Քաղաքական 13:02 05/11/2021 Հայաստան
Ղարաբաղյան երրորդ պատերազմից հետո Ադրբեջանը Հայաստանին է փոխանցել է 1700 զոհված զինծառայողի մարմին։ Նման թիվ է հրապարակել Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը։
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ների փոխանցմամբ, նա հայտարարել է, որ մարմինների փոխանցումը կատարել է միջազգային նորմերին համապատասխան։
Հիշեցնենք, որ քննչական կոմիտեն հոկտեմբերի 4-ին հրապարակել էր տվյալներ, որոնց համաձայն, Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի հետևանքով Արցախի Հանրապետությունում և ՀՀ-ում զոհված զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց ընդհանուր թվաքանակը կազմում է 3788 անձ։ 04.10.2021թ. դրությամբ անհայտ է 224 զինծառայողի և 22 քաղաքացիական անձի գտնվելու վայրը։
Մինչև օրս Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Հայաստանի Հանրապետություն է հանձնվել գերեվարված ընդհանուր թվով 108 զինծառայողներ և քաղաքացիական անձինք։
2020-ի նոյեմբերի 13-ից նոյեմբերի 2-ը, որոնողական աշխատանքների և դիերի փոխանակման արդյունքում՝ հաստատվել է ընդհանուր 1697 աճյուն, որոնց թվում նաև քաղաքացիական անձինք են։

Azerbaijani FM: 1,700 bodies of killed soldiers handed over to Armenia
So far, Azerbaijan has handed over to Armenia the bodies of 1,700 soldiers killed in last year’s war in Artsakh, Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov said on Friday.
He noted that the handover of bodies took place in accordance with humanitarian law, according to Azerbaijani media.
Earlier in October, the Investigative Committee of Armenia said that 3,788 Armenian servicemen and civilians were killed in Artsakh and Armenia during the war unleashed by Azerbaijan in 2020. To date, 108 captured servicemen and civilians have been handed over to Armenia by Azerbaijan, it said.
Since the end of hostilities, a total of 1,697 bodies of Armenian soldiers and civilians have been found during the search operations in Azerbaijani-held territories of Artsakh or transferred to the Armenian side.