Քաղաքական 11:06 27/10/2021 Հայաստան
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը նորանկախ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին այցն է կատարել արաբական և իսլամական աշխարհի առանցքային երկրներից մեկը՝ Սաուդյան Արաբիա: Այս մասին հայտնում են ՀՀ Նախագահի աշխատակազմից։
Հայ-արաբական և մասնավորապես Հայաստանի Հանրապետություն-Սաուդյան Արաբիա հարաբերությունների պատմության մեջ բացառիկ նշանակություն ունեցող այդ այցի շրջանակում Հայաստանի նախագահը այցելել է «Ապագա ներդրումային նախաձեռնություն» (Future investment initiative) 5-րդ համաժողով։
Համաժողովին մասնակցել են բազմաթիվ երկրների ղեկավարներ, կառավարությունների անդամներ, հայտնի անդրազգային և համաշխարհային խոշոր ընկերությունների ղեկավարներ ու գործարարներ:
Նախագահ Սարգսյանը Սաուդյան Արաբիայի թագաժառանգ Մուհամեդ բին Սալմանի հետ ներկա է եղել համաժողովի բացման արարողությանը։
Հայաստանի նախագահը և Սաուդյան Արաբիայի թագաժառանգը զրուցել են երկու երկրների միջև հարաբերությունները զարգացնելու անհրաժեշտության և դրանց ապագայի շուրջ։ Նշվել է, որ երկու ժողովուրդների միջև պատմական հարուստ առնչությունները լավ հիմք են ապագային միտված միջպետական հարաբերություններ կառուցելու համար:

Политика 16:42 27/10/2021 Армения
Президент Республики Армения Армен Саркисян совершил первый в истории независимой Армении визит в одну из стержневых стран арабского и исламского мира – Саудовскую Аравию.
Как сообщает пресс-служба президента РА, в рамках этого визита, имеющего исключительное значение в истории армяно-арабских отношений и, в частности, отношений между Республикой Армения и Саудовской Аравией, Президент Армении посетил V Конференцию «Будущие инвестиционные инициативы» (Future Investment Initiative).
В конференции приняли участие руководители многих стран, члены правительств, руководители известных межнациональных и крупных глобальных компаний, предприниматели.
Президент Саркисян вместе с Наследным Принцем, Вице-Премьером, Министром обороны Саудовской Аравии Мухаммедом бин Салманом присутствовал на церемонии открытия Конференции.
Президент Армении и Наследный Принц Саудовской Аравии побеседовали о необходимости развития отношений между двумя странами и об их будущем. Отмечено, что богатые исторические контакты между двумя народами являются хорошей основой для построения нацеленных на будущее межгосударственных отношений.