Քաղաքական 13:25 18/12/2021 Հայաստան
«Այսօր և այստեղ ուզում եմ ձեզ հետ շատ բաց և շիտակ լինել, եթե կուզեք՝ խոցելիության աստիճանի: Ահա կանգնած եմ ձեր առջև անձնական կորուստների ու հարվածների ցավը չհաղթահարած, բայց գիտակցումով ու պատասխանատվությամբ, որ դեպի անդունդ գլորվող մեր անկախ պետականության ճանապարհի այս հատվածում անկարելի է սեփական ցավով օտարանալը:  Հայրենիքից չեն նեղանում, սեփական ժողովրդից չեն նեղանում, անգամ եթե դեռ հասկացված չես»,-ՀՀԿ 17-րդ համագումարում հայտնեց կուսակցության առաջնորդ Սերժ Սարգսյանը:
Նա նկատեց, որ իր զինակից ընկերների, դահլիճում գտնվող շատերի ծնողների հետ  կյանքի ու մահվան մի ամբողջ ճանապարհ են անցել, որտեղ մարտի դաշտում զոհված ամեն մի զինվորի հետ մահացել են ու պաշտպանած ամեն մի բարձունքի հետ կյանք ստացել:
«Տարիներ շարունակ ոմանց կողմից ձևավորվող թաքուն սպասումն ու  ոգևորությունը, թե՝ «Արցախը հանձնենք, լավ կապրենք», քայքայեց ու կործանեց մեր երեսնամյա անկախության հիմքերը: Արցախի հարցը եղել ու մնում է մեր ժողովրդի գոյության և պաշտպանության հարցը, մեր ինքնության ու տեսակի պահպանման հարցը` որպես անկախ պետական միավոր: Եվ սա հասկանալու համար, ցավոք, մեր ժողովրդին պետք եղավ անցնել կորուստներով լի մի ամբողջ արյունալի պատերազմով՝ սա հասկանալու համար»,- ասաց ՀՀ երրորդ նախագահը:
Նկատելով որ աշխարհում 85 ազգ կա, որ 3-ից 30 միլիոն բնակչություն, լեզու, մշակույթ, կրոն ունեն, բայց պետություն չունեն՝ Սերժ Սարգսյանը տարակուսեց, թե այրդյո՞ք հայ ժողովուրդն ուզում է համալրել նրանց շարքերը, մոռանա՞լ անկախության համար իր կյանքը զոհաբերած հազարավոր եղբայրների ու քույրերի արյունը:
ՀՀԿ նախագահը նկատեց, որ ինքը և զինակից ընկերները երբեք չենք թաքնվել բունկերում, իր սերունդը հավատում էր, որ Հայրենիքի առջև պարտքը կատարելը հերոսություն չէ, որ ժողովրդի անվտանգությունն ապահովելն իրենց պարտքն ու ծառայությունն էր և հավատում էր, որ գործերը խոսում են իրենց մասին:
«Ընդ որում, միջազգային հարաբերությունների տեսանկյունից հետաքրքիր է արձանագրել, որ երկրորդ աշխարհամարտից հետո տարածքային ձեռքբերմամբ և առանց սանկցիաների ուղեկցվող հաղթանակներ չեն եղել աշխարհում: Ինչպե՞ս չկարողացանք հստակ բացատրել մեր ժողովրդին այս բարեբախտության նշանակությունը: Փոխարենը «տանք, որ լավ ապրենք»-ը լայնորեն գովազդվում էր: Ակամայից ուզում եմ հարցնել` հիմա լա՞վ եք ապրում»,- հայտարարեց Սերժ Սարգսյանը:
Շեշտելով որ ՀՀԿ 17-րդ համագումարը նաև յուրօրինակ ջրբաժան է՝ կուսակցության առաջնորդն շեշտեց, որ այսօր կուսակցության անդամները, որպես քաղաքական ուժ,  ինքնամաքրման գործընթացի փուլի ավարտն են ազդարարելու՝ ընտրությունների արդյունքներով հաստատելով Հանրապետականի դավանած արժեքների համար պայքարում ամուր կանգնողների վճռականությունը, իսկ քաղաքական խրամատում պայքարին անպատրաստ կուսակիցներին ասելու են` հաջողություն:
Շեշտելով, որ վերջիններս չեն կարող տեղ ունենալ ՀՀԿ շարքերում՝ Սերժ Սարգսյանն ասաց. «Թվում է, թե վերջին երեք տարիներին մենք անցել ենք ամենածանր փորձությունների միջով, բայց ոչ, սիրելի՛ կուսակից ընկերներ,  ինքներդ էլ հասկանում եք, որ դրանք անցյալում չեն մնացել. մեզ և մեր երկրին ու ժողովրդին պատուհասած փորձությունները չեն ավարտվել, և մենք, որպես քաղաքական ուժ, պետք է պատրաստ լինենք դիմագրավելու, առանց վհատվելու պայքարելու երկիրն ու մեր երեխաների ապագան կործանման տանող դավաճան ստահակների դեմ: Այստեղ նստած յուրաքանչյուրդ և այս դահլիճից դուրս գտնվող մեր հազարավոր հանրապետական ընկերները պետք է հարց տան իրենք իրենց և ազնվորեն պատասխանեն` պատրա՞ստ են զոհողությունների: Կուսակցությունում մնալու պայմանը պետք է լինի նրանց պատասխանը`
-  Այո՛, պատրաստ ենք մինչև վերջ տեր կանգնելու մեր ազգային արժեքներին.
-  Այո՛, պատրաստ ենք աննահանջ կանգնելու Հայաստանի և Արցախի պաշտպանության ու ինքնիշխանության համար պայքարի դիրքերում.
-  Այո՛, պատրաստ ենք մեր լեզուն, մշակույթը, եկեղեցին պաշտպանելու օտարահաճո ապազգային տարրերի հարձակումներից.
-Այո՛, պատրաստ ենք տեր կանգնելու մեր ազգային արժանապատվությանը, մեր սուրբ հողին ու պետությանը և արժանի լինելու բոլոր ժամանակներում հանուն այդ հողի և պետության նահատակված մեր հերոսների հիշատակին»:

Политика 15:08 18/12/2021 Армения
«Сегодня и здесь хочу быть с вами очень открытым и прямым, если хотите, до степени уязвимости. Вот, стою перед вами, не преодолев боль от личных потерь и понесённых ударов, но с осознанием и с ответственностью, что на этом отрезке пути нашей независимой государственности, которая катится в пропасть, недопустимо отчуждение с собственной болью. На Родину не обижаются, на собственный народ не обижаются, даже если тебя еще не понимают», – заявил председатель Республиканской партии Армении (РПА), третий президент РА Серж Саргсян, представляя отчетный доклад на XVII съезде РПА 18 декабря.
«С моими соратниками, с родителями многих из находящихся в этом зале мы прошли целый путь жизни и смерти, где с каждым погибшим на поле боя солдатом умирали и с каждой защищённой высотой обретали жизнь.
Формируемое некоторыми на протяжении лет тайное ожидание и воодушевление, дескать, «сдадим Арцах – хорошо заживём» разложило и разрушило основы нашей тридцатилетней независимости. Арцахский вопрос был и остаётся вопросом существования и защиты нашего народа, вопросом сохранения нашей идентичности и вида как независимой государственной единицы. И, чтобы это понять, нашему народу, к сожалению, пришлось пройти через полную потерь кровопролитную войну.
Сегодня в мире 85 народов, имеющих от трёх до 30 миллионов населения, имеющих язык, культуру, религию, но не имеющих государства. Мы что, хотим пополнить их ряды?! Забыть кровь тысяч наших братьев и сестёр, пожертвовавших своими жизнями ради независимости?!» – отметил Серж Саргсян.
Серж Саргсян указал, что он и его товарищи по оружию никогда не прятались в бункере. «Наше поколение верило, что выполнение долга перед Отечеством – не героизм. Обеспечение безопасности нашего народа было нашим долгом и службой. Наше поколение верило, что дела говорят сами за себя. Притом, с точки зрения международных отношений интересно констатировать, что после Второй мировой войны в мире не было побед с обретением территорий и не сопровождающихся санкциями. Как мы не смогли чётко объяснить нашему народу значение этого везения?! Вместо этого широко рекламировалось «отдадим, чтобы хорошо жить». Невольно хочу спросить: сейчас хорошо живёте?» – подчеркнул он.
этот съезд также своеобразный водораздел. Сегодня и здесь мы как политическая сила объявим о завершении этого этапа процесса самоочищения, по итогам наших выборов подтвердим решимость тех, кто непреклонно стоит в борьбе за ценности Республиканской партии, а тем однопартийцам, которые не готовы к борьбе в политических окопах, скажем «до свидания». Им в наших рядах нет места. Кажется, что за последние три года мы прошли через самые тяжёлые испытания. Но нет. Дорогие партийные товарищи, вы и сами понимаете, что они не в прошлом: постигшие нас, нашу страну и народ испытания не завершились, и мы как политическая сила должны быть готовы неотступно бороться с негодяями-предателями, ведущими к краху страну и будущее наших детей. Каждый из сидящих здесь и находящиеся вне этого зала тысячи наших республиканских товарищей должны задать себе вопрос и честно ответить: готовы ли они к жертвенности. Условием оставаться в партии должен быть их ответ:
- Да, готовы до конца отстаивать наши национальные ценности;
- Да, готовы неотступно стоять на позициях борьбы за защиту Армении и Арцаха, за суверенитет;
- Да, готовы защищать наш язык, культуру, церковь от атак антинациональных, чуждых элементов;
- Да, готовы отстаивать наше национальное достоинство, нашу святую землю и государство, быть достойными памяти наших героев, во все времена павших жертвой во имя этой земли и этого государства», – заявил Серж Саргсян.