Քաղաքական 10:33 03/08/2021 Հայաստան
«Վերահսատատելով, որ երեկվա ընտրությունների գործընթացը տեղիէ  ունեցել խախտումներով՝ «Պատիվ ունեմ» դաշինքը նույնպես վիճարկելու է այդ գործընթացի սահմանադրականությունը ՍԴ-ում»,-ԱԺ-ում շարունակվող նստաշրջանում հայտարարեց նույնանուն խմբակցության քարտուղար Հայկ Մամիջանյանը։
Նշենք, որ վիճարկման մտադրության մասին հայտարարել էր նաև «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը։
«Հայաստան» Խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդևանյանն էլ հայտարարեց, երեկ ԱԺ-ում տեղի ունեցածը Սահմանդրության 94-րդ, 104-րդ հոդվածների տեսանկյունից ընթացակարգային խախտումներ են ենթադրել, որոնք քննության ենթակա են հենց Սահմանդրական դատարանում։
Նա նկատեց, որ ԱԺ նախագահի քվեարկության ընթացքում եղել են տեխնիկական ու ընթացակարգային խախտումներ, երբ քվեարկությունն ընդհատվել է, քվեաթերթիկը փոխվել  է, որից հետո սկսել է նորից քվեարկություն։
«Նման բան չէր կարող լինել։ Պետք է պարզապես ավարտվեր նշված քվեարկությունը անվավեր տրամաբանությամբ, և նորից սկսկեր քվեարկությունը։ Սրա վերաբերյալ ևս գործընթաց տեղի կունենա»,-ասաց Վարդևանյանը։
Հիշեցնենք, որ երեկ 71 պատգամավոր ԱԺ նախագահ ընտրեց Ալեն Սիմոնյանին։
«Հայաստան» խմբակցությունն այդ պաշտոնում առաջադրել էր Մեղրիի նախկին քաղաքապետ Մխիթար Զաքարյանի թեկնածությունը,  որն այս պահին կալանավորված է, «Պատիվ ունեմ» դաշինքը՝ Արթուր Սարգսյանի թեկնածությունը, ով նույնպես անազատության մեջ է։
Նրաց ելույթ ունենալու, ընտրելու ու ընտրվելու հնարավորություն չտրվեց, ինչի հետևանքով մինչ Ալեն Սիմոնյանին որպես ԱԺ նախագահի թեկնածու ներկայացնելը, ընդդիմադիր խմբակցությունների պատգամավորները լքեցին նիստերի դահլիճը։

Право 11:34 03/08/2021 Армения
В Армении в понедельник спикером парламента был избран вице-спикер НС предыдущего созыва, член правящей партии «Гражданский договор» Ален Симонян. Оппозиционные фракции «Армения» и «Честь имею» предлагали на этот пост находящихся под арестом Мхитара Закаряна и Артура Саркисяна.
Кандидатуру Симоняна поддержал 71 депутат. Парламентская оппозиция бойкотировала выборы, считая противоправным содержание под арестом двух оппозиционных депутатов, и требуя их присутствия в зале заседаний парламента.
«Подтверждая, что вчерашний процесс выборов произошел с нарушением Конституции, фракция "Честь имею" оспорит этот процесс в Конституционном суде», – заявил представитель фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян в НС 3 августа.
С таким же заявлением выступил секретарь фракции «Армения» Арцвик Минасян, подчеркнув, что депутатам от фракции – Мхитару Закаряну и Артуру Саркисяну – вопреки требованиям закона не позволили участвовать в выборах спикера парламента.
Депутат от фракции «Армения» Арам Вардеванян заявил в свою очередь, что произошедшее вчера в Национальном Собрании предполагает процедурные нарушения с точки зрения статей 94 и 104 Конституции РА, эти нарушения подлежат рассмотрению именно в Конституционном суде.
Он отметил, что при голосовании по избранию председателя НС были допущены технические и процедурные нарушения: голосование было прервано, бюллетень был замен, после чего голосование возобновилось.
«Этого не должно было быть. Указанное голосование должно было просто завершиться, его итоги должны были быть признаны недействительными, затем должно было вновь начаться голосование. Касательно этого также будет запущен процесс», – сказал Вардеванян.