Քաղաքական 09:21 15/04/2022 Հայաստան
Արցախից հրաժարումով Հայաստանի համար գոյաբանական մարտահրավերները ոչ թե ավարտվելու, այլ միայն ավելանալու են. Վարդան Ոսկանյան
«Արցախը չի կարող լինել Ադրբեջան կոչվող արհեստածին կազմավորման շրջանակներում, քանի որ դրանով սկիզբ կդրվի Հայաստանի կենսունակ պետականություն ունենալու հազարամյակների ծրագրի փաստացի ոչնչացման մեխանիզմի գործարկմանը և լավագույն դեպքում «Էրմանիստան» ազգագրական ռեզերվացիայի ստեղծմանը։
Անմտության հետ սահմանակցող այն «մռայնությունը», որ Բաքվի բարբարոսական վարչախումբն իբր կհանգստանա, ստանալով մեր հայրենիքի մի հատվածը, չի դիմանում որևէ տրամաբանական քննության՝ հաշվի առնելով նաև այն, որ արդեն իսկ ձեռք գցելով իր երազանքի առավելագույնը՝ 7 շրջանները և Հադրութն ու Շուշին, արհեստածին այս գոյացությունը հիմա հավակնում է մնացյալ Արցախին և հող նախապատրաստում Սյունիքի համար՝ ստեղծելով ինչ-որ «Արևելյան Զանգեզուր» բռնազավթված տարածքներում։
Ուստի, Արցախից հրաժարումով Հայաստանի Հանրապետության համար գոյաբանական մարտահրավերները ոչ թե ավարտվելու, այլ միայն ավելանալու են՝ այն էլ վատթարագույն ստարտային պայմաններով»։

Политика 11:49 15/04/2022 Армения
Вардан Восканян: Отказом от Арцаха экзистенциальные вызовы для Армении не заканчиваются, а только увеличиваются
«Арцах не может быть в рамках называемого Азербайджаном искусственно созданного образования, поскольку, тем самым, будет положено начало задействованию механизма фактического уничтожения тысячелетней программы существования дееспособной государственности Армении и в лучшем случае созданию этнографической резервации "Эрменистан"
Граничащее с бредом "умонастроение" о том, что варварский режим Баку якобы успокоится, получив часть нашей родины, не выдерживает никакого логического анализа, с учетом также того, что, уже заполучив максимум своих мечтаний – 7 районов и Гадрут с Шуши, это искусственное образование теперь претендует на оставшийся Арцах и подготавливает почву для Сюника, создавая на оккупированных территориях какой-то "Восточный Зангезур".
Посему, отказом от Арцаха экзистенциальные вызовы для Армении не заканчиваются, а только увеличиваются, да еще и при наихудших стартовых условиях».