Քաղաքական 10:26 25/03/2022 Արցախ
Մարտի 24-ին Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները, կոպտորեն խախտելով 2020թ. նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության պահանջները, ներխուժել են Արցախի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտի, վերահսկողության տակ վերցնելով Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղն ու հարակից դիրքերը, ապա փորձել առաջխաղացում ապահովել Արցախի Հանրապետության արևելյան սահմանագոտում:  Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարութան մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի և Արցախի համապատասխան մարմինների կողմից ժամեր տևած բանակցությունները էական արդյունքներ չեն տվել, և հակառակորդը չի վերադարձել ելման դիրքեր:
«Ավելին. ադրբեջանական ստորաբաժանումները մարտի 25-ի գիշերը  կրակ են բացել ՊԲ ստորաբաժանումների վրա՝ կիրառելով ինչպես տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ, այնպես էլ հարվածային ԱԹՍ: Ծավալված փոխհրաձգության արդյունքում հակառակորդի կողմից զոհվել է առնվազն 5 զինծառայող: Հայկական կողմից կա մեկ վիրավոր։
Ժամը 09։00 դրությամբ իրադրությունը հարաբերականորեն կայուն է։ Ակնկալում ենք, որ ռուս խաղաղապահները միջոցներ կձեռնարկեն ադրբեջանական ստորաբաժանումներին ելման դիրքեր վերադարձնելու ուղղությամբ»,- նշված է Արցախի ՊՆ հայտարարության մեջ։

Политика 12:10 25/03/2022 НКР
ВС Азербайджана ночью открыли огонь по подразделениям Армии обороны Арцаха, применили ударные БПЛА – МО Арцаха
24 марта подразделения ВС Азербайджана, грубо нарушив положения трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года, вторглись в зону ответственности миротворческого контингента Российской Федерации в Республике Арцах, взяли под контроль  село Парух Аскеранского района и прилегающие позиции, далее пытались обеспечить  продвижение в направлении восточной границы Республики Арцах.
Как сообщает пресс-служба министерства обороны Республики Арцах, длившиеся в течение нескольких часов переговоры со стороны российского миротворческого контингента и соответствующих органов Арцаха не дали существенных результатов, и противник не вернулся на исходные позиции.
«Более того, в ночь на 25 марта азербайджанские подразделения открыли огонь по подразделениям Армии обороны Ацаха, применив как стрелковое оружие различного калибра, так и ударные БПЛА.
В результате развязавшейся перестрелки у противника не менее 5 военнослужащих убитыми. С армянской стороны есть один раненый.
По положению на 09:00 обстановка – относительно стабильная. Мы ожидаем, что российские миротворцы примут меры в направлении возвращения азербайджанских подразделений на исходные позиции», – говорится в заявлении Армии обороны Республики Арцах.