Աշխարհում փախստականների և ներքին տեղահանվածների թիվը գերազանցել է 100 միլիոնը. ՄԱԿ
Փախստականների և ներքին տեղահանվածների թիվը, որոնք աշխարհում առաջին անգամ լքել են իրենց տները զինված հակամարտությունների, բռնությունների և հալածանքների պատճառով, գերազանցել է 100 միլիոնը, երկուշաբթի հայտարարել է ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակը (UNHCR), գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մարդկանց թիվը, որոնք ստիպված են եղել փախչել հակամարտություններից, բռնություններից և հալածանքներից, պատմության մեջ առաջին անգամ գերազանցել է 100 միլիոնը», - ասվում է ՄԱԿ ՓԳՀ-ում:
Գերատեսչությունում պարզաբանել են, որ 2021 թվականի վերջին «աշխարհում հարկադիր տեղահանված մարդկանց թիվը հասել է 90 միլիոնի»՝ «բռնության նոր ալիքների կամ ձգձգված հակամարտությունների պատճառով այնպիսի երկրներում, ինչպիսիք են Աֆղանստանը, Բուրկինա Ֆասոն, Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունը, Մյանման, Նիգերիան և Եթովպիան»: Բացի այդ, Ուկրաինայի իրադարձությունները 2022 թվականին հանգեցրել են «8 մլն մարդու տեղաշարժի այդ երկրի ներսում, գրանցվել է նաև ավելի քան 6 մլն փախստական»:
«Հարյուր միլիոնը դաժան ցուցանիշ է, որը և՛ սթափեցնող, և՛ մտահոգիչ է: Դա ռեկորդ է, որը երբեք չպետք է գերազանցվի», - ասել է ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպո Գրանդին: Նա հիշեցրել է, որ փախստականներին և ներքին տեղահանվածներին մարդասիրական օգնությունն իրենից ներկայացնում է խնդրի «ամոքիչ, այլ ոչ թե բուժում»:
«Միտումը շրջելու համար միակ պատասխանը կարող է լինել խաղաղությունն ու կայունությունը»,- եզրափակել է Գրանդին։

Society 12:26 23/05/2022 World
The UN refugee agency (UNHCR) has said the global number of forcibly displaced people has passed 100 million for the first time, describing it as a “staggering milestone”, the Guardian reports.
The UN high commissioner for refugees, Filippo Grandi, said the grim new statistic should act as a wake-up call for the international community and that more action is needed internationally to address the root causes of forced displacement around the world.
Officials said that the number of people forced to flee conflict, violence, human rights violations and persecution had risen to an unprecedented level due to the war in Ukraine along with other deadly conflicts.
“One hundred million is a stark figure – sobering and alarming in equal measure,” said Grandi. “This must serve as a wake-up call to resolve and prevent destructive conflicts, end persecution and address the underlying causes that force innocent people to flee their homes.”
The figure hit 90 million at the end of 2021, propelled by a range of conflicts including in Afghanistan, Burkina Faso, the Democratic Republic of the Congo, Ethiopia, Myanmar and Nigeria.
Eight million Ukrainian people have been displaced within their home country as a result of the war, along with more than six million refugee movements registered from Ukraine.
“The international response to people fleeing war in Ukraine has been overwhelmingly positive,” said Grandi. “Compassion is alive and we need similar mobilisation for all crises around the world. But ultimately humanitarian aid is a palliative, not a cure. To reverse this trend the only answer is peace and stability so that innocent people are not forced to gamble between acute danger at home or precarious flight or exile.”
The term “displaced person” was first used during the second world war, in which more than 40 million people were forcibly displaced.