Քաղաքական 11:37 25/05/2022 Հայաստան
«Այս իշխանությունները տագնապած են, խուճապի մեջ են»,-Բաղրամյան պողոտայում նախագահական նստավայրի շենքի շրջափակման ընթացքում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ, ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը։
Նրա խոսքով, երկրում իրավիճակ է փոխվել, նույնիսկ երթերին, ակցիաներին չմասնակցող քաղաքացիները ողջունում են պայքարի գործողությունները։
«Հիմա արդեն մենք 2.5-3 ժամ փակել ենք Բաղրամյան պողոտան, սպասող մեքենաների մեջ գտնվող մարդիկ ոչ թե դժգոհում են, այլ ողջունում են այս գործողությունները»,-ասաց նա։
ԱԱԾ նախկին տնօրենի խոսքով, այս  մարդկանց համար իշխանությունը եղել է անհասանելի մի բան, իշխանության գալուց հետո նրանք ստանձնել են ոչ թե երկրին ծառայելու պատասխանատվություն, այլ դա օգտագործել են անձնական բարեկեցությունը բարելավելու միջոց։
«Ահա այստեղ է գաղտնիքը։ Նրանք չեն ուզում զրկվել իշխանությունից, քանի որ իրենց անձնական բարեկեցության ապահովման, արդեն նաև անձնական անվտանգության ապահովման միջոց է, քանի որ տեսնում ենք, որ այս իշխանությունները՝ վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող անձից մինչև մյուս պաշտոնյաներ թաքնվում են ոստիկանական պատի հետևում»,-նշեց Վանեցյանը։
Անդրադառնալով այն քննադատություններին, թե ընդդիմադիր պատգամավորները կարող են իրենց հուզող հարցերը հնչեցնել ԱԺ-ում ու ստանալ պատասխաններ, Վանեցյանն ասաց, երբեք չի մասնակցել կառավարության հետ հարց ու պատասխանին։
«Սուտասան, անպատասխանատու մարդկանց հետ հարց ու պատասխանի գնալն անիմաստ է։ Ես հայտարարել եմ, խորհրդարանում այլևս անելիք չունեմ, փողոցում եմ իմ ժողովրդի հետ։ Խորհրդարան վերադառնալու կոչեր, խնդրանքներ, հորդորներն անիմաստ եմ համարում»,-ընդգծեց նա։

Артур Ванецян: Бессмысленно участвовать в правительственном часе с лжецами и безответственными людьми
Участники утренней протестной акции движения «Сопротивление» в Ереване заблокировали входы в резиденцию президента. К зданию не могли подъехать машины и в него не могли зайти на работу госслужащие.
«Эти власти – в тревоге, в панике», – заявил в беседе с журналистами в ходе акции на проспекте Баграмяна в Ереване председатель партии «Айреник» («Отечество»), руководитель фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Артур Ванецян
По его словам, в стране изменилась ситуация, даже не участвующие в шествиях, акциях граждане приветствуют проводимые в рамках борьбы действия.
«Проспект Баграмяна перекрыт вот уже 2,5-3 часа, люди в ожидающих в пробке машинах не жалуются, а приветствуют эти действия», – сказал он.
По словам бывшего директора СНБ, власть для этих людей была чем-то недосягаемым, придя к власти, они взяли на себя не обязательство по служению стране, а использовали свое положение как средство для улучшения личного благосостояния.
«Вот и весь секрет. Они не хотят лишаться власти, так как для них это средство обеспечения личного благополучия, уже и средство обеспечения личной безопасности, потому что мы видим, что эти власти – от занимающего пост премьер-министра лица до остальных должностных лиц, прячутся за полицейским кордоном», – отметил Артур Ванецян.
Коснувшись критики в адрес депутатов от оппозиции, дескать, они могут поднимать волнующие их вопросы в Национальном Собрании и получать ответы, Ванецян напомнил, что он никогда не участвовал в правительственном часе.
«Бессмысленно участвовать в правительственном часе с лжецами и безответственными людьми. Я заявлял, что мне больше нечего делать в парламенте, я на улице, со своим народом. Считаю бессмысленными призывы, просьбы и увещевания вернуться в парламент», – подчеркнул он.