Տնտեսություն 15:56 21/12/2021 Հայաստան
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահե Հակոբյանը, անդամներ Մխիթար Զաքարյանն ու Հռիփսիմե Ստամբուլյանը դեկտեմբերի 20-ին հանդիպել են Իրանի Մեջլիսի Իրան-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Սեյեդ Մեհդի Ֆարշադանի գլխավորած պատվիրակության անդամների հետ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի ղեկավար Գևորգ Պապոյանը:
ԱԺ պաշտոնական էջի փոխանցմամբ, Վահե Հակոբյանը կարևորել է Իրանի հետ բարեկամական հարաբերությունները:
Սեյեդ Մեհդի Ֆարշադան տեղեկացրել է, որ խորհրդարանում ունեցել են արդյունավետ հանդիպումներ ու քննարկումներ: Նա կարևորել է երկու երկրների միջև տնտեսական կապերի զարգացումը:
Անդրադառնալով ապրանքաշրջանառության ծավալներին՝ Մեջլիսի Իրան-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավարը նշել է, որ այս պահին այն կազմում է 350 մլն դոլար: Նա հույս է հայտնել, որ համատեղ աշխատանքի արդյունքում հնարավոր կինի ապրանքաշրջանառության ծավալը հասցնել մինչև 1 մլրդ դոլարի:
Նշվել է, որ 2022 թվականին նախատեսվում է վերանորոգել Մեղրու մաքսակետն ու այն համապատասխանեցնել միջազգային չափորոշիչներին:

Vahe Hakobyan received members of Iran-Armenia parliamentary friendship group of the Iranian Majlis
The Chair of the National Assembly Standing Committee on Economic Affairs Vahe Hakobyan, the members Mkhitar Zakaryan and Hripsime Stambulyan met with the members of the delegation led by the Iran-Armenia Parliamentary Friendship Group of the Majlis of Iran Seyed Mahdi Farshadan. The Head of the Armenia-Iran Friendship Group Gevorg Papoyan also took part in the meeting, the press service at the National Assembly reported. Vahe Hakobyan highlighted the friendly relations with Iran.
Seyed Mahdi Farshadan informed that they had effective meetings and discussions in parliament. He highlighted the development of the economic ties between the two countries.
Touching upon the volumes of the trade turnover, the Head of the Iran-Armenia Parliamentary Friendship Group of the Majlis has noted that at this moment it is 350mln USD. He expressed hope that as a result of joint work, it would be possible to reach the volume of the trade turnover up to 1bln USD.
It has been noted that in 2022 it is designed to repair the Meghri Customs Point and comply it with international standards.Both sides emphasized the development of Meghri Free Economic Zone.