Քաղաքական 11:06 27/10/2021 Հայաստան
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը նորանկախ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին այցն է կատարել արաբական և իսլամական աշխարհի առանցքային երկրներից մեկը՝ Սաուդյան Արաբիա: Այս մասին հայտնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմից։
Հայ-արաբական և մասնավորապես Հայաստանի Հանրապետություն-Սաուդյան Արաբիա հարաբերությունների պատմության մեջ բացառիկ նշանակություն ունեցող այդ այցի շրջանակում Հայաստանի նախագահը այցելել է «Ապագա ներդրումային նախաձեռնություն» (Future investment initiative) 5-րդ համաժողով։
Համաժողովին մասնակցել են բազմաթիվ երկրների ղեկավարներ, կառավարությունների անդամներ, հայտնի անդրազգային և համաշխարհային խոշոր ընկերությունների ղեկավարներ ու գործարարներ:
Նախագահ Սարգսյանը Սաուդյան Արաբիայի թագաժառանգ Մուհամեդ բին Սալմանի հետ ներկա է եղել համաժողովի բացման արարողությանը։
Հայաստանի նախագահը և Սաուդյան Արաբիայի թագաժառանգը զրուցել են երկու երկրների միջև հարաբերությունները զարգացնելու անհրաժեշտության և դրանց ապագայի շուրջ։ Նշվել է, որ երկու ժողովուրդների միջև պատմական հարուստ առնչությունները լավ հիմք են ապագային միտված միջպետական հարաբերություններ կառուցելու համար:

Politics 11:44 27/10/2021 Armenia
The date of October 26, 2021 will mark the special page in the history of Armenian-Arab relations, particularly those between the Republic of Armenia and Saudi Arabia.
Armenia’s President Armen Sarkissian paid a working visit to Saudi Arabia. This unprecedented event is definitely a turning point in Armenia's international relations, the presidential office reported.
On the sidelines of the visit, Armen Sarkissian attended the 5th anniversary edition of the Future Investment Initiative (FII) held in Riyadh. The forum brought together current and former heads of state, leading global CEOs, investors and policymakers.
President Sarkissian attended the opening ceremony of the forum together with Crown Prince of Saudi Arabia Mohammed bin Salman.
The two leaders talked about the need to develop bilateral relations and their prospects. It was noted that the rich historical ties between the two peoples are a good basis for building future interstate relations.