Քաղաքական 11:53 29/06/2021 Հայաստան
Այս պահին Ռուսաստանի սահմանների մերձակայքում Թուրքիան ներգրավված է միանգամից երկու զորավարժություններում. Վարդան Ոսկանյան
«Այս պահին Ռուսաստանի սահմանների մերձակայքում Թուրքիան ներգրավված է միանգամից երկու զորավարժություններում։
Դրանք ներառում են Սև ծովում ընթացող համանատոյական «Ծովային զեփյուռ» և Ադրբեջանում այսօր (հունիսի 28-խմբ․) մեկնարկած և նախապես չհայտարարված «Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրք-2021» թուրք-ադրբեջանական ռազմախաղերը։ Ամենայն հավանականությամբ, այս երկու գործողությունները փոխշաղկապված են, թեև այդ մասին չի բարձրաձայնվում։
Եթե սրան ավելացնենք նաև այն, որ վերջերս թուրք-ամերիկյան համաձայնության արդյունքում Թուրքիան պատրաստվում է Աֆղանստանից ամերիկյան զորքերի դուրսբերումից հետո էլ՝ որպես ՆԱՏՕ-ի անդամ երկիր, Վաշինգտոնի աջակցությամբ և «օրհնությամբ» մնալ այդ երկրում, ապա կստացվի Ղրիմից մինչև Քաբուլ ձգվող թուրքական ռազմական մի «կիսալուսին», որն աշխարհագրորեն փորձում է շրջափակել Ռուսաստանը և ռուսական կենսական շահերի գոտի Կենտրոնական Ասիան հարավից։
Այսինքն, տեղի են ունենում խոշոր աշխարհաքաղաքական գործընթացներ, որոնցում մի կողմից ներգրավված է Հայաստանի ռազմավարական դաշնակիցը, իսկ մյուսից՝ թշնամին, մինչդեռ Երևանում, ըստ էության, չկա նույնիսկ ԱԳՆ»։

Politics 18:07 29/06/2021 Armenia
Armenian expert on Iran Vardan Voskanyan, who ran for parliament on the opposition I’m Honored bloc’s ticket in the June 20 elections, on Monday called attention to the fact that Turkey is involved in two military drills at once near the Russian borders.
“Turkey is currently involved in two military exercises at once near the Russian borders. In particular, they include NATO’s Sea Breeze exercises in the Black Sea and the joint Azerbaijani-Turkish military exercises named "Mustafa Kemal Ataturk – 2021” which started today [June 28] and were not announced in advance,” he wrote on Facebook.
The expert said that the two exercises are most likely interrelated.
“If we also consider the fact that according to the recently signed Turkish-US agreement, after the withdrawal of American troops from Afghanistan Turkish forces will remain in the country as a NATO member state with the support and “blessing” of Washington, then we will get a Turkish military “crescent” stretching from Crimea to Kabul, which is trying to geographically blockade Russia and Central Asia, an area of vital importance for Russia, from the south.
“In fact, major geopolitical processes are taking place, in which, on the one hand, Armenia's strategic partner is involved, and on the other, its enemy, while the Foreign Ministry in Yerevan is basically non-functional,” Voskanyan said.