Տնտեսություն 14:02 18/09/2021 Աշխարհում
Ամեն տարի սեպտեմբերի 18-ին, 2003 թվականից ի վեր, նշվում է ջրի մոնիթորինգի համաշխարհային օրը կամ ջրի որակի մոնիտորինգի համաշխարհային օրը։ Այս մասին գրում է «Clend.ru»-ն։
Մաքուր ջրի ամերիկյան հիմնադրամի նախաձեռնած այս բնապահպանական տոնը այժմ դարձել է տեղեկատվական և կրթական ծրագիր, որն ուղղված է մոլորակի ջրային ռեսուրսների խնդիրների վերաբերյալ հասարակության իրազեկվածության բարձրացմանը և աղտոտումից պաշտպանելուն:
Ծրագիրը հնարավորություն է տալիս մարդկանց ինքնուրույն իրականացնել տեղական ջրային մարմինների վիճակի հիմնական մոնիտորինգը և աջակցություն է ստանում ջրային միջավայրի ֆեդերացիայի և ջրերի միջազգային ասոցիացիայի կողմից:
Ի սկզբանե ջրի մոնիթորինգի համաշխարհային օրը նախատեսվում էր նշել հոկտեմբերի 18-ին՝ ի պատիվ ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից 1972 թվականին հենց այդ օրը «Մաքուր ջրի ակտի» ընդունման։ Այս փաստաթուղթը նվիրված է ջրային ազգային ռեսուրսների վերականգնման և պաշտպանության հարցերին։ Սակայն ժամանակի ընթացքում տոնը հայտնի է դարձել և սկսել է անցկացվել նաև այլ երկրներում:
Այդ իսկ պատճառով, 2007 թվականից ամսաթիվը հետաձգվել է մեկ ամիս շուտ, որպեսզի հեշտացվի այն երկրների մասնակցությունը, որոնց տարածքում ջրամբարներում ջուրն արդեն սառչում է տարվա այս եղանակին:
Այս օրվա ավանդական միջոցառումը մոլորակի տարբեր ջրամբարներում ջրի փորձանմուշներ վերցնելն է՝ մարդկանց և կենդանի օրգանիզմների կյանքի համար դրա որակն ու անվտանգությունը գնահատելու համար: Ցանկացողներին առաջարկվում է տեղական գետերում, լճերում և այլ աղբյուրներում ջրի որակի որոշման մի շարք պարզ թեստեր անցկացնել, իսկ արդյունքները հրապարակել ջրի որակի մոնիթորինգի համաշխարհային օրվա կայքում:

Общество 11:02 18/09/2021 В мире
Ежегодно 18 сентября, начиная с 2003 года, отмечается Всемирный день мониторинга воды (World Water Monitoring Day), или Всемирный день мониторинга качества воды, напоминает Calend.Ru.
Этот экологический праздник, учрежденный по инициативе американского Фонда чистой воды, к настоящему времени стал информационно-образовательной программой, направленной на повышение осведомленности общества о проблемах водных ресурсов планеты и участие в защите от загрязнения. Программа предоставляет возможность людям самим осуществлять базовый мониторинг состояния местных водоемов и проводится при поддержке Федерации водной среды (Water Environment Federation, WEF) и Международной водной ассоциации (International Water Association, IWA).
Изначально Всемирный день мониторинга воды планировалось отмечать 18 октября, в честь даты принятия Конгрессом США – 18 октября 1972 года – «Акта о чистой воде». Этот документ посвящен вопросам восстановления и защиты водных национальных ресурсов. Но со временем праздник получил известность и стал проводиться и в других странах. Поэтому с 2007 года его дату перенесли на месяц раньше, для облегчения участия тех стран, на территории которых вода в водоемах в это время года уже замерзает.
Традиционное мероприятие этого Дня – взятие проб воды в разных водоемах планеты для оценки ее качества и безопасности для жизни людей и живых организмов. Желающим предлагается провести ряд несложных тестов по определению качества воды в местных реках, озерах и других источниках, а результаты опубликовать на сайте Всемирного дня мониторинга качества воды (WWMD). Причем тестовый период стартует 22 марта во Всемирный день воды.