Քաղաքական 17:00 09/10/2021 Աշխարհում
Հոկտեմբերի 9-10-ին ԱՄՆ պատվիրակությունը Դոհայում կհանդիպի «Թալիբան» արմատական շարժման բարձրաստիճան ներկայացուցիչների հետ: ՏԱՍՍ-ը գրում է, որ այդ մասին ուրբաթ օրը հայտնել է Reuters-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին:
Նրանց խոսքով՝ կողմերի միջև այս հանդիպումը կլինի առաջինը Աֆղանստանից ամերիկյան զորքերի դուրսբերումից հետո: ԱՄՆ պաշտոնյաները, ըստ Reuters-ի, կփորձեն ճնշում գործադրել թալիբների վրա, որպեսզի ապահովվեն ԱՄՆ-ի և Աֆղանստանում մնացած մյուս երկրների քաղաքացիների անվտանգ տարհանումը, ինչպես նաև թալիբների կողմից պահվող ամերիկացիների ազատ արձակումը:

Политика 17:45 09/10/2021 В мире
Делегация США 9-10 октября встретится с высокопоставленными представителями радикального движения «Талибан» в Дохе. Об этом, как передает ТАСС, в пятницу сообщило агентство Reuters со ссылкой на источники.
По их информации, эта встреча станет первой между сторонами после вывода американских войск из Афганистана. Представители США, по данным Reuters, постараются оказать давление на талибов с целью обеспечения безопасной эвакуации оставшихся в Афганистане граждан США и других стран, а также освобождения удерживаемых талибами американцев.