Քաղաքական 12:33 29/07/2022 Աշխարհում
Սենատի հատկացումների օրինագծով առաջարկվում է 2 մլն դոլար հատկացնել Արցախին հումանիտար աջակցության և ականազերծման համար
Միացյալ Նահանգների Սենատի Հատկացումների հանձնաժողովը հուլիսի 28-ին հրապարակել է իր 2023թ.-ի ֆինանսական տարվա հատկացումների օրինագիծը, որով վերահաստատվում է ԱԶԱՏՈՒԹՅԱՆ Աջակցության ակտի 907 Բանաձևը և առաջարկվում է 2 միլիոն դոլար՝ Արցախում ականազերծման աջակցության համար, ինչպես նաև մարդասիրական օգնություն՝ տեղահանված հայերին օգնելու համար։ Այս մասին հաղորդում է Ամերիկայի հայկական համագումարը:
Մասնավորապես, Հանձնաժողովի զեկույցում հայտարարվում է, որ «մինչև 2,000,000 դոլար՝ մարդասիրական ականազերծման և չպայթած զինամթերքի մաքրման համար Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում մարտական գործողություններից տուժած տարածքներում, որը ենթակա է նախնական խորհրդակցության Հատկացումների հանձնաժողովների հետ», ինչպես նաև «մարդասիրական օգնության Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության պատճառով» տեղահանվածների համար:
Անցյալ ամիս Ներկայացուցիչների պալատն ընդունեց օրինագծի իր տարբերակը, որով կոչ էր արվում 60 միլիոն դոլար օգնություն տրամադրել Հայաստանին և 2 միլիոն դոլար՝ Արցախում ականազերծման աշխատանքների համար: Ներկայացուցիչների պալատի օրինագիծը ներառում էր նաև ԱԶԱՏՈՒԹՅԱՆ Աջակցության ակտի 907 Բանաձևին վերաբերող հատված:
«Հենց նոր վերադարձած լինելով Հայաստանից և Արցախից՝ ԱՄՆ-ի շարունակական աջակցությունն ու ներգրավվածությունը մնում են չափազանց կարևոր։ Համագումարը կշարունակի աշխատել Ներկայացուցիչների պալատի և Սենատի հետ՝ ապահովելու լավագույն արդյունքը հայ ժողովրդին օգնելու համար»,– ասել է Համագումարի Կոնգրեսական հարաբերությունների գծով տնօրեն Մարիամ Խալոյանը։

Politics 12:57 29/07/2022 World
The United States Senate Committee on Appropriations released its Fiscal Year 2023 Appropriations Bill on Thursday, which reaffirms Section 907 of the FREEDOM Support Act and recommend $2 million in demining assistance to Artsakh, along with humanitarian aid to help displaced Armenians, reported the Armenian Assembly of America (Assembly).
Specifically, the Committee Report stated that “up to $2,000,000 for humanitarian demining and unexploded ordnance [UXO] clearance activities in areas affected by fighting in the Nagorno-Karabakh conflict, subject to prior consultation with the Committees on Appropriations” as well as “humanitarian assistance” for those displaced “by the conflict in Nagorno-Karabakh.”
Last month, the House of Representatives passed its version of the Bill that called for $60 million in assistance to Armenia and $2 million for demining activities in Artsakh. The House Bill also included languageon Section 907 of the FREEDOM Support Act.
"Having just returned from Armenia and Artsakh, continued U.S. assistance and engagement remains critically important,” stated Assembly Congressional Relations Director Mariam Khaloyan. “The Assembly will continue to work with the House and Senate to ensure the best outcome to help the Armenian people,” Khaloyan added.