Քաղաքական 10:23 18/07/2022 Հայաստան
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ շուտով կհրապարակվի «Զանգեզուր Մայնինգ»-ն ընդդեմ ԶՊՄԿ-ի» գործով դատական ակտը եւ կառավարությունում արդեն հաշտվել են ԶՊՄԿ-ի գործով դատը պարտվելու մտքի հետ։
«Ինչպես արդեն տեղեկագրել ենք՝ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի բաժնետոմսերի 12.5 տոկոսի սեփականատեր Միխայիլ Զուրաբովը պահանջում է անվավեր ճանաչել կոմբինատի բաժնետոմսերի 60 տոկոսը ռուս միլիարդատեր Ռոման Տրոցենկոյի վաճառելու գործարքը ու կիրառել անվավերության հետևանքներ։ Բաժնետոմսերն արգելանքից հանելու դատարանի որոշումն արդեն իսկ անվավեր ճանաչվել է։
Սակայն Փաշինյանին ոչ այնքան իրավական իրենց ապօրինությունների արձանագրումն է նյարդայնացնում, որքան ԳՊՄ-ի վերահսկիչ բաժնետեր Ռոման Տրոցենկոյի խոստումների ձախողումը։
Մեր աղբյուրների փոխանցմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանը որոշակի հիասթափություն է ապրում , գիտակցել է, որ ԱՄՆ-ի կողմից սահմանված սանկցիաներում հայտնված Ռոման Տրոցենկոն «քցել է» իրեն և հանձնարարել է այլեւս գործին չմիջամտել, ինչպես նաև կանխել «Գեոպրոմայնինգ»-ի շահերից բխող ցանկացած կոռուպցիոն միջամտություն:
Կառավարության մեր աղբյուրները հայտնում են, որ Փաշինյանի կոշտ դիրքորոշումը պայմանավորված է նաև նրա ստացած որոշ տեղեկություններով, այն է՝ Տրոցենկոն եւ իր թիմը անձնական ֆինանսական խնդիրները լուծելու նպատակով որոշել են Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատին շուկայականից բազմակի թանկ գնով վաճառել իրենց իսկ սեփականություն հանդիսացող մեկ այլ «գույք»՝ Ագարակի (Մեղրի) պղնձամոլիբդենային կոմբինատը: Ընդ որում՝ գաղափարի հեղինակը, կարծես թե, «ԶՊՄԿ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Ռոման Խուդոլինն է։
Եվս մեկ կարեւոր հանգամանք՝ ԱՄՆ դեսպանատունը եւս զգուշացրել է Փաշինյանին, որ Ռոման Տրոցենկոն գտնվում է իրենց սեւ ցուցակում, այսինքն՝ այն ռուս գործարարների շարքում է, որոնց դեմ ԱՄՆ պատժամիջոցներ է սահմանել։ Սա եւս որոշակի ազդեցություն է ունեցել Փաշինյանի դիրքորոշման վրա։
Դիվանագիտական շրջանակների մեր աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Փաշինյանին հորդորել են «Don’t flirt with Trotsenko», այն է՝ «խաղեր չտալ» նրա հետ:
«Փաստինֆո»-ի տվյալներով կառավարության կողմից ներգրավված փորձագետներն ուսումնասիրել են վերը հիշատակված դատական գործը և եզրահանգել, որ «Զանգեզուր մայնինգ»-ի հարցը հիմնավոր է, և որ գործով դատական «հաջողության» հասնելու համար ուժային միջամտությունն անգամ բացասական հետևանքներ է թողնելու թե ներդրումային միջավայրի վրա, թե միջազգային դատական ատյաններում, որտեղ շատ մեծ է հսկայական գումարներ պարտվելու հավանականությունը»,-գրում է աղբյուրը։

Политика 11:58 18/07/2022 Армения
По сведениям «ФактИнфо», скоро огласят судебный акт делу «Зангезур Майнинг» против ЗММК, и в правительстве уже смирились с мыслью о проигрыше в суде.
Как уже ранее сообщало агентство, владелец 12,5% акций Зангезурского медно-молибденового комбината Михаил Зурабов требует признать недействительной сделку по продаже 60% акций комбината российскому миллиардеру Роману Троценко и применить последствия ее недействительности. Решение суда о снятии ареста с акций уже признано недействительным.
Однако Пашиняна не столько нервирует констатация их правовых беззаконий, сколько провал обещаний контролирующего акционера GPM Роману Троценко.
По данным наших источников, Никол Пашинян испытывает некоторое разочарование, осознав, что оказавшийся под санкциями США Роман Троценко «кинул» его, и он приказал впредь не вмешиваться в дело, а также пресечь любое коррупционное вмешательство, вытекающее из интересов «ГеоПроМайнинга».
Наши источники в правительстве сообщают, что жесткая позиция Пашиняна обусловлена также полученными им некоторыми сведениями, а именно: Троценко и его команда с целью решения своих личных финансовых проблем решили продать Агаракский (Мегринский) медно-молибденовый комбинат, еще одно их «имущество», являющееся их же собственностью, Зангезурскому медно-молибденовому комбинату по цене, многократно превышающей рыночную. При этом автор идеи, по-видимому, является генеральный директор ЗАО «ЗММК» Роман Худолий.
Еще одно важное обстоятельство: посольство США также предупредило Пашиняна, что Роман Троценко оказался их в черном списке, то есть  среди тех российских предпринимателей, против которых США ввели санкции. Это тоже оказало определенное влияние на позицию Пашиняна.
По данным наших источников в дипломатических кругах,  Пашиняна призвали «Don’t flirt with Trotsenko», то есть не флиртовать с ним.