Քաղաքական 21:15 12/05/2022 Հայաստան
ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են. «Մայիսի 12-ին Դուշանբեում տեղի է ունեցել Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը։ ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ քննարկվել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններով ստանձնած հանձնառությունների կատարման ընթացքը:
Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային կոմունիկացիաների և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման, սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի ստեղծման և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման պայմանագրի վերաբերյալ։
Նախարար Միրզոյանը վերահաստատել է հայկական կողմի դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորման շրջանակներում արցախահայության անվտանգության, իրավունքների և ազատությունների երաշխավորման, ինչպես նաև ԼՂ կարգավիճակի վերաբերյալ։
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը շեշտել է նաև 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ստեղծված հումանիտար խնդիրների շուտափույթ լուծման կարևորությունը՝ այդ թվում հայ ռազմագերիների անհապաղ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը»։
Մյուս երկու երկրների ԱԳՆ-երի մեկնաբանությունները, թե ինչի շուրջ են խոսել՝ դեռ չկա։  Ամեն անգամ Արարատ Միրզոյանը, չլինելով ՀՀ ներկայացուցիչ՝ որպես փաշինյանյան կառավարության անդամ, կրկին ու կրկին խոսում է «տարածաշրջանային կոմունիկացիաների և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման» մասին, ինչի վտանգի մասին կրկին ու կրկին զգուշացրել են փորձագետները։

Politics 11:15 13/05/2022 Armenia
A meeting was held between the foreign ministers of Armenia, Russia and Azerbaijan in Dushanbe on Thursday, May 12.
The process of implementation of the commitments undertaken within the trilateral statements of November 9, 2020, January 11, 2021 and November 26, 2021 was discussed, the Armenian Foreign Ministry reported.
The sides exchanged views on the unblocking of regional communications and economic ties, the establishment of the commission on delimitation and border security and the agreement on normalization of relations between Armenia and Azerbaijan.
Mirzoyan reaffirmed the position of the Armenian side on the guarantee of security, rights and freedoms of the Armenians of Artsakh, as well as on the status of Nagorno-Karabakh within the framework of the comprehensive settlement of the Karabakh conflict.
The foreign minister of Armenia also stressed the importance of a speedy settlement of the humanitarian issues resulting from the 44-day war, including the need for immediate repatriation of the Armenian prisoners of war.