Քաղաքական 14:40 12/06/2022 Արցախ
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Արցախի Շահումյանի շրջանի օկուպացիայի 30-րդ տարելիցի կապակցությամբ.
«30 տարի առաջ՝ 1992 թ․ հունիսի 12-ին, Ադրբեջանի զինված ուժերը գրավեցին Արցախի Հանրապետության Շահումյանի շրջանը։
Արցախի այս հինավուրց շրջանը, որը կարևոր դերակատարություն է ունեցել հայոց պետականության ու ազգային ազատագրական պայքարի պատմության մեջ և հանդիսացել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հիմնադիր սուբյեկտներից մեկը, զավթվեց թշնամու կողմից, իսկ տեղաբնակները ենթարկվեցին ցեղասպան գործողությունների։ Ագրեսիայի հետևանքով մենք ունեցանք զգալի կորուստներ։
Շահումյանի շրջանի օկուպացիայի պատճառով բնակչության մեծ մասը ստիպված լքեց պատմական հայրենիքը և բնակություն հաստատեց արտերկրում։
Հայրենազրկման այդ ցավը չի սպիացել թե՛ շահումյանցիների, թե՛ ողջ արցախահայության ու հայ ժողովրդի սրտերում։ Մենք երբեք չենք համակերպվելու Շահումյանի շրջանի կորստի հետ։ Շահումյանի դեօկուպացիայի հարցը շարունակում է մնալ Արցախի Հանրապետության արտաքին քաղաքական օրակարգում։

Politics 11:00 13/06/2022 NKR
Artsakh’s Foreign Ministry released the following statement on the 30th anniversary of the occupation of the Shahumyan region marked on Sunday, June 12:
"30 years ago, on June 12, 1992, the Azerbaijani armed forces occupied the Shahumyan region of the Republic of Artsakh.
This ancient region of Artsakh, which played an important role in the history of the Armenian statehood and National-Liberation Struggle and was one of the founding entities of the Nagorno Karabagh Republic, was occupied by the enemy that subjected the population to genocidal actions. As a result of the aggression, we suffered significant losses.
Due to the occupation of the Shahumyan region, most of the population was forced to flee their historical homeland and find refuge abroad.
The pain of loss of the homeland has not healed in the hearts of either the residents of Shahumyan, or the Armenians of Artsakh and worldwide. We will never accept the loss of the Shahumyan region. The issue of de-occupation of Shahumyan continues to remain on the foreign policy agenda of the Republic of Artsakh.