Իրավունք 12:25 18/01/2022 Արցախ
Արցախի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը բացահայտել է Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների կողմից Արցախի բնակչին լրտեսության դրդելու հերթական դեպքը:
«Վերջին օրերին Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունները սոցիալական ցանցերում ակտիվացրել են Արցախում բնակվող անձանց հետ կապ հաստատելու փորձերը՝ նրանց շրջանում խուճապ տարածելու և կամ վերջիններից տեղեկություններ հավաքագրելու նպատակով:
Հերթական դեպքում կեղծանվան տակ գրանցված թելեգրամյան օգտատերը, ներկայանալով որպես հայուհի, Արցախում բնակվող անձի հետ սկզբում վարել է մտերմություն ձևավորելու նպատակ հետապնդող խոսակցություն, նրան ուղարկել իր մերկ վիճակում նկարները, պահանջել նույնպիսի նկարներ, որից հետո իրենց մեջ վարված հաղորդակցության բովանդակությունը հրապարակելու սպառնալիքի տակ պահանջել տրամադրել տեղեկություններ, տարբեր տեղանքների լուսանկարներ, խոստանալով նաև վճարել մատուցած ծառայությունների դիմաց՝ նախապես ուղարկված բանկային հաշվին գումար փոխանցելու եղանակով:
ԱՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը ստուգում է վերը նկարագրված դեպքի հանգամանքները, Ադրբեջանի հատուկ ծառայություններին տրամադրված տեղեկությունների բովանդակությունը, ծավալը, ինչպես նաև արարքի կատարման շարժառիթներն ու նպատակները:
Միաժամանակ կրկին հորդորում ենք սոցիալական ցանցերում զերծ մնալ անծանոթ օգտատերերի հետ շփումներից ու կասկածելի առաջարկներ ընդունելուց, Արցախի Հանրապետության անվտանգությանը սպառնացող տեղեկություններ տրամադրելուց, իսկ նման պահանջներ կամ առաջարկներ ներկայացվելու դեպքերի մասին անհապաղ հաղորդել ԱՀ ազգային անվտանգության ծառայությանը»,- հայտնում են Արցախի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունից:

Law 16:25 18/01/2022 NKR
The Artsakh National Security Service (NSS) revealed another case of recruitment of an Artsakh resident by the Azerbaijani special services, the law enforcement agency said in a statement on Tuesday.
It said a pseudonymous Telegram user, pretending to be an Armenian female, entered into correspondence with an Artsakh man, allegedly seeking to establish a close relationship with him. The fake user sent him intimate photos and demanded the same from the person.
Afterwards, threatening to leak the intimate photos online, the Azerbaijani intelligence officer told the victim to provide information, photos of various locations, as well as promised to pay for the espionage by transferring money to a pre-sent bank account, the NSS noted.
It said it was investigating the case to reveal the content and the amount of information provided to the Azerbaijani special services by the Artsakh resident, as well as motives and goals.
"We again urge the people to refrain from communicating with unknown social media users and accepting suspicious offers, or providing information that threatens the security of the Republic of Artsakh. In case of receiving such demands or offers, the residents should immediately contact the National Security Service of the Republic of Artsakh," reads the statement.