Քաղաքական 21:59 31/01/2022 Հայաստան
Սուտ է, որ տիրապետում է բանակցային գործընթացին վերաբերող ամբողջական ինֆորմացիային. Սերժ Սարգսյանը՝ Փաշինյանի հայտարարության մասին
ԼՂ հիմնախնդրի բանակցային գործընթացի վերաբերյալ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հարցազրույցից (մաս1)
Հաղորդավարի առաջին հարցը վերաբերում է Նիկոլ Փաշինյանի վերջին հայտարարությանը, որ չկա մի այնպիսի տեղեկատվություն Արցախյան կարգավորման թեմայով, որին դուք տիրապետում եք, իսկ ինքը` ոչ, և ամբողջական տեղեկատվությունը գտնվում է իր սեղանին 2018 թվականից սկսած:
Հեռուստամեկնաբան.-.- Մյուս կողմից, Ձեր նախագահության տասը տարիների ընթացքում Ձեր բանակցածի, Ձեր` իբրև ժառանգություն թողած բանակցային օրակարգի մասին պնդումները` Ձեր և գործող վարչապետի կողմից տրամագծորեն իրար հակասում են: Ինչպե՞ս կարող է այդպես լինել։
Սերժ Սարգսյան.- Կարելի էր արժանապատվությունից ցածր համարել և չանդրադառնալ վերջին մեկուկես ամսվա ընթացքում հնչած ելույթներին և հարցազրույցներին, որոնք լի էին բացարձակ ստերով, կեղծիքներով, անճշտություններով և մանիպուլյացիաներով:
Բայց կա երկու հանգամանք, որ ինձ պարտադրեցին ընդունել ձեր հրավերը։
Այդ մեծամիտ արտահայտությունը, որը լսեցինք մենք բոլորս, որ իբր նա տիրապետում է բանակցային գործընթացին վերաբերող ամբողջական ինֆորմացիային և բանակցային պրոցեսին, ուղղակի բացահայտ սուտ է:
Սուտ է այն պատճառով, որովհետև անհնար է ընթերցել փաստաթղթերը և ամբողջապես տեղյակ լինել բանակցային գործընթացի մասին: Փաստաթուղթ ընթերցելով  դա անհնար է: Ուղղակի նաև ասեմ, որ նույնիսկ ես չեմ կարող ասել, որ ամբողջովին տիրապետում եմ բոլոր մանրամասներին, որովհետև բացի նրանից, որ ես էի բանակցում, բայց կար նաև արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, ով նախապատրաստում էր այդ բանակցությունները, վարում էր նախնական բանակցություններ: Սա շատ կարևոր հանգամանք է:
Հարց է առաջանում՝ բա մենք երբ որ եկանք իշխանության, ինչպե՞ս պատահեց, որ մենք հենց այն գլխից սկսեցինք, մեր կարծիքով, ճիշտ ճանապարհով գնալ, որովհետև մենք՝ ոչ միայն ես, այլ նաև Էդվարդ Նալբանդյանը, ոչ թե ժամերով, ոչ թե օրերով, այլ ամիսներով, տարիներով քննարկում էինք այդ հարցերն այն մարդկանց հետ, ովքեր քաջատեղյակ էին նախկին բոլոր փուլերին։
Կա այլ նկատառում ևս. Եթե այդպես մեծամտորեն հայտարարում են, որ տիրապետում են ամբողջական ինֆորմացիային, բա ինչպե՞ս եղավ, որ 2019 թվականին ընկան թակարդը, երբ որ իրենց առաջարկեցին նոր, այսպես ասեմ, փաստաթուղթ, և իրենք ընդունեցին այդ փաստաթուղթը որպես բանակցությունների համար հիմք, և մի ամբողջ տարի հայ հասարակությանը, և ոչ միայն հայ հասարակությանը, խաբում էին` ասելով հանդերձ, որ չկա բանակցային պրոցես:
Հեռուստամեկնաբան.-.., մինչև որ ՌԴ ԱԳ նախարարը Լավրովը գաղտնազերծեց այն։
Սերժ Սարգսյան.- Այո: Բայց մինչ Լավրովի գաղտնազերծելը, մենք տագնապ էինք հնչեցնում, ասում էինք, որ ընթանում են բանակցություններ, որ կան նոր առաջարկություններ, որովհետև եթե չլինեին այդպիսիք, ապա արտգործնախարարը ժամերով ի՞նչ էր խոսում իր գործընկերոջ հետ` Ադրբեջանի արտգործնախարարի հետ: Ի վերջո, խայտառակվեցին, չէ՞, ամբողջ աշխարհով մեկ երբ որ, այո, արտգործնախարար Լավրովը բացահայտեց այդ պրոցեսը:
Հեռուստամեկնաբան.- Փաշինյանը իր ֆեյսբուքյան վերջին ասուլիսում ասում է, որ խոստումներ էիք տվել անձամբ Դուք, որ 2018-2019 թվականներին արդեն այդ խոստումները կյանքի կոչելու ժամանակն էր, որոնք արձանագրված չեն որևէ փաստաթղթում։
Սերժ Սարգսյան.- Նա ուղղակի դրա մասին չի հայտարարել: Նա իր ոճին համապատասխան այդպիսի ակնարկ է արել, որից ամեն վայրկյան կարող է հրաժարվել:
Ես կարող եմ ասել հետևյալը, որ բացարձակապես որևէ խոստում բանավոր չի եղել: Եվ դա մեր գործելաոճը չէ՝ բանավոր պայմանավորվածությունների համաձայն ինչ-որ բաներ զիջել և այլն, և այլն` լինի դա էական, թե ոչ էական:
Բայց թույլ տվեք ես շարունակեմ առաջին հանգամանքի մասին խոսել և ասել, որ երբ որ ես լսում էի այդ հարցազրույցում Արցախի խնդրի հետ կապված հատվածները, ուղղակի ապշահար էի եղել, որովհետև հնչում էին այսպես ասած «փաստարկներ», որոնք ես լսել եմ 2008 թվականին, 2009 թվականին, 2010 թվականին՝ Ադրբեջանի նախագահի կողմից, և ինձ մի պահ թվում էր, անկեղծորեն եմ ասում, թե խոսողը ոչ թե Հայաստանի կառավարիչն է, այլ Ադրբեջանի նախագահը: Եվ ցավ էի ապրում, որովհետև այլևս ինքը չի կարողանալու օգտագործել այն օբյեկտիվ փաստարկները, որ լավ հնարավորություն են տալիս մեզ հասնելու Արցախի կարգավիճակին, որովհետև եթե վաղը ինքը փորձի այդ փաստարկները բերել, հիշեցնելու են իր իսկ ասած խոսքերը:
Երկրորդ հանգամանքն այն է, որ իմ դիտարկումները ցույց են տալիս, որ Հայաստանի որոշ քաղաքական ուժերի և շատ մտածող մարդկանց մոտ հիասթափություն է տիրում: Հուսախաբության մթնոլորտ կա: Եվ սրանց պնդումները, սրանց՝ ես նկատի ունեմ և՛ գործող իշխանություններին, և՛ Ադրբեջանի, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը լուծված է, ինչ-որ կերպ ազդել է այդ մարդկանց վրա: Ես եկել եմ, որպեսզի նորից հայտարարեմ, որ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում: Եվ դրա համար, չնայած կործանարար պատերազմին, չնայած կապիտուլյացիային, դեռևս կան հնարավորություններ:

Politics 11:46 01/02/2022 Armenia
Serzh Sargsyan: Pashinyan's claim that he possesses full information on Karabakh negotiations is 'a complete lie'
Armenia’s third President Serzh Sargsyan talked about the negotiation process for the conflict resolution in Artsakh (Nagorno-Karabakh) in an exclusive interview on Monday.
Interviewer: A few days ago the Prime Minister said that there was no information pertaining to the settlement in Artsakh which you would know and he would not. He claimed the entire relevant information has been put on his table since 2018.
On the other hand, the allegations about what you have negotiated during those ten years in office and what you argue was your legacy as negotiation portfolio left to the incumbent Prime Minister, are diametrically different. How could that be the case?
Serzh Sargsyan: You know, I could consider it below my sense of dignity and skip touching upon all those speeches and interviews during the past 1.5 months, which had been full of complete lies, fabrications, inaccuracies and manipulations. But there are two things that made me accept your invitation. First among those is that the presumptuous expression, which we all heard, claiming he possesses the full-scale information regarding the negotiations and the negotiation process itself, is a complete lie. It’s a lie, because it is impossible just to read the documents and be fully aware of the negotiation process. It’s impossible just by reading a paper. I would just say that even I cannot claim that I was aware of absolutely all the outstanding details, because except the negotiations that I was in, there was also Foreign Minister Edward Nalbandyan who was preparing those negotiations and steering the pre-negotiation phase. This is a very important aspect to mention.
This begs a question. When we came to power, how did it happen that from the very outset we, in our opinion, continued going in the right direction? That’s because we – that means not only myself, but also Edward Nalbandyan – not just for hours, not just for days or months, but for years really were discussing the relevant questions with those people who were fully aware of all the previous phases of the process.
And there is one other factor that influenced my decision. If they are so presumptuous to declare that they have had complete information at their disposal, how did it happen that in 2019 they were trapped down? I mean when they were offered a new – I’ll put it this way – a new document and they accepted that document as a basis for negotiations, for a full year they were lying to the Armenian society, but not only Armenian society, suggesting that there was no any negotiation process.
Interviewer: Until Lavrov declassified that…
Serzh Sargsyan: Correct. But before this declassification by Lavrov, we were voicing alarm, we were saying that there were negotiations, that there were new proposals, since without all that what would the Foreign Minister be speaking with his Azerbaijani counterpart? At the end of the day they were embarrassed before the whole world, right when – as you noted – Foreign Minister Lavrov uncovered that entire process.
Interviewer: Pashinyan claimed in his latest Facebook press conference that certain promises had been made by you personally and that in 2018-2019 it was the time to fulfill those promises which were not reflected in any of the documents.
Serzh Sargsyan: Davit, I have to try to correct you and say that he has not said all that directly. True to his style, he has made an allusion to that, which he can renounce every other second.
I can say the following: absolutely no verbal promise has been made. It has never been our workstyle – to yield something in accordance with verbal arrangements, be that something tangible or not.
But let me continue speaking about the first aspect and tell you that when I was listening to the portions about Artsakh in that interview, it was astonishing to hear some so-called “arguments”, which I heard in 2008, 2009 and 2010 from the President of Azerbaijan. It would seem to me at certain moments – to be very honest with you – that it was Azerbaijani President speaking, not Armenia’s governor. It was very painful, because he no longer could use those objective arguments that would give us good chances to achieve a status for Artsakh, as if he tries to put forward those arguments tomorrow, he will be reminded of his own words used.
Interviewer: Mr President, I can guess what arguments you mean. I have those grouped and will ask you to touch upon each of those in a nutshell.
Serzh Sargsyan: Just let me mention about the second aspect too. Secondly, I have come to observe that among certain political forces in Armenia and many intelligent people there is a sense of disillusionment. There is a certain atmosphere of disappointment. And the allegations of those – I mean both the incumbent authorities here and those in Azerbaijan – that the Nagorno Karabakh issue is resolved, has in some ways affected these people. I have come on air to declare once again that Artsakh will never be part of Azerbaijan. And for that – despite the calamitous war, despite the capitulation – there are still opportunities to be seized.