Մշակույթ 13:29 30/05/2022 Հայաստան
Այսօր Երևանի «Դիզակ Արտ» կենտրոնում կբացվի հադրութցի նկարիչ Արծիվ Լալայանի աշխատանքների ցուցահանդեսը։ Ցուցահանդեսում կներկայացվեն 44-օրյա պատերազմից հետո արված նկարները, քանի որ մինչև պատերազմն արված կտավները մնացել են նկարչի հայրենի տանը՝ բռնազավթված Հադրութի Մեծ Թաղեր գյուղում։ Այս ցուցահանդեսը նպատակ ունի սատարելու նկարչի ստեղծագործական գործունեության ակտիվացմանը, նրան ներկայացնելու և ծանոթացնելու հանրությանը, նպաստելու նրա աշխատանքների վաճառքին։
Panorama.am-ի հետ զրույցում Արծիվ Լալանյանն ասաց, որ ցուցահանդեսում ներկայացվելու է տարբեր թեմաներով արված 22 կտավներ։ Կա նաև 44-օրյա պատերազմին նվիրված  կտավ ու ստվարաթղթի վրա արված նկար։ Նկարիչն այս ընթացքում նաև կորցրած նկարներից մի քանիսի տարբերակներն է արել, որոնք նույնպես կներկայացվեն  հանրությանը։
Ցուցահանդեսում կներկայացվեն երկու կտավներ, որոնց հեղինակը Արծիվ Լալանյանի կինն է՝ Տաթև Ամիրջանյանը։
Արծիվ Լալայանն ընտանիքի հետ այժմ ապրում է  Ստեփանակերտում, սակայն հույսը չի կորցնում, որ մի օր վերադառնալու է հայրենի տուն. «Հույսը միշտ էլ կա, ուղղակի ժամկետներն… Աստված գիտի էլի»։
Նկարիչը թշնամու կողմից բռնազավթված Հադրութի Մեծ Թաղեր գյուղում թողել է թղթի վրա արված հազարավոր ճեպանկարներ, 80-100 կտավ։
«Ցանկացած աշխատանքի վրա չարչավում ես, քո մտքերն արտահայտում։ Այդ ամենը ջուրը տարավ»,- ցավով նշեց Արծիվ Լալայանը։
Պատերազմի ավարտից հետո եղել է Մեծ Թաղեր գյուղում, իր տանը, սակայն արդեն նկարները չեն եղել։
«Պատերազմի ժամանակ եղբայրս զոհվել էր, մարմինը մնացել էր գյուղում։  Պատերազմից հետո ռուսների ուղեկցությամբ գնացի մեր գյուղ՝ մարմինը բերելու։ Մտա նաև տուն, կտավների մեծ մասը չկային, տարել էին, որն էլ թողել էին, փչացրել էին»,- ասաց հադրութցի նկարիչը։
Արծիվ Լալայանը մասնակցել է Արցախյան առաջին պատերազմին, 44-օրյա պատերազմին։ Պատերազմից հետո, նրա խոսքով, շատ դժվար էր կրկին վրձինը ձեռքը վերցրել։
Ցուցահանդես-վաճառքի ողջ հասույթը կտրամադրվի նկարչի բազմազավակ ընտանիքին։ Ցուցահանդեսի նախաձեռնողն է Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության Արցախի գրասենյակը, համագործակցությամբ՝ «Դիզակ Արտ» կենտրոնի։

Культура 16:47 30/05/2022 Армения
Полотна Арцива Лалаяна остались в оккупированном Баку арцахском селе Мец Тагер, а новые будут выставлены в центре «Дизак Арт»
Сегодня в ереванском центре «Дизак Арт» открывается выставка работ гадрутского художника Арцива Лалаяна. На выставке будут представлены картины, написанные после 44-дневной войны в Арцахе, так как написанные до войны полотна остались в родном доме художника – в оккупированном ныне Баку селе Мец Тагер Гадрутского района. Эта выставка направлена на поддержку активизации творческой деятельности художника, представление его работ и ознакомление художника с общественностью, содействие продаже его работ.
В интервью Panorama.am Арцив Лалаян сказал, что на выставке будет представлено двадцать два полотна на разные темы. Есть также картина, посвященная 44-дневной войне и выполненная на картоне. Художник за это время успел сделать несколько вариантов утраченных произведений, которые также будут представлены общественности.
На выставке будут представлены два полотна, автором которых является жена Арцива Лалаяна — Татев Амирджанян.
Сейчас Арцив Лалаян вместе с семьей проживает в Степанакерте, но не теряет надежды на то, что когда-нибудь вернется в родной дом. «Надежда живет всегда, но вот сроки … Да Бог знает»,– отметил он.
Художник оставил тысячи эскизов, а также 80-100 полотен в гадрутском селе Мец Тагер, оккупированном в результате войны азербайджанской стороной.
«Над каждой работой я старался, выражал свои мысли. Все это унесло водой», – с болью отметил Арцив Лалаян.
После окончания войны побывал в селе Мец Тагер, в своем доме, но картин уже не было.
«Во время войны погиб мой брат, тело осталось в селе. После войны я вернулся в село в сопровождении российских миротворцев, чтобы вывезти тело. Тогда я и зашел в дом. Большинства полотен не было, а те, что остались, были испорчены», – рассказал гадрутский художник.
Арцив Лалаян участвовал в первой Арцахской войне, в 44-дневной войне. После войны, по его словам, взял кисть в руки с большим трудом.
Все вырученные средства с выставки будут предоставлены многодетной семье художника.
Организатором выставки является Арцахский офис Общенационального армянского образовательного и культурного союза, в сотрудничестве с центром «Дизак Арт».