Քաղաքական 12:51 16/03/2022 Աշխարհում
«Ռուսաստանի նոր պատժամիջոցներն ուղղված են ԱՄն նախագահ Ջո Բայդենի հանգուցյալ հայրիկի դեմ և ոչ թե նախագահի»,-այս մասին հայտարարել է Սպիտակ տան մամուլի խոսնակ Ջեն Փսակին՝ արձագանքելով ՌԴ ԱԳ նախարարության  կողմից ԱՄՆ մի քանի պաշտոնյաների նկատմամբ սահմանած պատժամիջոցներին։
Businessinsider-ը գրում է, որ ՌԴ ԱԳ նախարարության պատժամիջոցները մասնավորապես տարածվում են Սպիտակ տան խոսնակի, պետքարտուղարի, նաև նախկին պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի վրա։
Ջեն Փսակին ասել է, որ ԱՄՆ գործող նախագահը Ջո Բայդեն Կրտսերն է, իրավական փաստաթղթերով այդպես է նրա անունը, մինչդեռ ՌԴ ԱԳՆ-ն Կրտսերի մասին հիշատակում չի արել։
«Ես պետք է նշեմ, որ Նախագահ Բայդենը «կրտսեր»-ն է, այնպես որ նրանք պատժամիջոց են սահմանել նրա հանգուցյալ հայրիկի նկատմամբ՝ խաղաղության մեջ մնա»,-ասել է Փսակին ճեպազրույցում։

Politics 13:48 16/03/2022 World
White House press secretary Jen Psaki on Tuesday joked that new Russian sanctions may have actually targeted President Joe Biden's late father, and not the president himself, Business Insider reported.
Russia's Foreign Ministry announced sanctions on a group of prominent US politicians on Tuesday, including Biden, Psaki, secretary of state Antony Blinken, and former secretary of state Hillary Clinton.
Biden's legal name is Joseph Robinette Biden Jr. A list published on a Russian government website omitted the junior suffix in spelling his name.
"I would first note that President Biden is a 'junior,' so they may have sanctioned his dad — may he rest in peace," Psaki told reporters during a press briefing
"None of us are planning tourist trips to Russia, none of us have bank accounts that we won't be able to access, so we will forge ahead," she added.
Despite the suffix mix-up, a press release from the Russian Ministry of Foreign Affairs specifies the sanctions targeted "President J. Biden."