Քաղաքական 10:53 28/12/2021 Հայաստան
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այսօր Սանկտ Պետերբուրգում մասնակցելու է ԱՊՀ անկախ պետությունների համագործակցության՝ ԱՊՀ երկրների  ղեկավարների ավանդական ոչ պաշտոնական հանդիպմանը:
ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, ակնկալվում է, որ առաջնորդները կամփոփեն 2021 թվականին Համագործակցությունում Բելառուսի նախագահության արդյունքները, կարծիքներ կփոխանակեն ընդհանուր խնդիրների լուծման շուրջ և կքննարկեն համագործակցության արդյունավետության բարձրացման և կազմակերպության երկրների սոցիալ-տնտեսական զարգացման հետագա միջոցառումները։
Կրեմլի կայքի փոխանցմամբ, ոչ պաշտոնական հանդիպումը նախաձեռնել է ՌԴ նախագահը։ Գագաթնաժողովին կմասնակցեն Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի և Ուզբեկստանի ղեկավարները։ Կմասնակցի նաև Ղազախստանի առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը։
ՀՀ կառավարությունից հայտնել են, որ Նիկոլ Փաշինյանը դեկտեմբերի 28-ին աշխատանքային այցով կմեկնի Ռուսաստանի Դաշնություն՝ Սանկտ Պետերբուրգում մասնակցելու ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների ոչ պաշտոնական հանդիպմանը:
ՏԱՍՍ-ը գրում է, որ գագաթնաժողովի շրջանակում ընդհանուր հանդիպումից բացի, կարող են տեղի ունենալ նաև առանձին զրույցներ։
«Այսպես, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մտադիր է այս միջոցառման ընթացքում շփվել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ»,- գրել է ռուսական լրատվամիջոցը, ապա մեջբերել Փաշինյանի՝ օրեր առաջ արած հայտարարությունը. «Առայժմ երկկողմ հանդիպման մասին խոսք չկա, բայց ոչ պաշտոնական հանդիպում, ամենայն հավանականությամբ, տեղի կունենա»:

Pashinyan plans to converse with Aliyev on the sidelines of CIS informal summit - TASS
At Russian president Vladimir Putin’s initiative, an informal annual summit of the CIS heads of state will be held on Tuesday in St Petersburg, TASS news agency reported. According to the source, the leaders of the states are expected to sum up the presidency of the Republic of Belarus at the Commonwealth, exchange views on common issues and discuss ways to increase the efficiency of the cooperation and further steps aimed at social-economic developments of the member states.
As the Kremlin earlier reported, participants in the upcoming summit include President Azerbaijan Ilham Aliyev, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, President of Belarus Alexander Lukashenko, President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, First President of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev, President of the Kyrgyz Republic Sadyr Japarov, President of Tajikistan Emomali Rahmon, President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov, and President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
The press service at the Government of Armenian has already confirmed that Nikol Pashinyan will pay a working visit to Russia on December 28 to take part in the informal meeting of the leaders of the CIS member states
TASS reports that apart from the summit, separate meetings are planned on the sidelines of the event. "Thus, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan plans to converse with Azerbaijani president Ilham Aliyev," the source said, reminding of Pashinyan's recent statement about holding an informal meeting with Aliyev.
"I will go to this meeting. So far, a bilateral meeting with Aliyev is not planned but an informal meeting will most probably take place," Pashinyan had said days ago in a live broadcast on his Facebook account.