Քաղաքական 15:46 30/09/2021 Տարածաշրջան
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հինգշաբթի օրը հայտարարել է, որ նախօրեին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ ունեցած բանակցությունների ընթացքում բարձրացվել է Թուրքիայում «Ակկույու» ԱԷԿ-ից բացի ևս երկու ատոմակայանի համատեղ շինարարության հնարավորության հարցը: Anadolu գործակալության տարածած լուրը ներկայացրել է «Ինտերֆաքս»-ը:
«Պուտինը խոստացել է դիտարկել այս հարցը»,- գործակալությունը մեջբերել է Էրդողանի խոսքերը:
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը լրագրողներին հայտնել է, որ Ռուսաստանի և Թուրքիայի նախագահները նախօրեին քննարկել են Թուրքիայում նոր էներգաբլոկների կառուցման հնարավորությունը:
«Խոսք է գնացել նոր էլեկտրաբլոկների կառուցման հնարավորության և, ընդհանրապես, այն մասին, թե մեր համագործակցության շրջանակներում ինչ է պետք անել Թուրքիայում զարգացող խաղաղ ատոմի օգտագործման ոլորտին աջակցելու համար»,- հայտնել է Պեսկովը:
Նրա խոսքով՝ նախագահները քննարկել են «Ակկույու» ԱԷԿ-ի առաջին էներգաբլոկի շինարարության շարունակման և ավարտի ժամանակացույցերը:

Economy 16:16 30/09/2021 Region
Turkish President Tayyip Erdogan said Turkey is considering more joint defence industry steps with Russia in areas such as plane engines, fighter jets and submarines after a meeting with President Vladimir Putin, broadcaster NTV reported on Thursday.
On the return flight to Turkey, Erdogan told reporters that in the meeting with Putin he proposed working together with Russia on the construction of two nuclear power plants, NTV reported.
Erdogan met Putin on Wednesday in Sochi. He also reportedly said Russia proposed working together on developing platforms for space rocket launches.
Erdogan said he was set to hold talks with U.S. President Joe Biden in Rome at the end of October, and possibly subsequently in Glasgow, and that they would discuss military, political, trade issues, NTV said.