Մշակույթ 10:05 10/09/2021 Հայաստան
Այսօր  Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը կկատարի կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանի կինոերաժշտությունը։
«Սիմֆոնիկ Մանսուրյան» համերգային ծրագիրի ընթացքում կհնչեն «Մենք ենք, մեր սարերը», «Աշնան արև», «Գործուղում առողջարան», «Տերը», «Մեր մանկության տանգոն», «Մի կաթիլ մեղրը», «Լիրիկական երթ», «Ճերմակ անուրջներ», «Արևիկ», «Հին օրերի երգը», «Յոթ սարից այն կողմ», «Գիքոր», «Կտոր մը երկինք» ֆիլմերի և «Հացավան», «Անավարտ մենախոսություն», «Ջոն արքա» թատերական ներկայացումների մեղեդիները: Դիրիժոր՝ Հարություն Արզումանյան։
Կինոերաժշտություն գրելիս Տիգրան Մանսուրյանին ոգեշնչել են ֆիլմի սցենարն ու հերոսուհին։
Կոմպոզիտորը պատմում է. «Ինձ մշտապես սցենարն է ներշնչել և ֆիլմի հերոսուհին, ով է լինելու այս կամ այն դերակատարը, ես նրա դեմքը պետք է տեսնեի, նրան ճանաչեի, դա շատ օգնում էր:
Առիթ ունեցա նաև համագործակցելու Հրանտ Մաթևոսյանի գրական հիմքի վրա ստեղծված ֆիլմերին՝ «Աշնան արև», «Մենք ենք մեր սարերը», «Տերը»:
Մենք Ալբերտ Մկրտչյանի հետ լավ աշխատեցինք: Իր երկու հանրաճանաչ ֆիլմերը՝ «Մեր մանկության տանգոն» և «Հին օրերի երգը», իրոք որ փոքր քաղաքի մշակույթ է»:

Культура 13:35 10/09/2021 Армения
Государственный симфонический оркестр Армении сегодня, 10 сентября, в спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна в Ереване исполнит киномузыку композитора Тиграна Мансуряна.
В ходе концертной программы «Симфонический Мансурян» под управлением дирижера Арутюна Арзуманяна прозвучит музыка из кинофильмов «Мы и наши горы», «Осеннее солнце», «Командировка в санаторий», «Хозяин», «Танго нашего детства», «Капля меда», «Лирический марш», «Белые грезы», «Аревик», «Песнь прошедших дней», «Там, за семью горами», «Гикор», «Кусочек неба», театральных представлений «Ацаван», «Неоконченный монолог», «Царь Джон».
При написании киномузыки Тигран Мансурян вдохновлялся сценарием фильма и героиней.
Композитор рассказывает: «Меня всегда вдохновляли сценарий и героиня фильма, кто будет исполнять ту или иную роль. Я должен был увидеть ее лицо, узнать ее, это очень помогало.
Также у меня была возможность поработать над созданными на литературной основе фильмами Гранта Матевосяна: "Осеннее солнце", "Мы и наши горы", "Хозяин".
Мы хорошо поработали с Альбертом Мкртчяном. Два его популярных фильма – "Танго нашего детства" и "Песнь прошедших дней" – поистине представляют собой культуру маленького города».