Քաղաքական 12:15 22/07/2022 Հայաստան
Հերթական անգամ փաստվեց՝ Նիկոլը, Ալիևն ու Էդողանը Մուրադ Փափազյանին հռչակել են persona non grata. Գեղամ Մանուկյան
ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ, Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի  համանախագահ  Մուրադ Փափազյանը հուլիսի 14-ին հայտարարել էր, որ իրեն արգելվել է մտնել Հայաստան. «Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրամանով՝ Հայաստանում հայտարարվել եմ անցանկալի անձ։ Ոստիկանությունն ինձ ուղեկցել է դեպի վերադարձի օդանավ, երբ նոր էի հասել Երևան, որտեղ իմ մուտքը կասեցվեց և անձնագիրս առգրավվեց»։
Հուլիսի 14-ից հետո պաշտոնական որևէ պարզաբանում չի եղել, թե ինչո՞ւ է արգելվել ՀՅԴ-ական գործչի մուտքը Հայաստանը։
Այսօր «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան՝  վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից պարզաբանել են. «Ձեր կողմից նշված անձի մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն արգելվել է՝ հիմք ընդունելով «Օտարերկրացիների մասին» ՀՀ օրենքի 8-րդ հոդվածի «գ» և «զ» կետերը:
Տվյալ անձը հանդիսանում է նախորդ տարվա հունիսի 1-ին Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանության մոտ վարչապետի գլխավորած կառավարական պատվիրակության՝ ՀՀ պետական դրոշակիր ավտոշարասյան դեմ հարձակում կազմակերպած անձանցից մեկը: Ավտոշարասյան ուղղությամբ նետվել են տարբեր իրեր, առարկաներ: Վարչապետի ՀՀ պետական դրոշակիր ավտոմեքենան ենթարկվել է հարձակման և ստեղծված իրավիճակը հաղթահարվել է միայն ֆրանսիական ոստիկանության և անվտանգության ուժերի ջանքերի արդյունքում:…
Ընդ որում, Հայաստանի Հանրապետությունը որեւէ վերապահում չունի խաղաղ ակցիաների որեւէ մասնակցի նկատմամբ: Իսկ հարձակումների կազմակերպիչների եւ մասնակիցների մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն՝ օրենքով սահմանված կարգով արգելվել է»։
«Օտարերկրացիների մասին» ՀՀ օրենքի 8-րդ հոդվածը սահմանում է այն հիմքերը, որոնք թույլ են տալիս մերժել օտարերկրացուն մուտքի վիզայի տրամադրումը (ժամկետի երկարաձգումը), ուժը կորցրած ճանաչել տրամադրված մուտքի վիզան կամ արգելել մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն:
Panorama.am-ի հետ զրույցում ՀՅԴ ԳՄ անդամ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանն այս պարզաբանումը որակեց խայտառակ. «Ավելի խայտառակ պարզաբանում դժվար էր պատկերացնել, որ Հայաստանի իշխանությունը կարող է սփյուռքի հասարակական գործչի կամ հայ քաղաքացու մասին երբևէ հնչեցնել։
Հերթական անգամ փաստվեց՝ այս իշխանության քինախնդրությունը, քաղաքական այլակարծության մերժումը և Հայաստանի բոլոր օրենքների, մեր համահայկական միասնականության ստորադասումն ուղղակի փողոցային ինքնապաշտպանության է հասցվել»։
Ինչ վերաբերում է նրան, որ Մուրադ Փափազյանը «ՀՀ պետական դրոշակիր ավտոշարասյան դեմ հարձակում կազմակերպած անձանցից մեկն է», Գեղամ Մանուկյանն ասաց. «Այս իշխանությունն ուղղակի այնքան անխելք է, որ նույնիսկ չի էլ հասկանում կառույցների լիազորությունները, իրավունքները, պարտականությունները, որ պատկերացնի՝ ինչը ինչից հետո է»։
«Մուրադ Փափազյանը միշտ, իր ողջ գիտակից կյանքում հանդես է եկել հայ ժողովրդի շահերի պաշտպանությամբ, դրա համար պետք է եղել՝ թուրքերի դեմ էլ է պայքար մղել, պետք է եղել ցանկացածի, նույն Ֆրանսիայի իշխանությունների դեմ է  պայքար մղել, պետք է եղել՝ անգամ Հայաստանի իշխանությունների ներկայացուցիչների դեմ էլ է պայքար մղել, բայց որևէ մեկի մտքով մինչև հիմա չէր անցել, որ Մուրադ Փափազյանի մուտքն արգելեն Հայաստան, քանի որ քաղաքական հայացքներն այլ են և իր պայքարը նրանց դուրը չի գալիս։
Հերթական անգամ փաստվեց՝ Հայաստանը, Թուրքիան և Ադրբեջանը Մուրադ Փափազյանին հռչակել են persona non grata, ավելի ճիշտ՝ Նիկոլը, Ալիևն ու Էդողանը Մուրադ Փափազյանին հռչակել են persona non grata»,- ասաց Գեղամ Մանուկյանը։
Նա հիշեցրեց 2010 թվականը, երբ այդ ժամանակվա նախագահ Սերժ Սարգսյանը ֆուտբոլային դիվանագիտության շրջանակում այցելել էր Ֆրանսիա. «Փարիզում՝ Կոմիտասի արձանի դեմը, Մուրադն անհավատալի ցույց էր անում, ոստիկանության հետ բախումներ, Սերժ Սարգսյանն էլ կանգնած, բայց այդ իշխանության մտքով նույնիսկ չի անցել Մուրադի մուտքն արգելել»։

Politics 16:15 22/07/2022 Armenia
The Armenian authorities on Friday issued an explanation regarding the decision to deny entry to French-Armenian community leader Mourad (Franck) Papazian, Armenpress reports.
The Prime Minister’s Office said that Papazian, Chairman of the Coordination Council of Armenian Organizations of France (CCAF) and a citizen of France, was barred from entering Armenia under the domestic law because he was among those who “organized the attack” on the official motorcade of the Armenian PM’s delegation in France earlier in June, 2021.
“The said person was denied entry into the Republic of Armenia based on Clause G and Z, Article 8 of the law on foreign nationals. This person is one of the organizers of the attack on the official motorcade – displaying the state flag of Armenia – of the governmental delegation led by the Prime Minister near the Armenian Embassy in France on June 1 last year.
“Various objects and items were thrown in the direction of the motorcade. The official Armenian flag-bearing car carrying the Prime Minister was attacked and the situation was resolved only as a result of intervention by French police and security forces,” Pashinyan’s office said.
Speaking to Panorama.am, ARF Supreme Body member and opposition Hayastan bloc MP Gegham Manukyan dismissed the authorities’ explanation as “disgraceful”.
"It is hard to imagine a more disgraceful explanation that the Armenian authorities could ever offer regarding a Diaspora public figure or an Armenian citizen,” he said, adding it points to the authorities’ “vengeful attitude and rejection of political dissent.”
As for Mourad Papazian being "one of those who organized the attack on the motorcade carrying the Armenian flag", Manukyan said: "The current authorities are so stupid that they don’t even understand the powers, rights and duties of the institutions.”
"Mourad Papazian has always defended the interests of the Armenian people, protesting against the Turks, French authorities and even Armenian government members. But it had never occurred to anyone to ban him from entering Armenia because of his political views.
“It is stated once again that Armenia, Turkey and Azerbaijan have declared Mourad Papazian persona non grata, or rather Nikol, Aliyev and Erdogan have declared him persona non grata," the MP noted.
He recalled that in 2010, when then President Serzh Sargsyan visited France against the backdrop of football diplomacy, Papazian staged a protest outside the monument to Komitas in Paris and clashed with police, but the authorities never considered banning him from Armenia.