Քաղաքական 14:29 01/06/2022 Հայաստան
ԵՄ խորհրդի խոսնակ. Միշելի հայտարարությունները չպետք է մեկնաբանել, որպես աջակցություն քննարկումների որևէ կանխորոշված ելքի
Եվրոպական միության խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի անունից Խորհրդի խոսնակը տարածել է հայտարարություն Հայաստանի և Ադրբեջանի վերաբերյալ։
Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության փոխանցմամբ, ԵՄ խորհրդի խոսնակի հայտարարության մեջ ասված է.
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջին օրերի լարվածության համատեքստում նախագահ Միշելը վերստին հաստատում է ԵՄ հանձնառությունը՝ խորացնելու երկու երկրների հետ համագործակցությունը և խթանելու Հարավային Կովկասը, որպես  անվտանգ, կայուն, խաղաղ և բարեկեցիկ տարածաշրջան՝ ի շահ տարածաշրջանում ապրող բոլոր մարդկանց:
Նախագահը ողջունում է երկու երկրների սահմանային հանձնաժողովների առաջին պատմական հանդիպումը մայիսի 24-ին և ընդգծում է՝ մինչդեռ կողմերը հետամուտ են սահմանազատման գործընթացին, կարևոր է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի երկայնքով կայունության և անվտանգության ապահովումը:
Ավելի լայն առումով նախագահ Միշելն ընդգծում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կայուն կարգավորման համար կարևոր է անդրադառնալ բոլոր դեռ չլուծված խնդիրներին՝ ներառյալ՝ շարունակելով ապագա խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումները և անդրադառնալով  հակամարտության արմատներին: Ըստ նախագահ Միշելի՝ բոլոր առանցքային խնդիրները, որոնք հանգեցրել են Լեռնային Ղարաբաղի առաջին պատերազմին, ինչպես նաև 2020թ ռազմական գործողությունների վերսկսմանը պետք է կարգավորվեն բոլոր շահագրգիռ կողմերի կողմից, տևական և արդարացի խաղաղության համար պայմաններ ստեղծելու նպատակով։
Ինչպես ցանկացած այլ հակամարտության ժառանգականության պարագայում է, տերմինաբանությունը հատկապես զգայուն է այս համատեքստում։ Նախագահ Միշելի՝ առաջնորդների հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ մայիսի 22-ի հայտարարությունը չպետք է մեկնաբանել, որպես աջակցություն քննարկումների որևէ կանխորոշված ելքի: Ծայրաստիճան կարևոր է բոլոր խնդիրների համակողմանի հասցեագրումը․ սա ներառում է բոլոր բնակչությունների իրավունքներն ու անվտանգությունը:
Միակցվածության հնարավորությունները հատկապես քննարկվել էին մայիսի 22-ին Բրյուսելում՝ տարածաշրջանի ապաշրջափակման հնարավորությունները զարգացնելու նպատակով: Այս համատեքստում երկու կողմերը հաստատել են, որ ապագա տրանսպորտային ենթակառուցվածքների հետ կապված արտատարածքային պահանջներ չկան: Ցավալի  է, որ շահարկումներ են արվում հակառակի շուրջ:
Որպես ամփոփում, նախագահ Միշելը շեշտում է բնակչությանը խաղաղության նախապատրաստելու անհրաժեշտությունը և այս հարցում հանրային հռետորաբանության կարևոր դերը։ Նա ողջունել է պաշտոնական Երևանի և Բաքվի հայտարարությունը՝  բանակցությունների շարունակման համար բարենպաստ մթնոլորտի ապահովման գործում բարեխղճորեն ներգրավվելու մտադրությունների վերաբերյալ և հայտնում է ԵՄ պատրաստակամությունը խորացնելու աջակցությունը վստահության ամրապնդման միջոցառումներին:

Politics 15:05 01/06/2022 Armenia
The spokesperson of European Council President Charles Michel on Tuesday issued a statement regarding Armenia and Azerbaijan. The full text of the statement is provided below.
“In the context of the past days' tensions between Armenia and Azerbaijan, President Michel reiterated the EU’s commitment to deepen its cooperation with both countries to promote a South Caucasus that is secure, stable, peaceful and prosperous for the benefit of all people living in the region.
He welcomed the first historic meeting of both countries' Border Commissions on 24 May and stressed the paramount importance of ensuring stability and security along the state border between Armenia and Azerbaijan as delimitation will be pursued.
More broadly, President Michel stressed that for a sustainable normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, it is important to address all outstanding issues at hand, including advancing discussions on the future peace treaty and addressing the root causes of conflict. In President Michel's opinion, all core issues that had led to the first Nagorno-Karabakh war as well as to the renewed hostilities in 2020 will need to be addressed by all stakeholders to create conditions for lasting and equitable peace.
As with any legacy of conflict - terminology is particularly sensitive in this context. President Michel's statement on outcomes of the leaders meeting on 22 May should not be interpreted as favouring a pre-determined outcome of discussions either way. What ultimately matters most is that all issues are comprehensively addressed; this includes rights and security of all populations.
Connectivity was specifically discussed in Brussels on 22 May to advance opportunities for unblocking the region. In this context, both parties confirmed there were no extraterritorial claims with regard to future transport infrastructure. Speculation to the contrary is regrettable.
Finally, President Michel stressed the need to prepare populations for peace and the paramount role public rhetoric plays in this regard. He welcomed Yerevan and Baku's leadership and stated intentions to engage in good faith in ensuring a conducive atmosphere for the continuation of the talks and expressed the EU's readiness to step up its support to confidence building measures.
EU Special Representative Klaar will be traveling to the region in the next days to follow up on all aspects under discussion."