Քաղաքական 13:28 01/03/2022 Աշխարհում
Վոլեյբոլի տղամարդկանց աշխարհի առաջնությունը, որը պետք է անցկացվեր օգոստոսի 26-ից սեպտեմբերի 11-ը Ռուսաստանի 10 քաղաքներում, չի կայանա այդ երկրում. Վոլեյբոլի միջազգային ֆեդերացիան (FIVB) Ռուսաստանին զրկել է  այդ իրավունքից, փնտրում են այլընտրանքային երկիր։
FIVB-ը այսպես է բացատրել. «...Որպեսզի վոլեյբոլի ընտանիքի անդամները, ազգային ֆեդերացիաները, մարզիկները, պաշտոնյաները ևերկրպագուները, լինեն անվտանգ ևհպարտանան, որ մասնակցում են սպորտի ուրախ ևխաղաղ տոնի»։
Ուկրաինայում Ռուսաստանի զինված ուժերի ռազմական գործողությունների պատճառով չեղարկվել կամ տեղափոխվել են Ռուսաստանում նախատեսված բոլոր մրցաշարերը։
«Անցնող վեց՝ և մասնավորապես չորս տարիները «նշանավորվել» են Արցախի կորստով, հազարավոր զոհերով, վիրաբվորներով, անհայտության մեջ...

Politics 14:10 01/03/2022 World
Russia has been stripped of hosting the men’s Volleyball World Championships in August and September, governing body the International Volleyball Federation (FIVB) announced on Tuesday, AFP reported.
“Following Russia’s military invasion of Ukraine, the FIVB remains gravely concerned by the escalating situation and for the safety of the people of Ukraine," said the International Volleyball Federation in a statement.
“The FIVB Board of Administration has come to the conclusion that it would be impossible to prepare and stage the World Championships in Russia due to the war in Ukraine.
“It has accordingly decided to remove from Russia the organisation of the FIVB Volleyball Men’s World Championship scheduled to be held in August and September 2022."
The federation’s decision follows European football’s governing body UEFA announcement last Friday to switch the May 28 final of The Champions League, their premier club competition, from The Gazprom Arena in Saint Petersburg to the Stade de France in Paris.