Մշակույթ 13:12 11/10/2021 Հայաստան
Հոկտեմբերի 8֊ին Փարիզ հյուրանոցում մեծ հանդիսավորությամբ Newmag-ը ներկայացրել է Շառլ Ազնավուրի «La Bohème. Անցած օրեր» գրքի հայերեն թարգմանությունը։ newmag.am–ը գրում է, որ սա Ազնավուրի արդեն 6֊րդ հուշագրությունն է, որ հրատարակչությունը թարգմանում ու հրատարակում է հայերեն։ Երեկոյի ընթացքում տեղի ունեցավ նաև Շառլ Ազնավուրի «Emmenez-moi» երգի հայերեն տարբերակի ու տեսահոլովակի պրեմիերան։
Շառլ Ազնավուրի այս ծավալուն ինքնակենսագրականն անցած օրերի մասին է՝ բացառիկ հուշերի մանրամասներով։ Առաջին անգամ գրում է իր սիրելի կանանց, որդու անժամանակ մահվան։
«La Bohème. Անցած օրեր» գիրքը Համլետ Գասպարյանի թարգմանական վերջին  գործն էր։ Նա մահացել է շնորհանդեսից երկու շաբաթ առաջ։ Դիվանագետ-թարգմանչի վերջին գրքին ծանոթանալու եկել էին ոչ միայն հարազատները, այլև գործընկերները: Նրա հիշատակը մեկ րոպե լռությամբ հարգել են ներկաները։
Համլետ Գասպարյանը վերջին տարիներին ՀՀ նախագահի  խորհրդականն էր։ Գործընկերոջ՝ Տիգրան Լիլոյանի խոսքով, Գասպարյանի աշխատանքները բոլոր բնագավառներում աչքի են ընկել կատարելությամբ։
Երեկոյի ընթացում աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի «Տարեք ինձ» երգը հնչեց հայերեն։  Նախաձեռնությունը Newmag հրատարակչությանն է, կատարում է Շուշան Պետրոսյանը։ Երեկոյի ընթացքում տեղի ունեցավ երգի ու տեսահոլովակի պրեմիերան։
Երաժշտական պրոդյուսերը Մարտին Միրզոյանն է, խոսքերի թարգմանությունը Պերճ Թյուրաբյանի։ Տեսահոլովակի ռեժիսորը Հարություն Շատյանն է։
Newmag հրատարակչության տնօրեն Արտակ Ալեքսանյանի խոսքով, «Տարեք ինձ» երգի դիտումները յուրաքանչյուր ժամ ավելանում են հազարով։
Երեկոյին ներկա է եղել նաև ՀՀ֊ում Ֆրանսիայի նորանշանակ դեսպանը։ Ըստ Անն Լույոյի, Ազնավուրը հուզիչ ու տպավորիչ է հնչում նաև հայերեն։
Ազնավուրյան ամբողջ շարքի ու նաև տեսահոլովակների անփոփոխ գործընկերը հայ-ֆրանսիական Ամունդի Ակբա ընկերությունն է: Ընկերության գործադիր տնօրեն Ժան Մազաջյանը վստահ է՝ նաև այս գրական նախագծերով են ամրացնում հայ-ֆրանսիական կապերը։

Культура 15:25 11/10/2021 Армения
Презентация книги Шарля Азнавура «La Bohème. Минувшие дни» и премьера песни «Увезите меня» - в один день
8 октября в гостинице «Париж» Newmag в торжественной обстановке представила армянский перевод книги Шарля Азнавура «La Bohème. Минувшие дни». Newmag.am пишет, что это уже 6-я книга мемуаров Азнавура, которую издательство переводит и издает на армянском.
На приеме-презентации состоялась также премьера песни Азнавура на армянском, а также премьера видеоклипа песни.
Этот обширный автобиографический очерк Шарля Азнавура о прошедших днях с исключительными подробностями прожитого. Впервые он пишет о любимых женщинах, безвременной смерти сына.
Книга «La Bohème. Минувшие дни» - последний переводческий труд Гамлета Гаспаряна. Он скончался за две недели до презентации. Ознакомиться с последней книгой дипломата-переводчика пришли не только близкие, но и коллеги. Присутствующие почтили его память минутой молчания.
В последние годы Гамлет Гаспарян был советником президента РА. Песня «Emmenez moi» (Увезите меня) прозвучала на армянском. Песню исполняет Шушан Петросян.
Музыкальный продюсер – Мартин Мирзоян, перевод стухов – Перч Тюрабян, режиссер клипа – Арутюн Шатян.
Директор издательства Newmag Артак Алексанян заметил, что просмотры песни «Увезите меня» на армянском каждый час увеличиваются на тысячу.
На мероприятии присутствовал также новоназначенный посол Франции в Армении. По словам Анн Луйо, Азнавур очень впечатляет и на ярмянском.
Неизменным партнером цикла азнавурских книг и видеоклипов является компания Амунди Акба. Исполнительный директор компании Жан Мазаджян уверен, что эти литературные проекты укрепляют армяно-французские связи.