Քաղաքական 12:15 29/09/2021 Աշխարհում
Այսօր Ճապոնիայի նախկին արտգործնախարար Ֆումիո Կիշիդան երկրորդ փուլի քվեարկությունից հետո ընտրվեց երկրի իշխող լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության (LDP) նոր նախագահ և կդառնա հաջորդ վարչապետը: Այդ մասին են վկայում քվեարկության արդյունքները, որոնք հեռարձակվում են կուսակցության կայքում, գրում է Tass-ը։
Երկրորդ փուլում Կիշիդան հավաքել է 427 ձայնից 257-ը, ինչը թույլ տվեց նրան հաղթել: Նրա մրցակիցը՝ Ճապոնիայի արտաքին գործերի և պաշտպանության նախկին նախարար Տարո Կոնոն, ստացել է 170 ձայն: Այսպիսով, Կիշիդան ստանում է LDP-ի նոր նախագահի պաշտոնը և շուտով կդառնա Ճապոնիայի նոր՝ 100-րդ վարչապետը:
Ինչպես և սպասվում էր, խորհրդարանի նիստը, որտեղ կհաստատվի կառավարության նոր ղեկավարի թեկնածությունը, կկայանա հոկտեմբերի 4-ին:
LDP-ի նախագահի ընտրությունները տեղի են ունենում վարչապետ Յոսիհիդե Սուգայի պաշտոնավարման ժամկետի ավարտի կապակցությամբ: Նա այս պաշտոնը ստանձնեց անցյալ տարի՝ Սինձո Աբեի հանկարծակի հրաժարականի պատճառով:
Ինքը՝ Սուգան, հրաժարվել էր մասնակցել ընտրարշավին: Նա այս որոշումը բացատրել է իր վարչապետության մնացած ժամկետի մնացած մասը կորոնավիրուսի դեմ պայքարին տրամադրելու ցանկությամբ:

Политика 14:08 29/09/2021 В мире
Экс-глава МИД Японии Фумио Кисида в среду по итогам голосования во втором туре был избран новым председателем правящей в стране Либерально-демократической партии (ЛДП) и станет следующим премьер-министром. Об этом свидетельствуют результаты голосования, трансляция которого ведется на сайте партии, передает ТАСС.
Кисида набрал 257 из 427 голосов во втором туре, что позволило ему одержать победу. Его оппонент - экс-глава МИД и Минобороны Японии Таро Коно - набрал 170 голосов. Таким образом, Кисида получает пост нового председателя ЛДП и вскоре станет новым, 100-м по счету премьер-министром Японии. Кисида выиграл выборы за счет перевеса в голосах от парламентских депутатов ЛДП, хотя у Коно была более широкая поддержка среди рядовых членов партии в регионах.
Помимо Коно и Кисиды, в выборах участвовали занимавшие ранее ряд министерских постов Санаэ Такаити и Сэйко Нода, однако они не набрали достаточного количества голосов в первом туре и выбыли из дальнейшей гонки. Как ожидается, сессия парламента, где утвердят кандидатуру нового главы правительства, пройдет 4 октября.
Выборы председателя ЛДП проходят в связи с истечением полномочий премьер-министра Ёсихидэ Суги. Он занял этот пост в прошлом году из-за внезапной отставки Синдзо Абэ.
Сам Суга от участия в предвыборной гонке отказался. Он объяснил это решение желанием посвятить остаток своего премьерского срока борьбе с коронавирусом.