Քաղաքական 17:35 08/07/2021 Հայաստան
Հուլիսի 8-ին կայացել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանի հեռախոսազրույցը ՌԴ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ, բանակի գեներալ Վալերի Գերասիմովի հետ:
ՊՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, զրուցակիցները քննարկել են իրադրությունը Գեղարքունիքի և Սյունիքի մարզերի հայ-ադրբեջանական սահմագոտիներում և դրա հանգուցալուծման ուղիները, ինչպես նաև Արցախի Հանրապետությունում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի կողմից իրականացվող առաքելության ընթացքը:
Վաղարշակ Հարությունյանն ու Վալերի Գերասիմովն անդրադարձել են հայ-ռուսական ռազմական համագործակցության խորացմանն ուղղված երկկողմ ծրագրերի ու գործողությունների քննարկման նպատակով առաջիկա օրերին Հայաստան ժամանող ՌԴ ՊՆ պատվիրակության հետ նախատեսվող բանակցությունների օրակարգը, ինչպես նաև ՀՀ զինված ուժերում մեկնարկած լայնածավալ բարեփոխումների ընթացքը:

Politics 19:26 08/07/2021 Armenia
Armenia’s caretaker Defense Minister Vagharshak Harutyunyan on Thursday held a telephone conversation with Chief of the General Staff of the Russian Armed Forces, Army General Valery Gerasimov.
The sides discussed the situation on the Armenian-Azerbaijani border in the areas of Gegharkunik and Syunik Provinces and the ways to resolve it, as well as the course of the Russian peacekeeping mission in the Artsakh Republic, the Armenian Defense Ministry reported.
Vagharshak Harutyunyan and Valery Gerasimov also discussed the agenda of talks with the Russian Defense Ministry delegation set to arrive in Armenia in the coming days to discuss bilateral programs and actions aimed at deepening Armenian-Russian military cooperation, as well as the ongoing large-scale reforms in the Armenian military.