Քաղաքական 14:29 01/06/2022 Հայաստան
ԵՄ խորհրդի խոսնակ. Միշելի հայտարարությունները չպետք է մեկնաբանել, որպես աջակցություն քննարկումների որևէ կանխորոշված ելքի
Եվրոպական միության խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի անունից Խորհրդի խոսնակը տարածել է հայտարարություն Հայաստանի և Ադրբեջանի վերաբերյալ։
Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության փոխանցմամբ, ԵՄ խորհրդի խոսնակի հայտարարության մեջ ասված է.
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջին օրերի լարվածության համատեքստում նախագահ Միշելը վերստին հաստատում է ԵՄ հանձնառությունը՝ խորացնելու երկու երկրների հետ համագործակցությունը և խթանելու Հարավային Կովկասը, որպես  անվտանգ, կայուն, խաղաղ և բարեկեցիկ տարածաշրջան՝ ի շահ տարածաշրջանում ապրող բոլոր մարդկանց:
Նախագահը ողջունում է երկու երկրների սահմանային հանձնաժողովների առաջին պատմական հանդիպումը մայիսի 24-ին և ընդգծում է՝ մինչդեռ կողմերը հետամուտ են սահմանազատման գործընթացին, կարևոր է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի երկայնքով կայունության և անվտանգության ապահովումը:
Ավելի լայն առումով նախագահ Միշելն ընդգծում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կայուն կարգավորման համար կարևոր է անդրադառնալ բոլոր դեռ չլուծված խնդիրներին՝ ներառյալ՝ շարունակելով ապագա խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումները և անդրադառնալով  հակամարտության արմատներին: Ըստ նախագահ Միշելի՝ բոլոր առանցքային խնդիրները, որոնք հանգեցրել են Լեռնային Ղարաբաղի առաջին պատերազմին, ինչպես նաև 2020թ ռազմական գործողությունների վերսկսմանը պետք է կարգավորվեն բոլոր շահագրգիռ կողմերի կողմից, տևական և արդարացի խաղաղության համար պայմաններ ստեղծելու նպատակով։
Ինչպես ցանկացած այլ հակամարտության ժառանգականության պարագայում է, տերմինաբանությունը հատկապես զգայուն է այս համատեքստում։ Նախագահ Միշելի՝ առաջնորդների հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ մայիսի 22-ի հայտարարությունը չպետք է մեկնաբանել, որպես աջակցություն քննարկումների որևէ կանխորոշված ելքի: Ծայրաստիճան կարևոր է բոլոր խնդիրների համակողմանի հասցեագրումը․ սա ներառում է բոլոր բնակչությունների իրավունքներն ու անվտանգությունը:
Միակցվածության հնարավորությունները հատկապես քննարկվել էին մայիսի 22-ին Բրյուսելում՝ տարածաշրջանի ապաշրջափակման հնարավորությունները զարգացնելու նպատակով: Այս համատեքստում երկու կողմերը հաստատել են, որ ապագա տրանսպորտային ենթակառուցվածքների հետ կապված արտատարածքային պահանջներ չկան: Ցավալի  է, որ շահարկումներ են արվում հակառակի շուրջ:
Որպես ամփոփում, նախագահ Միշելը շեշտում է բնակչությանը խաղաղության նախապատրաստելու անհրաժեշտությունը և այս հարցում հանրային հռետորաբանության կարևոր դերը։ Նա ողջունել է պաշտոնական Երևանի և Բաքվի հայտարարությունը՝  բանակցությունների շարունակման համար բարենպաստ մթնոլորտի ապահովման գործում բարեխղճորեն ներգրավվելու մտադրությունների վերաբերյալ և հայտնում է ԵՄ պատրաստակամությունը խորացնելու աջակցությունը վստահության ամրապնդման միջոցառումներին:

Политика 15:44 01/06/2022 В мире
Представитель главы Европейского совета: Заявление Ш. Мишеля не следует интерпретировать как одобрение определенного исхода обсуждений
От имени председателя Европейского совета Шарля Мишеля заявление по Армении и Азербайджану 31 мая 2022 г. распространил его пресс-секретарь.
«В контексте возникшей в последние дни напряженности между Арменией и Азербайджаном председатель Европейского совета Шарль Мишель подтверждает приверженность ЕС углублению сотрудничества с обеими странами – для построения безопасного, стабильного, мирного и процветающего Южного Кавказа на благо всех проживающих в регионе людей.
Председатель приветствует первую историческую встречу пограничных комиссий обеих стран 24 мая и подчеркивает исключительную важность обеспечения стабильности и безопасности вдоль государственной границы между Арменией и Азербайджаном до проведения делимитации.
В более широком смысле Шарль Мишель подчеркивает, что для устойчивой нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном важно решить все нерешенные вопросы, в том числе продолжить обсуждение будущего мирного договора и устранить коренные причины конфликта.
По мнению Мишеля, все ключевые проблемы, которые привели к первой войне в Нагорном Карабахе, а также к возобновлению боевых действий в 2020 году, должны быть решены всеми заинтересованными сторонами – с целью создания условий для прочного и справедливого мира.
Как и в случае с любым наследием конфликта, терминология в этом контексте особенно чувствительна. Заявление Шарля Мишеля об итогах встречи с Николом Пашиняном и Ильхамом Алиевым 22 мая никоим образом не следует интерпретировать как одобрение заранее определенного исхода обсуждений. Крайне важно всеобъемлюще затронуть все вопросы. Это включает в себя права и безопасность всех групп населения.
22 мая в Брюсселе специально обсуждалась возможность координирования,  чтобы расширить возможности для разблокирования региона. В этом контексте обе стороны подтвердили отсутствие экстерриториальных претензий в отношении будущей транспортной инфраструктуры. Спекуляции об обратном вызывают сожаление.
Резюмируя, Шарль Мишель подчеркивает  необходимость подготовки народов к миру и первостепенную роль в этом отношении публичной риторики. Он приветствует заявленяи Еревана и Баку о намерении добросовестно заниматься созданием благоприятной атмосферы для продолжения переговоров, а также выразил готовность ЕС усилить свою поддержку мерам укрепления доверия.
Специальный представитель ЕС Тойво Клаар в ближайшие дни отправится в регион, чтобы проследить за всеми обсуждаемыми аспектами».