Մշակույթ 12:07 22/07/2022 Հայաստան
Ֆրանսիական կողմը նախապատրաստական աշխատանքների փուլում է. մինչև 2024 թ.-ը Ֆրանսիայում կտեղադրվի Շառլ Ազնավուրի արձանը, որի նախագիծն արդեն պատրաստ է, նախատեսվում է անցկացնել խոշորամասշտաբ համերգ, բացել Ազնավուրի կենսագործունեությանը նվիրված ցուցահանդես: Երևանի քաղաքապետարանի հետ քննարկման փուլում է Հայաստանում ևս Ազնավուրի արձանը տեղադրելու հարցը:  «Ազնավուր» հիմնադրամի տնօրենն առաջարկել է բոլոր միջոցառումներն անցկացնել Ֆրանսիայի հետ զուգահեռ, այդ թվում՝ արձանի տեղադրումը: Այս մասին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանւ հետ հանդիպմանը հայտնել է Ազնավուր» հիմնադրամի ներկայացուցիչներին՝ հիմնադրամի տնօրեն Քրիստինա Ազնավուրը (Սարկիսյան)՝ քննարկելով Շառլ Ազնավուրի 100-ամյակին (2024 թ.) նվիրված միջոցառումների ծրագիրը, համագործակցության ուղիները:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն ասել է, որ  հայաստանյան կողմը սիրով կհամագործակցի հիմնադրամի հետ միջոցառումների ծրագիրն իրականացնելիս, և աշխարհահռչակ շանսոնյեի հոբելյանը Հայաստանում կնշվի նույնքան վառ, որքան Ֆրանսիայում:
«Մենք պատասխանատու ենք, որ հայ-ֆրանսիական օրակարգը որևէ հարցում չտուժի»,- ասել է Արթուր Մարտիրոսյանը:
ԿԳՄՍ նախարարության հաղորդմամբ, քննարկման ընթացքում կողմերը որոշել են հոբելյանի շրջանակում ստեղծել միջգերատեսչական հանձնաժողով՝ համակարգելու հոբելյանական միջոցառումները:
Արթուր Մարտիրոսյանն իրազեկել է, որ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի հրամանով ստեղծվել է համակարգող աշխատանքային խումբ՝ Հայաստանում գործող Ֆրանկոֆոնիայի բոլոր դերակատարների միջև կրթության և մշակույթի ոլորտներում փոխգործակցությունը և ծրագրային նախաձեռնություններն առավել արդյունավետ կազմակեպելու և իրականացնելու նպատակով: Խմբի անդրանիկ նիստը նախատեսվում է անցկացնել սույն թվականի հուլիսի 28-ին, որին հրավիրված է նաև ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության դեսպան Անն Լույոն:
Հանդիպմանը մասնակիցներն անդրադարձել են նաև արդեն իսկ ձևավորված Ֆրանսիական ինստիտուտի և Շառլ Ազնավուրի թանգարանի տեղակայման խնդիրներին, գործունեության հեռանկարներին:
«Ազնավուր» հիմնադրամի ներկայացուցիչները ներկայացրել են նաև Երևանի Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի և արվեստի պետական քոլեջի առկա խնդիրները, ներդրումների ծավալը և առաջիկա անելիքները:
Հիմնադրամը 12,5 մլն դրամի ներդրում է կատարել քոլեջի կահավորման, անհրաժեշտ տեխնիկայով, երաժշտական գործիքներով համալրման ուղղությամբ: Պարբերաբար կազմակերպվում են վարպետության դասեր, հրավիրվում են միջազգային ասպարեզում հայտնի մասնագետներ:
«Մեր նպատակն է մեծ ներուժ ունեցող երեխաների համար ճանապարհ հարթել դեպի համաշխարհային բեմեր, նպաստել նրանց տաղանդի զարգացմանը»,- ասել է Քրիստինա Ազնավուրը:
Նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն առաջարկել է համագործակցել և մասնակիցը դառնալ «Կատապուլտ», «Ստեղծագործ Եվրոպա», «ArtNexus» ծրագրերին, որոնց առանցքային նպատակն է զարգացնել մշակութային հաստատությունների և անհատ արվեստագետների կարողությունները:

Культура 13:32 22/07/2022 Армения
Французская сторона – в стадии подготовительных работ: к 2024 году во Франции будет установлен памятник всемирно известному французскому шансонье армянского происхождения Шарлю Азнавуру, проект памятника уже готов, планируется провести крупномасштабный концерт, открыть посвященную жизнедеятельности артиста выставку. С мэрией Еревана обсуждается вопрос установки памятника Шарлю Азнавуру и в Армении. Директор фонда «Азнавур» предложила провести все мероприятия, включая установку памятника, параллельно с Францией. Об этом на встрече с заместителем министра образования, науки, культуры и спорта Армении Артуром Мартиросяном сообщила директор фонда «Азнавур» – Кристина Азнавур (Саркисян).
Как сообщили в пресс-службе министерства образования, науки, культуры и спорта Армении, целью встречи было обсуждение программы мероприятий, посвященных 100-летию со дня рождения Шарля Азнавура (2024 г.), путей сотрудничества.
Мартиросян указал, что армянская сторона с удовольствием будет сотрудничать с фондом по части реализации программы мероприятий, юбилей всемирно известного шансонье в Армении отметят столь же ярко, как и во Франции.
«Мы ответственны за то, чтобы армяно-французская повестка ни в одном вопросе не пострадала», – отметил он.
В ходе обсуждения стороны приняли решение о создании межведомственной комиссии по координации юбилейных мероприятий.
Мартиросян сообщил, что приказом главы МОНКС РА создана рабочая группа с целью более эффективной организации и реализации взаимодействия и программных инициатив между всеми действующими в Армении акторами Франкофонии в сферах образования и культуры. Первое заседание группы планируется провести 28 июля, на которое приглашена и чрезвычайный и полномочный посол Франции в Армении Анн Луйо.
Участники встречи также затронули вопросы размещения уже сформированных Французского института и Музея Шарля Азнавура, а также перспективы их деятельности.
Представители Фонда «Азнавур» представили текущие проблемы Государственного колледжа культуры и искусств имени Шарля Азнавура, объем инвестиций и предстоящие планы.
Размер инвестиций фонда в оборудование колледжа, его оснащение необходимой техникой, музыкальными инструментами – 12,5 млн драмов. Периодически проводятся мастер-классы, приглашаются известные специалисты.
«Наша цель – проложить путь детям с большим потенциалом на мировые сцены, внести свой вклад в развитие их таланта», – заявила Кристина Азнавур.