», «работающие предприятия отдали русским» и пр..
Долг, который накопился
в период президентства Левона Тер-Петросяна, в основном в промежутке с 1992 по 1994 годы, за счет различных кредитов, взятых Арменией у России. Сумма долга составляла около 100 миллионов долларов, а точнее – 98 миллионов долларов.
Другими словами, вступив в должность президента Армении в 1998 году, возглавляемая Робертом Кочаряном власть получила этот внешний долг «в наследство» от предыдущего правительства. А в начале 2000-х годов возникла проблема выплаты этого долга России.
Разве не было возможности погасить этот долг перед РФ деньгами?
Следствием выплаты долга России в размере 98 миллионов долларов наличными стало бы то, что у правительства Армении возникли бы трудности с повышением зарплаты учителям, врачам, боевым офицерам, увеличением пенсии пенсионерам, другими предусмотренными бюджетом строительными и иными расходами, а все это, уважаемый соотечественник, ударило бы по твоему карману.
Другими словами, можно было выплатить этот долг и деньгами, но… столкнуться с проблемой взятия нового долга.
Предприятия «в обмен долг»
В результате переговоров между Арменией и Россией была сформирована программа «Имущество в обмен на долг», соглашение о которой было заключено в 2002 году.
В рамках сделки Армения передала России завод «Марс», ЗАО «Ереванский НИИ математических машин», ЗАО «Ереванский НИИ автоматизированных систем управления», ЗАО «Ереванский НИИ материаловедения», а также имущественный комплекс Разданской ТЭС.
Что это дало Армении?
Во-первых, правительство Армении таким образом выплатило внешний долг в размере 99 миллионов долларов, в этом размере уменьшив материальное и психологическое бремя должника.
Во-вторых, помимо погашения долга перед Россией в размере 99 миллионов долларов, в рамках программы «Имущество в обмен на долг» российская сторона, согласно принятым обязательствам, инвестировала 100 миллионов долларов в экономику Армении. Другими словами, программа не только не нанесла ущерба экономике Армении, не только уменьшила внешний долг на 100 миллионов долларов, но и обеспечила приток российского капитала в размере дополнительных 100 миллионов долларов в экономику Армении. И эти инвестиции носили и продолжают носить продолжительный характер.
В-третьих, с помощью этой программы Армения гарантировала сохранение перечисленных компаний, а затем их дальнейшее развитие и модернизацию, создание новых рабочих мест для граждан Армении и обеспечение их занятости, увеличение налоговых поступлений в бюджет.
В-четвертых: благодаря этой программе содержание торгово-экономических отношений между Арменией и Россией из плоскости «должник-кредитор» быстро были перенесены в плоскость экономического партнерства и его углубления.
Что стало с указанными предприятиями?
В связи с Разданской ТЭС ответ ясен и очевиден. Функционирует, производит электроэнергию. А вышеперечисленные 3 НИИ в дальнейшем объединились и сейчас выступают под наименованием ЗАО «Ереванский НИИ математических машин»( например, только это ЗАО в 2017 году обеспечила налоговые поступления в размере 207 млн драмов).
В дальнейшем, в 2013 году, на территориях ЗАО «РАО МАРС» и ЗАО «Ереванский НИИ математических машин» была создана свободная экономическая зона «Альянс» с целью организации высокотехнологичных и инновационных производств.
В этой свободной экономической зоне созданы и функционируют:
1. производство Led-ламп,
2. фармацевтическая компания «Фарматек»,
3. производство дронов «Instigate»,
4. «Technology and Science Dynamics Inc./Armtab Technologies» – армянский производитель планшетов ArmTab и смартфонов и т. д.
С начала создания этой свободной экономической зоны, например, до 2017 года включительно фактически было вложено 2,8 млрд драмов, создано 326 новых рабочих мест, при этом речь идет о квалифицированных специалистах и рабочих местах.
Таким образом, остается один главный вопрос: кто недоволен тем, что у армян в Армении работа и доходы?