Քաղաքական 12:15 22/07/2022 Հայաստան
Հերթական անգամ փաստվեց՝ Նիկոլը, Ալիևն ու Էդողանը Մուրադ Փափազյանին հռչակել են persona non grata. Գեղամ Մանուկյան
ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ, Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի  համանախագահ  Մուրադ Փափազյանը հուլիսի 14-ին հայտարարել էր, որ իրեն արգելվել է մտնել Հայաստան. «Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրամանով՝ Հայաստանում հայտարարվել եմ անցանկալի անձ։ Ոստիկանությունն ինձ ուղեկցել է դեպի վերադարձի օդանավ, երբ նոր էի հասել Երևան, որտեղ իմ մուտքը կասեցվեց և անձնագիրս առգրավվեց»։
Հուլիսի 14-ից հետո պաշտոնական որևէ պարզաբանում չի եղել, թե ինչո՞ւ է արգելվել ՀՅԴ-ական գործչի մուտքը Հայաստանը։
Այսօր «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան՝  վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից պարզաբանել են. «Ձեր կողմից նշված անձի մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն արգելվել է՝ հիմք ընդունելով «Օտարերկրացիների մասին» ՀՀ օրենքի 8-րդ հոդվածի «գ» և «զ» կետերը:
Տվյալ անձը հանդիսանում է նախորդ տարվա հունիսի 1-ին Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանության մոտ վարչապետի գլխավորած կառավարական պատվիրակության՝ ՀՀ պետական դրոշակիր ավտոշարասյան դեմ հարձակում կազմակերպած անձանցից մեկը: Ավտոշարասյան ուղղությամբ նետվել են տարբեր իրեր, առարկաներ: Վարչապետի ՀՀ պետական դրոշակիր ավտոմեքենան ենթարկվել է հարձակման և ստեղծված իրավիճակը հաղթահարվել է միայն ֆրանսիական ոստիկանության և անվտանգության ուժերի ջանքերի արդյունքում:…
Ընդ որում, Հայաստանի Հանրապետությունը որեւէ վերապահում չունի խաղաղ ակցիաների որեւէ մասնակցի նկատմամբ: Իսկ հարձակումների կազմակերպիչների եւ մասնակիցների մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն՝ օրենքով սահմանված կարգով արգելվել է»։
«Օտարերկրացիների մասին» ՀՀ օրենքի 8-րդ հոդվածը սահմանում է այն հիմքերը, որոնք թույլ են տալիս մերժել օտարերկրացուն մուտքի վիզայի տրամադրումը (ժամկետի երկարաձգումը), ուժը կորցրած ճանաչել տրամադրված մուտքի վիզան կամ արգելել մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն:
Panorama.am-ի հետ զրույցում ՀՅԴ ԳՄ անդամ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանն այս պարզաբանումը որակեց խայտառակ. «Ավելի խայտառակ պարզաբանում դժվար էր պատկերացնել, որ Հայաստանի իշխանությունը կարող է սփյուռքի հասարակական գործչի կամ հայ քաղաքացու մասին երբևէ հնչեցնել։
Հերթական անգամ փաստվեց՝ այս իշխանության քինախնդրությունը, քաղաքական այլակարծության մերժումը և Հայաստանի բոլոր օրենքների, մեր համահայկական միասնականության ստորադասումն ուղղակի փողոցային ինքնապաշտպանության է հասցվել»։
Ինչ վերաբերում է նրան, որ Մուրադ Փափազյանը «ՀՀ պետական դրոշակիր ավտոշարասյան դեմ հարձակում կազմակերպած անձանցից մեկն է», Գեղամ Մանուկյանն ասաց. «Այս իշխանությունն ուղղակի այնքան անխելք է, որ նույնիսկ չի էլ հասկանում կառույցների լիազորությունները, իրավունքները, պարտականությունները, որ պատկերացնի՝ ինչը ինչից հետո է»։
«Մուրադ Փափազյանը միշտ, իր ողջ գիտակից կյանքում հանդես է եկել հայ ժողովրդի շահերի պաշտպանությամբ, դրա համար պետք է եղել՝ թուրքերի դեմ էլ է պայքար մղել, պետք է եղել ցանկացածի, նույն Ֆրանսիայի իշխանությունների դեմ է  պայքար մղել, պետք է եղել՝ անգամ Հայաստանի իշխանությունների ներկայացուցիչների դեմ էլ է պայքար մղել, բայց որևէ մեկի մտքով մինչև հիմա չէր անցել, որ Մուրադ Փափազյանի մուտքն արգելեն Հայաստան, քանի որ քաղաքական հայացքներն այլ են և իր պայքարը նրանց դուրը չի գալիս։
Հերթական անգամ փաստվեց՝ Հայաստանը, Թուրքիան և Ադրբեջանը Մուրադ Փափազյանին հռչակել են persona non grata, ավելի ճիշտ՝ Նիկոլը, Ալիևն ու Էդողանը Մուրադ Փափազյանին հռչակել են persona non grata»,- ասաց Գեղամ Մանուկյանը։
Նա հիշեցրեց 2010 թվականը, երբ այդ ժամանակվա նախագահ Սերժ Սարգսյանը ֆուտբոլային դիվանագիտության շրջանակում այցելել էր Ֆրանսիա. «Փարիզում՝ Կոմիտասի արձանի դեմը, Մուրադն անհավատալի ցույց էր անում, ոստիկանության հետ բախումներ, Սերժ Սարգսյանն էլ կանգնած, բայց այդ իշխանության մտքով նույնիսկ չի անցել Մուրադի մուտքն արգելել»։

Политика 14:28 22/07/2022 Армения
Гегам Манукян: В очередной раз было констатировано – Никол, Алиев и Эрдоган объявили Мурада Папазяна персоной нон грата
Сопредседатель координационного совета армянских организаций Франции, член Бюро АРФ «Дашнакцутюн» Мурад Папазян 14 июля сообщил, что ему запретили въезд в Армению. «По приказу премьер-министра Никола Пашиняна меня объявили персоной нон грата в Армении. Едва я прилетел в Ереван, меня остановили и забрали паспорт, полиция сопроводила меня к вылетающему обратно самолету», – отметил он.
С 14 июля не было ни одного официального разъяснения, почему Папазяну был запрещен въезд в Армению.
Сегодня в Управлении информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра РА, отвечая на вопрос «Арменпресс», пояснили: «Въезд указанному вами лицу в Республику Армения был запрещен на основании пунктов «Г» и «З» статьи 8 Закона Республики Армения "Об иностранцах".
Этот человек является одним из лиц, организовавших 1 июня прошлого года у посольства РА во Франции нападение на колонну правительственной делегации во главе с премьер-министром. В сторону колонны были брошены различные вещи и предметы. На автомобиль премьер-министра с государственным флагом РА было совершено нападение, и лишь благодаря усилиям французской полиции и сил безопасности ситуация была преодолена…
При этом Республика Армения не имеет каких-либо оговорок в отношении участников мирных акций. А организаторам и участникам нападений запрещен въезд в Республику Армения в соответствии с законом».
Статья 8 Закона РА «Об иностранцах» устанавливает основания, позволяющие отказать в выдаче (продлении срока) визы на въезд в Республику Армения иностранному лицу, признание его визы на въезд утратившей силу или запрещение его въезда.
В беседе с корреспондентом Panorama.am член Верховного органа АРФД, депутат НС от фракции «Армения» Гегам Манукян назвал это разъяснение позорным. «Трудно представить более позорного разъяснения, которое власти Армении могли бы представить когда-либо относительно
общественного деятеля Диаспоры или армянского гражданина.
В очередной раз были констатированы мстительность власти, неприятие политического инакомыслия, то, что попрание всех законов Армении, нашего общеармянского единства сведены просто к уличной самообороне.
Что касается того, что Мурад Папазян является «одним из лиц, организовавших нападение на кортеж с государственным флагом РА», то Гегам Манукян сказал: «Эта власть просто настолько глупа, что даже не понимает полномочий, прав и обязанностей структур».
«Мурад Папазян всегда, на протяжении всей своей сознательной жизни, защищал интересы армянского народа, для этого ему приходилось вести борьбу против турок, а если было нужно – против кого угодно – тех же французских властей, даже против представителей властей РА. Но до сих пор никому и в голову не пришло запретить Мураду Папазяну въезд в Армению, потому что у него другие политические взгляды и его борьба им не нравится.
В очередной раз было констатировано, что Армения, Турция и Азербайджан объявили Мурада Папазяна персоной нон грата, точнее, Никол, Алиев и Эрдоган объявили Мурада Папазяна персоной нон грата», –  сказал Гегам Манукян.
Он напомнил 2010 год, когда тогдашний президент Серж Саргсян посетил Францию на фоне футбольной дипломатии. «В Париже, перед памятником Комитасу, Мурад проводил невероятную  демонстрацию, столкновения с полицией, но той власти даже в голову не пришло запретить въезд Мураду».