Առողջություն 12:24 20/10/2021 Հայաստան
Հղիության ժամանակ կովիդով վարակվելը ռիսկային է վաղաժամ ծննդաբերության և վիժման առումով. Համաճարակաբան
Կորոնավիրոսով վարակման դեպքերը, դրա հետևանքով մահվան դեպքերը խոսում են վարակի ինտենսիվ տարածման մասին: Ասուլիսում ասաց ԵՊԲՀ Համաճարակաբանության ամբիոնի ավագ դասախոս Արման Բադալյանը:
«Գտնվում ենք վարակի բավական բուռն փոխանցման փուլում, որը շատ մտահոգիչ է»,- նշեց նա:
Ա. Բադալյանի խոսքով, հոսպիտալացման կարիք ունեցող մարդիկ կան, սակայն հիվանդանոցային մահճակալներ չկան, բացի այդ՝ հիվանդությունը երիտասարդացել է:
«Եթե հոսպիտալացման սպասող մարդիկ կան, նշանակում է՝ ունենք դեֆոլտային վիճակ, ինչն էլ  կբերի տնային մահերի քանակի բարձրացան: Բացի այդ, դելտա շտամը բավական ագրեսիվ է, կայուն է այսօրվա գոյություն ունեցող թերապևտիկ միջամտություններին, դժվար են դուրս գալիս ծայրահեղ ծանր վիճակից: Ստացվում է, որ հիվանդության մահաբերությունը բարձրանալու է, անգամ եթե այս մակարդակով էլ շարունակվի, ինքնին արդեն բարձր մահաբերություն է»,- ասաց համաճարակաբանը:
ԵՊԲՀ Համաճարակաբանության ամբիոնի դոցենտ Մերի Տեր-Ստեփանյանի խոսքով, չորրորդ ալիքի առաձնահատկություններից է այն, որ գրանցվում է մահվան դեպքերի մեծ թիվ, Հայաստանը տարածաշարջանում առաջատարներից է մահաբերության առումով:
«Սա ևս մեկ անգամ վկայում է դելտա շտամի ավելի ագրեսիվ ընթացքի և ավելի բարձր մահաբերության մասին, որը մենք տեսանք մեր ազգաբնակչության շրջանում»,- ասաց նա:
Մերի Տեր-Ստեփանյանի խոսքով, եթե մինչև մայիս հղիությունը չէր դասվում առանձնապես ռիսկային վիճակների թվին, ապա դելտա շտամի առավել ինտենսիվ տարածման ու դոմինանտ դառնալու հետ կապված հղիությունը նույնպես դարձավ ռիսկային: Այսօր բավականին մեծ թվով հղիներ են հոսպիտալացված:
«Հղիության ժամանակ կովիդով վարակվելը ռիսկային է վաղաժամ ծննդաբերության և վիժման առումով, նաև ներարգանդային թոքաբորբ է գրանցվել՝ երեխայի մոտ վարակը զարգացել է, որը նախորդ շտամերի դեպքում հաճախ չէր լինում»,- ասաց ԵՊԲՀ Համաճարակաբանության ամբիոնի դոցենտը:

Здоровье 16:06 20/10/2021 Армения
Случаи заражения коронавирусом и летального исхода вследствие инфекции говорят об интенсивном распространении вируса. В ходе пресс-конференции сказал старший преподаватель Кафедры эпидемиологии ЕГМУ Арман Бадалян.
«Мы находимся на стадии достаточно бурного распространения инфекции, что очень бесопокоит»,- отметил он.
По словам А. Бадаляна, есть люди, нуждающиеся в госпитализации, однако у нас нет коек, кроме того, болезнь омолодела.
«Если есть люди, ожидающие госптализации, значит, у нас дефолтная ситуация, которая приведет к росту смертности. Помимо этого, дельта-штамм достаточно агрессивен, резистентен к нынешним терапевтическим вмешательствам, люди тяжело выходят из крайне тяжелого состояния. Получается, что смертность от инфекции будет расти, если даже будет продолжаться на этом же уровне, уже сама по себе смертность высокая»,- сказал эпидемиолог.
По словам доцента кафедры эпидемиологии ЕГМУ Мери Тер-Степанян, одной из особенностей четвертой волны является высокая летальность, Армения является лидером по летальным случаям в регионе.
«Это еще раз свидетельствует об агрессивности дельта-штамма и более высокой смертности среди нашего населения»,- сказала она.
По слова М. Тер-Степанян, если до мая беременность не являлась в зоне риска, то с распространением и доминированием дельта-штамма беременность также относится к группе риска. Сегодня достаточно много беременных госпитализированы.
«Во время беременности заражение ковидом содержит риск в плане ранних родов или выкидыша, был также случай внутриматочного воспаления легких, у плода инфекция развилась, что при предыдущих штаммах не было частым»,- сказала доцент.