20:45 11/06/2021 Հայաստան
Հայաստանը Ադրբեջանի կողմից մինչ օրս ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց իրական թվի քողարկման մասին մտահոգություն է հայտնել ԿԽՄԿ-ին
Հունիսի 11-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանն ընդունել է ՀՀ-ում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավար Թիերի Ռիբոյի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են 2020թ. սեպտեմբերին Արցախի դեմ շփման գծի ամբողջ երկայնքով սանձազերծած թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով անհետ կորած և գերության մեջ հայտնված անձանց ճակատագրերը պարզելուն ուղղված հարցերին:
Վաղարշակ Հարությունյանը ԿԽՄԿ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավարին է  հայտնել ՀՀ պաշտպանության նախարարության մտահոգությունը ադրբեջանական իշխանությունների կողմից մինչ օրս ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց իրական թվի քողարկման և այս՝ բացառապես հումանիտար բնույթ կրող հարցը քաղաքական շահարկումների առարկա դարձնելու փորձերի վերաբերյալ: Նշվել է, որ նման գործելաոճը  հանդիսանում է միջազգայնորեն ամրագրված իրավունքների, մասնավորապես՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի, ինչպես նաև 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համատեղ հայտարարության դրույթների շրջանակներում Ադրբեջանի կողմից ստանձնած հանձնառությունների կոպտագույն խախտում:
Վաղարշակ Հարությունյանը միաժամանակ երախտագիտություն է հայտնել  ԿԽՄԿ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավարին Ադրբեջանի իրավազորության տակ հայտնված հայազգի անձանց իրավունքների պաշտպանության գործում պատվիրակության կողմից  գործադրվող ջանքերի համար, նշել, որ Ժնևյան կոնվենցիաները երաշխավորում են ռազմագերիների իրավունքների պաշտպանությունը, նրանց պատվի և արժանապատվության նկատմամբ հարգանքի իրավունքը, որը պետք է բացառի ցանկացած տեսակի նվաստացնող վերաբերմունք:
Թիերի Ռիբոն իր հերթին հավաստիացրել է, որ ԿԽՄԿ պատվիրակությունն իրականացնում է բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ անհայտ կորած անձանց ճակատագրերի, ինչպես նաև ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց վերաբերյալ տեղեկատվության պարզաբանման ուղղությամբ:

Политика 21:07 11/06/2021 Регион
Армения выразила МККК озабоченность в связи с попытками Азербайджана по сей день скрыть реальное количество военнопленных и попавших в плен мирных жителей
И.о. министра обороны Армении Вагаршак Арутюнян принял в пятницу главу делегации Международного комитета Красного Креста (МККК) в Армении Тьерри Рибо.
Собеседники затронули вопросы, касающиеся судьбы пропавших без вести и захваченных в плен лиц вследствие турецко-азербайджанской агрессии, развязанной в сентябре 2010 года на всей линии соприкосновения с Арцахом.
Арутюнян выразил Рибо озабоченность Минобороны РА в связи с попытками властей Азербайджана по сей день скрыть реальное количество военнопленных и попавших в плен мирных жителей и сделать этот исключительно гуманитарный вопрос предметом политических спекуляций.
Было отмечено, что такой стиль работы является грубейшим нарушением Азербайджаном международного гуманитарного права, а также совместного трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
Вместе с тем, и.о. министра поблагодарил руководителя ереванского офиса МККК за усилия по защите прав армян, находящихся под юрисдикцией Азербайджана, а также заявил, что Женевские конвенции гарантируют защиту прав военнопленных и исключают унижающее их достоинство отношение.
Рибо, в свою очередь, заверил, что делегация МККК предпринимает все необходимые шаги для выяснения судьбы пропавших без вести лиц, а также военнопленных и удерживаемых мирных жителей.