Քաղաքական 13:37 23/09/2021 Աշխարհում
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում Ռուսաստանի  ներկայացուցիչներին արգելվել է ազատ տեղաշարժվել Ստրասբուրգում այն պատճառով, որ Եվրամիությունը չի ճանաչում Sputnik V- ի պատվաստումը: Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, ասել է է ՌԴ Դաշնության խորհրդի պատվիրակության անդամ, հայտնի բժիշկ Վլադիմիր Կրուգլին:
«Երկուշաբթի մեկնարկում է ԵԽԽՎ նիստը Ստրասբուրգում, մեր պատվիրակությանը ծանուցում է եկել, որի համաձայն՝ քանի որ պատվաստված չենք և «կարմիր գոտում» ենք ընդգրկված, կարող ենք տեղաշարժվել միայն հյուրանոցից Խորհրդարանական վեհաժողովի շենք»,- ասել է սենատորը:
Միևնույն ժամանակ թուրքական պատվիրակությունը, որը նույնպես «կարմիր գոտուց» է և պատվաստված է ամերիկյան Pfizer պատվաստանյութով, որևէ սահմանափակման չի ենթարկվել: Նա նշել է, որ նմանատիպ իրավիճակ է Ուկրաինայի ներկայացուցիչների դեպքում:
Բժիշկը նաև տարակուսանք է հայտնել, որ ԱՀԿ-ն ձգձգում է ռուսական պատվաստանյութի գրանցումը, քանի որ Մոսկվան տրամադրել է բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը, իսկ կազմակերպության ներկայացուցիչներն այցելել են արտադրություն:

Politics 14:23 23/09/2021 World
The Russian delegation at the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) autumn session, which starts on 27 September, was banned from moving freely across Strasbourg, as the European Union does not recognise vaccinations with Sputnik V, a member of the Russian delegation, upper house lawmaker Vladimir Krugly said, Sputnik reported.
"On Monday, the PACE session starts in Strasbourg. Our delegation received an instruction saying since you are not vaccinated and you are from a red zone, you can only move between the hotel and the Parliamentary Assembly building," Krugly said at an international medical conference.
Meanwhile, members of the Turkish delegation, also coming from a red zone but vaccinated with Pfizer, face no limitations, neither does the Ukrainian delegation, the lawmaker emphasised.
"This does not look nice," Krugly continued.
In August 2020, Russia became the first country in the world to register a vaccine against the coronavirus, dubbed Sputnik V, and developed by the Gamaleya Institute. So far, the vaccine has been approved for emergency use in 70 countries.