Քաղաքական 21:59 31/01/2022 Հայաստան
Սուտ է, որ տիրապետում է բանակցային գործընթացին վերաբերող ամբողջական ինֆորմացիային. Սերժ Սարգսյանը՝ Փաշինյանի հայտարարության մասին
ԼՂ հիմնախնդրի բանակցային գործընթացի վերաբերյալ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հարցազրույցից (մաս1)
Հաղորդավարի առաջին հարցը վերաբերում է Նիկոլ Փաշինյանի վերջին հայտարարությանը, որ չկա մի այնպիսի տեղեկատվություն Արցախյան կարգավորման թեմայով, որին դուք տիրապետում եք, իսկ ինքը` ոչ, և ամբողջական տեղեկատվությունը գտնվում է իր սեղանին 2018 թվականից սկսած:
Հեռուստամեկնաբան.-.- Մյուս կողմից, Ձեր նախագահության տասը տարիների ընթացքում Ձեր բանակցածի, Ձեր` իբրև ժառանգություն թողած բանակցային օրակարգի մասին պնդումները` Ձեր և գործող վարչապետի կողմից տրամագծորեն իրար հակասում են: Ինչպե՞ս կարող է այդպես լինել։
Սերժ Սարգսյան.- Կարելի էր արժանապատվությունից ցածր համարել և չանդրադառնալ վերջին մեկուկես ամսվա ընթացքում հնչած ելույթներին և հարցազրույցներին, որոնք լի էին բացարձակ ստերով, կեղծիքներով, անճշտություններով և մանիպուլյացիաներով:
Բայց կա երկու հանգամանք, որ ինձ պարտադրեցին ընդունել ձեր հրավերը։
Այդ մեծամիտ արտահայտությունը, որը լսեցինք մենք բոլորս, որ իբր նա տիրապետում է բանակցային գործընթացին վերաբերող ամբողջական ինֆորմացիային և բանակցային պրոցեսին, ուղղակի բացահայտ սուտ է:
Սուտ է այն պատճառով, որովհետև անհնար է ընթերցել փաստաթղթերը և ամբողջապես տեղյակ լինել բանակցային գործընթացի մասին: Փաստաթուղթ ընթերցելով  դա անհնար է: Ուղղակի նաև ասեմ, որ նույնիսկ ես չեմ կարող ասել, որ ամբողջովին տիրապետում եմ բոլոր մանրամասներին, որովհետև բացի նրանից, որ ես էի բանակցում, բայց կար նաև արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, ով նախապատրաստում էր այդ բանակցությունները, վարում էր նախնական բանակցություններ: Սա շատ կարևոր հանգամանք է:
Հարց է առաջանում՝ բա մենք երբ որ եկանք իշխանության, ինչպե՞ս պատահեց, որ մենք հենց այն գլխից սկսեցինք, մեր կարծիքով, ճիշտ ճանապարհով գնալ, որովհետև մենք՝ ոչ միայն ես, այլ նաև Էդվարդ Նալբանդյանը, ոչ թե ժամերով, ոչ թե օրերով, այլ ամիսներով, տարիներով քննարկում էինք այդ հարցերն այն մարդկանց հետ, ովքեր քաջատեղյակ էին նախկին բոլոր փուլերին։
Կա այլ նկատառում ևս. Եթե այդպես մեծամտորեն հայտարարում են, որ տիրապետում են ամբողջական ինֆորմացիային, բա ինչպե՞ս եղավ, որ 2019 թվականին ընկան թակարդը, երբ որ իրենց առաջարկեցին նոր, այսպես ասեմ, փաստաթուղթ, և իրենք ընդունեցին այդ փաստաթուղթը որպես բանակցությունների համար հիմք, և մի ամբողջ տարի հայ հասարակությանը, և ոչ միայն հայ հասարակությանը, խաբում էին` ասելով հանդերձ, որ չկա բանակցային պրոցես:
Հեռուստամեկնաբան.-.., մինչև որ ՌԴ ԱԳ նախարարը Լավրովը գաղտնազերծեց այն։
Սերժ Սարգսյան.- Այո: Բայց մինչ Լավրովի գաղտնազերծելը, մենք տագնապ էինք հնչեցնում, ասում էինք, որ ընթանում են բանակցություններ, որ կան նոր առաջարկություններ, որովհետև եթե չլինեին այդպիսիք, ապա արտգործնախարարը ժամերով ի՞նչ էր խոսում իր գործընկերոջ հետ` Ադրբեջանի արտգործնախարարի հետ: Ի վերջո, խայտառակվեցին, չէ՞, ամբողջ աշխարհով մեկ երբ որ, այո, արտգործնախարար Լավրովը բացահայտեց այդ պրոցեսը:
Հեռուստամեկնաբան.- Փաշինյանը իր ֆեյսբուքյան վերջին ասուլիսում ասում է, որ խոստումներ էիք տվել անձամբ Դուք, որ 2018-2019 թվականներին արդեն այդ խոստումները կյանքի կոչելու ժամանակն էր, որոնք արձանագրված չեն որևէ փաստաթղթում։
Սերժ Սարգսյան.- Նա ուղղակի դրա մասին չի հայտարարել: Նա իր ոճին համապատասխան այդպիսի ակնարկ է արել, որից ամեն վայրկյան կարող է հրաժարվել:
Ես կարող եմ ասել հետևյալը, որ բացարձակապես որևէ խոստում բանավոր չի եղել: Եվ դա մեր գործելաոճը չէ՝ բանավոր պայմանավորվածությունների համաձայն ինչ-որ բաներ զիջել և այլն, և այլն` լինի դա էական, թե ոչ էական:
Բայց թույլ տվեք ես շարունակեմ առաջին հանգամանքի մասին խոսել և ասել, որ երբ որ ես լսում էի այդ հարցազրույցում Արցախի խնդրի հետ կապված հատվածները, ուղղակի ապշահար էի եղել, որովհետև հնչում էին այսպես ասած «փաստարկներ», որոնք ես լսել եմ 2008 թվականին, 2009 թվականին, 2010 թվականին՝ Ադրբեջանի նախագահի կողմից, և ինձ մի պահ թվում էր, անկեղծորեն եմ ասում, թե խոսողը ոչ թե Հայաստանի կառավարիչն է, այլ Ադրբեջանի նախագահը: Եվ ցավ էի ապրում, որովհետև այլևս ինքը չի կարողանալու օգտագործել այն օբյեկտիվ փաստարկները, որ լավ հնարավորություն են տալիս մեզ հասնելու Արցախի կարգավիճակին, որովհետև եթե վաղը ինքը փորձի այդ փաստարկները բերել, հիշեցնելու են իր իսկ ասած խոսքերը:
Երկրորդ հանգամանքն այն է, որ իմ դիտարկումները ցույց են տալիս, որ Հայաստանի որոշ քաղաքական ուժերի և շատ մտածող մարդկանց մոտ հիասթափություն է տիրում: Հուսախաբության մթնոլորտ կա: Եվ սրանց պնդումները, սրանց՝ ես նկատի ունեմ և՛ գործող իշխանություններին, և՛ Ադրբեջանի, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը լուծված է, ինչ-որ կերպ ազդել է այդ մարդկանց վրա: Ես եկել եմ, որպեսզի նորից հայտարարեմ, որ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում: Եվ դրա համար, չնայած կործանարար պատերազմին, չնայած կապիտուլյացիային, դեռևս կան հնարավորություններ:

Политика 23:23 31/01/2022 Армения
Серж Саргсян о заявлении Пашиняна: Высокомерное высказывание, будто бы он владеет полноценной информацией о переговорном процессе – ложь
«Знаете, можно было бы считать ниже своего достоинства и не касаться прозвучавших за полтора последних месяца выступлений и интервью, которые были полны абсолютной лжи, фальши, неточностей и манипуляций», – заявил третий президент Армении Серж Саргсян в эксклюзивном интервью о переговорном процессе по Нагорно-Карабахской проблеме, коснувшись недавнего заявления Пашиняна.
Вопрос ведущего и ответ Сержа Саргсяна, которые приводит пресс-служба третьего президента РА, публикуем ниже без изменений:
- Несколько дней назад Премьер-министр Республики сказал, что нет такой информации по теме Арцахского урегулирования, которой бы Вы владели, а он – нет, и полноценная информация находится на его столе, начиная с 2018 года.
С другой стороны, рассказанное Вами относительно ведшихся Вами в течение десяти лет президентства переговоров и утверждения премьера об оставленной Вами в качестве наследия переговорной повестке диаметрально противоречат друг другу.  Как может такое быть?
- Знаете, можно было бы считать ниже своего достоинства и не касаться прозвучавших за полтора последних месяца выступлений и интервью, которые были полны абсолютной лжи, фальши, неточностей и манипуляций. Но есть два обстоятельства, которые обязали меня принять Ваше приглашение. И первое из этих обстоятельств состоит в том, что то высокомерное высказывание, которое мы все услышали, что будто бы он владеет полноценной информацией, касающейся переговорного процесса, и переговорным процессом - просто явная ложь. Ложь по той причине, что невозможно читать документы и быть полностью в курсе переговорного процесса. Читая документы, это невозможно. Просто, скажу также, что даже я не могу сказать, что полностью владею всеми подробностями, потому что кроме того, что я вёл переговоры, был также Министр иностранных дел Эдвард Налбандян, который готовил эти переговоры, вёл предварительные переговоры. Это очень важное обстоятельство.
Возникает вопрос, а когда мы пришли к власти, как случилось, что мы изначально, по нашему мнению, пошли правильным путём? Потому что мы, не только я, но и Эдвард Налбандян, не по часам, не по дням, а месяцами и годами обсуждали эти вопросы с теми людьми, которые были в курсе всех предыдущих этапов.
Есть ещё и другое замечание. Если так высокомерно заявляют, что владеют полной информацией, как же так получилось, что в 2019 году они попали в капкан, когда им предложили новый документ, и они приняли этот документ основу для переговоров, и целый год они обманывали армянскую общественность и не только армянскую общественность, говоря, что нет переговорного процесса.
- Пока Лавров это не рассекретил.
- Да. Но до того, как Лавров рассекретил, мы били тревогу, говорили, что ведутся переговоры, что есть новые предложения. Потому что, не будь таковых, тогда о чём министр иностранных дел часами говорил со своим коллегой – азербайджанским министром иностранных дел. В конце концов, опозорились ведь на весь мир, когда, да, Министр иностранных дел Лавров выявил этот процесс.
- Господин Президент, верно, документы в конце концов являются результатом. То есть, стороны долго ведут переговоры, после чего соглашаются пункт за пунктом изложить компромиссный вариант. И да, в этом плане трудно владеть тем, как в прошлом шли переговоры по каким-то документам. Но результат перед глазами. Когда Вы говорите, что невозможно, читая документы, владеть переговорной действительностью, Вас очень спокойно могут обвинить и обвиняют в устных договорённостях. Премьер-министр на своей странице в Фейсбук в своём последнем интервью говорит, что лично Вы давали обещания и что в 2018–2019 годах уже пришло время воплощать в жизнь эти обещания, которые не зафиксированы в документах.
- Давид, я должен попытаться Вас исправить и сказать, что он напрямую об этом не заявил. Он, будучи верным своему стилю, так намекнул об этом, что может в любую секунду отказаться от сказанного.
Я могу сказать следующее: не было абсолютно никакого устного обещания. И это не наш стиль, согласно устным договорённостям, что-то уступать и так далее, будь то существенным или несущественным.
Но позвольте я продолжу говорить о первом обстоятельстве и скажу, что когда я слушал в этом интервью части, касающиеся Арцаха, я просто был в шоке, потому что звучали такие, так сказать, «доводы» (в кавычках, конечно же) которые я слышал в 2008 году, в 2009 году, в 2010 году от Президента Азербайджана. И мне в какой-то момент казалось, искренне говорю, что говорящий – не правитель Армении, а президент Азербайджана. И мне было больно, потому что больше он не сможет использовать те объективные доводы, которые дают нам хорошую возможность достигнуть статуса Арцаха, потому что, если завтра он попытается привести эти доводы, ему напомнят эти его же слова.
- Господин Президент, я предполагаю, о каких документах Вы говорите: я сгруппировал и попрошу, чтобы Вы кратко коснулись каждого из них.
- Прошу позволить мне также сказать о втором обстоятельстве. Второе обстоятельство состоит в том, что мои наблюдения показывают, что в Армении некоторые политические силы и многие мыслящие люди разочарованы. Царит атмосфера обманутых надежд. И утверждения этих (говоря, этих, я имею в виду и действующие власти, и власти Азербайджана), что проблема Нагорного Карабаха решена, каким-то образом повлияли на людей.
Я пришёл, чтобы снова заявить, Арцах никогда не будет в составе Азербайджана. И для этого, несмотря на разрушительную войну, несмотря на капитуляцию, ещё есть возможности.