Քաղաքական 16:20 13/11/2021 Տարածաշրջան
Սերգեյ Լավրով. ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեությունը կկենտրոնանա հումանիտար խնդիրների լուծման վրա
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը նոյեմբերի 12-ին Ֆրանսիա կատարած այցին հաջորդած իր ելույթում և լրատվամիջոցների հարցերին պատասխանելիս ասել է, որ շոշափվել է նաև Արցախի խնդրի կարգավորման թեման։ Նրա խոսքերը մեջբերված են նոյեմբերի 13-ին Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական կայքէջում:
«Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման թեմային անդրադարձել ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի և ԱՄՆ-ի գործունեության համատեքստում։ Մի քանի օր առաջ երեք համանախագահները Փարիզում հանդիպել են Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ։
Բոլորն աջակցել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ձեռք բերված համաձայնությանը։
Մենք արձանագրել ենք առաջընթաց ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի գործունեության, մի շարք հումանիտար խնդիրների լուծման գործում, նախանշել մի շարք ոլորտներ, որտեղ պետք է ավելին անել: Այս իմաստով, համանախագահների գործունեությունը շուտով կենտրոնանալու է հումանիտար խնդիրների լուծման վրա, պայմաններ ստեղծելու տարածաշրջանի հայ և ադրբեջանական համայնքների միջև վստահության մթնոլորտ ստեղծելուն, ամենօրյա հարցերը կառուցողական փոխզիջումների ոգով լուծելու համար»,- ասել է ՌԴ արտգործնախարարը։

Politics 16:56 13/11/2021 Region
Moscow expects that the work of the co-chairs of the OSCE Minsk Group will focus on resolving humanitarian issues in Artsakh (Nagorno Karabakh), Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said at a press conference, summing up his meetings with French Minister for Europe and Foreign Affairs Jean-Yves Le Drian and Minister for the Armed Forces Florence Parly held on November 12 in Paris.
The Russian minister referred to the latest meeting between Armenian and Azerbaijani FMs in Paris. In his words, all involved sides had supported the trilateral statement from November 9, 2020, signed by Russian President Vladimir Putin, Azerbaijani President Ilham Aliyev and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan.
"We recorded certain progress in the activity of the Russian peacekeeping contingent, addressing number of humanitarian issues and outlined spheres for further work. In this respect, the work of the co-chairs [ed. of the OSCE Minsk Group] will soon focus on resolving humanitarian issues, creating conditions for establishing trust between the Armenian and Azerbaijani communities and solving daily issues in the spirit of constructive compromises," stressed Lavrov.