Քաղաքական 10:26 25/03/2022 Արցախ
Մարտի 24-ին Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները, կոպտորեն խախտելով 2020թ. նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության պահանջները, ներխուժել են Արցախի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտի, վերահսկողության տակ վերցնելով Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղն ու հարակից դիրքերը, ապա փորձել առաջխաղացում ապահովել Արցախի Հանրապետության արևելյան սահմանագոտում:  Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարութան մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի և Արցախի համապատասխան մարմինների կողմից ժամեր տևած բանակցությունները էական արդյունքներ չեն տվել, և հակառակորդը չի վերադարձել ելման դիրքեր:
«Ավելին. ադրբեջանական ստորաբաժանումները մարտի 25-ի գիշերը  կրակ են բացել ՊԲ ստորաբաժանումների վրա՝ կիրառելով ինչպես տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ, այնպես էլ հարվածային ԱԹՍ: Ծավալված փոխհրաձգության արդյունքում հակառակորդի կողմից զոհվել է առնվազն 5 զինծառայող: Հայկական կողմից կա մեկ վիրավոր։
Ժամը 09։00 դրությամբ իրադրությունը հարաբերականորեն կայուն է։ Ակնկալում ենք, որ ռուս խաղաղապահները միջոցներ կձեռնարկեն ադրբեջանական ստորաբաժանումներին ելման դիրքեր վերադարձնելու ուղղությամբ»,- նշված է Արցախի ՊՆ հայտարարության մեջ։

Politics 11:35 25/03/2022 NKR
Azerbaijani forces violated the Artsakh (Nagorno-Karabakh) ceasefire and invaded the area of responsibility of the Russian peacekeeping mission on Thursday, March 24, the Defense Ministry of Artsakh said in a statement on Friday.
The Azerbaijani military managed to take control of the village of Parukh and adjusted positions, then trying to advance in the eastern part of Artsakh.
The negotiations of the Russian peacekeeping troops and the competent bodies of Artsakh with the Azerbaijani side lasted for hours did not yield significant results. The adversary did not return to the starting positions, the ministry said.
“Moreover, in the night of March 25, the Azerbaijani troops opened fire at the Defense Army units, using both firearms of various calibers and combat UAVs. As a result of the skirmishes, at least 5 Azerbaijani servicemen have been killed. The Armenian side has one wounded,” the statement said.
“As of 9am, the situation was relatively stable. We expect the Russian peacekeepers to take measures to make the Azerbaijani forces withdraw to their initial positions,” the ministry noted.