Աշխարհում փախստականների և ներքին տեղահանվածների թիվը գերազանցել է 100 միլիոնը. ՄԱԿ
Փախստականների և ներքին տեղահանվածների թիվը, որոնք աշխարհում առաջին անգամ լքել են իրենց տները զինված հակամարտությունների, բռնությունների և հալածանքների պատճառով, գերազանցել է 100 միլիոնը, երկուշաբթի հայտարարել է ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակը (UNHCR), գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մարդկանց թիվը, որոնք ստիպված են եղել փախչել հակամարտություններից, բռնություններից և հալածանքներից, պատմության մեջ առաջին անգամ գերազանցել է 100 միլիոնը», - ասվում է ՄԱԿ ՓԳՀ-ում:
Գերատեսչությունում պարզաբանել են, որ 2021 թվականի վերջին «աշխարհում հարկադիր տեղահանված մարդկանց թիվը հասել է 90 միլիոնի»՝ «բռնության նոր ալիքների կամ ձգձգված հակամարտությունների պատճառով այնպիսի երկրներում, ինչպիսիք են Աֆղանստանը, Բուրկինա Ֆասոն, Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունը, Մյանման, Նիգերիան և Եթովպիան»: Բացի այդ, Ուկրաինայի իրադարձությունները 2022 թվականին հանգեցրել են «8 մլն մարդու տեղաշարժի այդ երկրի ներսում, գրանցվել է նաև ավելի քան 6 մլն փախստական»:
«Հարյուր միլիոնը դաժան ցուցանիշ է, որը և՛ սթափեցնող, և՛ մտահոգիչ է: Դա ռեկորդ է, որը երբեք չպետք է գերազանցվի», - ասել է ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպո Գրանդին: Նա հիշեցրել է, որ փախստականներին և ներքին տեղահանվածներին մարդասիրական օգնությունն իրենից ներկայացնում է խնդրի «ամոքիչ, այլ ոչ թե բուժում»:
«Միտումը շրջելու համար միակ պատասխանը կարող է լինել խաղաղությունն ու կայունությունը»,- եզրափակել է Գրանդին։

Общество 12:10 23/05/2022 В мире
Число беженцев и внутренне перемещенных лиц, покинувших свои дома из-за вооруженных конфликтов, насилия и преследований, впервые превысило в мире 100 млн. Как пишет ТАСС, об этом сообщило в понедельник Управление верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ).
"Число людей, которые были вынуждены бежать от конфликтов, насилия и преследований, превысило ошеломляющую черту в 100 млн впервые за всю историю", - отметили в УВКБ.
В ведомстве пояснили, что в конце 2021 года число "принудительно перемещенных людей в мире выросло до 90 млн" из-за "новых волн насилия или затянувшихся конфликтов в таких странах, как Афганистан, Буркина-Фасо, Демократическая Республика Конго, Мьянма, Нигерия и Эфиопия". Помимо этого, события на Украине привели в 2022 году к "перемещению 8 млн человек внутри этой страны, также было зарегистрировано более 6 млн беженцев".
"Сто миллионов - это суровая цифра, являющаяся одновременно отрезвляющей и вызывающей беспокойство. Это рекорд, который никогда не должен бы быть установлен", - заявил верховный комиссар ООН по делам беженцев Филиппо Гранди. Он напомнил, что гуманитарная помощь беженцам и внутренне перемещенным лицам представляет собой "паллиатив, а не лечение" проблемы. "Чтобы изменить тенденцию, единственным ответом может быть установление мира и стабильности", - заключил Гранди.