Քաղաքական 09:15 21/03/2022 Հայաստան
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը հայտնում է, որ անցած շաբաթ «Հայաստան» դաշինքի պատգամավորներով այցելել են Արցախի Հանրապետություն։
«Այցելությունը մի քանի նպատակ ուներ։ Նախ, անձամբ էինք ցանկանում տեղեկանալ Արցախում տիրող իրավիճակի մասին։ Ռազմաքաղաքական մարտահրավերներին ավելացել էր նաև մարդասիրական ճգնաժամը, քանի որ ադրբեջանցիք, Լիսագորի հատվածում, մարտի 8-ին, պայթեցրել էին Արցախ մտնող գազամուղը։
Բացի այդ, դրանք վերջին ժամանաներս, հաճախակի էին ականանետերից գնդակոծում Արցախի սահմանամերձ բնակավայրերը։ Նաև կարևոր էր հանդիպել Արցախի խորհրդարանականների հետ։ ՀՀ իշխանությունները, ջանասիրաբար, քանդում են Արցախի և Հայաստանի Հանրապետությունների միջև 30 տարի ստեղծված կապերը։ Գործադիրների մակարդակում հարաբերությունների վրա, գոնե ընդդիմությունը, չի կարող ազդել։ Սակայն խորհրդարանների մակարդակում, մենք՝ մեզանից հասանելի ամեն բան, պարտավոր ենք անել հարաբերություններ հաստատելու ու խորացնելու համար։
Այստեղ տեղին է հիշել, որ ԱՀ ԱԺ երեք ընդդիմադիր և ՀՀ ԱԺ երկու ընդդիմադիր խմբակցությունները պահանջել էին անհապաղ հրավիրել ՀՀ ԱԺ և ԱՀ ԱԺ  համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստ։  ՀՀ ԱԺ-ից հանձնաժողովի համանախագահ Ալեն Սիմոնյանը, սակայն, Արցախ այցելելու փոխարեն գերադասեց մեկնել Բալի կղզի՝ հայ-ինդոնեզական կապեր հաստատելու համար։
Վերջապես այցելեցինք սահմանամերձ երկու գյուղ՝ Խրամորթ և Խնապատ։ Գյուղերի բնակիչները մարտական էին տրամադրված, խուճապային տրամադրություններ չկային»,- գրել է Ա.Խաչատրյանը։
Նշենք, որ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը կարգադրություն է ստորագրել, որի համաձայն միջխորհրդարանական միության 144-րդ վեհաժողովին մասնակցելու համար 2022 թվականի մարտի 18-23-ը Նուսա Դուա, Բալի (Ինդոնեզիայի Հանրապետություն) է գործուղվել իր  գլխավորած պատվիրակություն՝ հետևյալ կազմով.
Ալեն ՍԻՄՈՆՅԱՆ Ազգային ժողովի նախագահ
Հասմիկ ՀԱԿՈԲՅԱՆ Ազգային ժողովի պատգամավոր (մարտի 18-26-ը)
Ծովինար ՎԱՐԴԱՆՅԱՆ Ազգային ժողովի պատգամավոր (մարտի 18-24-ը)
Վահան ՆԱՐԻԲԵԿՅԱՆ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար (մարտի 18-25-ը)
Դավիթ ԱՌԱՔԵԼՅԱՆ Ազգային ժողովի նախագահի օգնական (մարտի 18-26-ը)
Հեղինե ԽԱՉԻԿՅԱՆ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ (մարտի 19-26-ը)
Տիգրան ՍԵՅՐԱՆՅԱՆ Ազգային ժողովի արտաքին կապերի վարչության պետ (մարտի 18-23-ը)
Հակոբ ՀԱՋԻ-ՀԱԿՈԲՅԱՆ Ազգային ժողովի արարողակարգի վարչության պետ (մարտի 18-23-ը)
Զաբելա ՂԱԶԱՐՅԱՆ Ազգային ժողովի արտաքին կապերի վարչության միջազգային կազմակերպությունների բաժնի գլխավոր մասնագետ (մարտի 18-25-ը)
Մամիկոն ՄԱՐԳԱՐՅԱՆ Ազգային ժողովի աշխատակազմի արարողակարգի վարչության այցերի եւ ընդունելությունների կազմակերպման բաժնի պետ (մարտի 18-26-ը)
Դավիթ ՀԱԿՈԲՅԱՆ Ազգային ժողովի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչության լրատվության արտադրության բաժնի լուսանկարիչ-օպերատոր (մարտի 18-23-ը):

Политика 11:33 21/03/2022 Армения
Депутат Национального Собрания от фракции «Армения» Артур Хачатрян на своей странице в Facebook коснулся недавнего посещения Республики Арцах (НКР) с депутатами от фракции блока «Армения» и написал:
«У нашего посещения было несколько целей. Во-первых, хотели лично узнать о ситуации в Арцахе. К военно-политическим вызовам добавился и гуманитарный кризис, так как 8 марта  азербайджанцы взорвали идущий в Арцах газопровод – на участке Лисагора.
Кроме того, в последнее время они часто обстреливали из минометов приграничные населенные пункты Арцаха. Было также важно встретиться с парламентариями Арцаха. Действующие власти РА старательно разрушают установившиеся за 30 лет связи между Республикой Арцах и Республикой Армения. На отношения на уровне исполнительной власти, по крайней мере оппозиция, повлиять не может.   Однако на уровне парламентов мы обязаны сделать все возможное для налаживания и углубления отношений.
Здесь уместно вспомнить, что три оппозиционные фракции Национального собрания Республики Арцах и две оппозиционные фракции Национального Собрания Республики Армения потребовали немедленного созыва заседания Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между парламентами Арцаха и Армении.
Однако вместо посещения Арцаха сопредседатель комиссии из НС Республики Армения –  Ален Симонян – предпочел отправиться на остров Бали – для налаживания армяно-индонезийских связей.
Мы, наконец, также посетили два приграничных села — Храморт и Хнапат, у их жителей настрой был боевой, паники не было».
Ален Симонян 15 марта подписал распоряжение, в котором говорится в частности:
«Для участия в 144-й ассамблее Межпарламентского союза 18-23 марта 2022 года командировать делегацию во главе с председателем Национального Собрания в Нуса-Дуа, Бали (Республика Индонезия) в следующем составе:
председатель НС Ален Симонян
депутат НС Асмик Акопян (18-26 марта)
депутат НС Цовинар Варданян (18-24 марта)
руководитель аппарата-генеральный секретарь НС Ваан Нарибекян (18-25 марта)
помощник председателя НС Давид Аракелян (18-26 марта)
заместитель руководителя аппарата НС Эгине Хачикян (19-26 марта)
начальник управления по внешним связям НС Тигран Сейранян (18-23 марта)
начальник управления протокола НС Акоп Аджи-Акопян (18-23 марта)
главный специалист отдела международных организаций управления внешних связей НС Забелла Казарян (18-25 марта)
начальник отдела организации визитов и приемов управления протокола НС Мамикон Маргарян (18-26 марта)
фотограф-оператор отдела производства информации управления по связям с общественностью и коммуникациям НС Давид Акопян (18-23 марта)».