Քաղաքական 12:03 29/10/2021 Աշխարհում
ԵՄ 12 երկրներ քննադատում են Իսրայելի կողմից Պաղեստինի օկուպացված տարածքներում բնակավայրերի էքսպանսիան
Եվրամիության 12 երկրներից բաղկացած խումբը Իսրայելին կոչ է արել չեղարկել իր պլանները՝ Հորդանան գետի Արևմտյան ափում 3000 նոր բնակավայրերի կառուցման համար։ Այս մասին գրում է EU Observer-ը։
«Մենք երկու կողմերին կոչ ենք անում հիմնվել վերջին ամիսներին ձեռնարկված քայլերի վրա՝ բարելավելու համագործակցությունը և լարվածությունը նվազեցնելու համար»,- ասվում է Բելգիայի, Դանիայի, Ֆինլանդիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Իռլանդիայի, Իտալիայի, Նիդեռլանդների, Նորվեգիայի, Լեհաստանի, Իսպանիայի և Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարարությունների համատեղ հայտարարության մեջ։
Հայտարարության մեջ ԱԳ նախարարները վերահաստատում են իրենց վճռական հակադրությունը՝ Պաղեստինի օկուպացված տարածքներում բնակավայրերի ընդլայնման քաղաքականությանը, որը խախտում է միջազգային իրավունքը և խաթարում է երկու պետությունների լուծմանն ուղղված ջանքերը:

Politics 12:51 29/10/2021 World
A group of 12 EU countries on Thursday called on Israel to reverse its plants to build 3,000 new settler homes in the West Bank, EUobserver reported, citing Reuters.
"We call on both parties to build on steps taken in recent months to improve cooperation and reduce tensions," says the joint statement signed by the foreign ministries of Belgium, Denmark, Finland, France, Germany, Ireland, Italy, the Netherlands, Norway, Poland, Spain and Sweden.
Israel moved forward on Wednesday with plans to build some 3,000 homes for Jewish settlers in the occupied West Bank, defying the strongest criticism to date of such projects from the administration of U.S. President Joe Biden.