Առողջություն 14:45 28/10/2021 Աշխարհում
Ռուսաստանում դեռևս որոշումներ չեն ընդունվել կորոնավիրուսի դեմ պարտադիր պատվաստումների ներդրման վերաբերյալ, անհրաժեշտ է շարունակել հետևել COVID-19-ով հիվանդացության հետ կապված իրավիճակի զարգացմանը։ Այս մասին այսօր ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, գրում է Intefax-ը։
«Առայժմ այս մասով որոշումներ չեն կայացվել, տեսնենք, թե ինչպես կզարգանա իրավիճակը»,-  լրագրողներին ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով համապատասխան հարցին։
«Դուք տեսնում եք թվերը: Դրանք օրեցօր փոխվում են: Թվերը դեռ լավատեսության հիմք չեն տալիս, հատկապես այսօր: Մենք հետևում ենք հետագա քայլերին»,- հավելել է Կրեմլի խոսնակը:
Պեսկովը նաև նշել է, որ Ռուսաստանում զգալիորեն աճել է պատվաստումների ցուցանիշը։
«Պատվաստումների տեմպերը, փառք Աստծո, բարձրացել են, հուսանք, որ ոչ աշխատանքային օրերի ավարտից հետո այդ միտումը չի նվազի»,- ասել է նա։
Այսօր ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ համաճարակի սկզբից ի վեր առաջին անգամ Ռուսաստանի Դաշնությունում հայտնաբերվել է կորոնավիրուսով վարակված ավելի քան 40 հազար մարդ։

Здоровье 17:30 28/10/2021 В мире
Никаких решений по вопросу введения обязательной вакцинации от коронавируса в России пока не принималось, нужно продолжать следить за развитием ситуации с заболеваемостью COVID-19, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
"Пока никаких решений на этот счет не принималось. Посмотрим дальше, как развивается ситуация", - сказал он журналистам в четверг, отвечая на соответствующий вопрос. Об этом сообщает Интерфакс.
"Вы видите цифры. Изо дня в день они меняются. Цифры пока не являются поводом для оптимизма, особенно сегодняшние. Следим дальше", - добавил представитель Кремля.
Песков также отметил, что в России существенно выросли темпы вакцинации. "Темпы вакцинации пошли вверх, слава Богу. Хочется надеяться, что эта тенденция не ослабнет по завершении нерабочих дней", - сказал он.
Ранее в четверг стало известно, что в РФ впервые с начала пандемии выявили более 40 тыс. заразившихся коронавирусом.