Քաղաքական 12:33 29/07/2022 Աշխարհում
Սենատի հատկացումների օրինագծով առաջարկվում է 2 մլն դոլար հատկացնել Արցախին հումանիտար աջակցության և ականազերծման համար
Միացյալ Նահանգների Սենատի Հատկացումների հանձնաժողովը հուլիսի 28-ին հրապարակել է իր 2023թ.-ի ֆինանսական տարվա հատկացումների օրինագիծը, որով վերահաստատվում է ԱԶԱՏՈՒԹՅԱՆ Աջակցության ակտի 907 Բանաձևը և առաջարկվում է 2 միլիոն դոլար՝ Արցախում ականազերծման աջակցության համար, ինչպես նաև մարդասիրական օգնություն՝ տեղահանված հայերին օգնելու համար։ Այս մասին հաղորդում է Ամերիկայի հայկական համագումարը:
Մասնավորապես, Հանձնաժողովի զեկույցում հայտարարվում է, որ «մինչև 2,000,000 դոլար՝ մարդասիրական ականազերծման և չպայթած զինամթերքի մաքրման համար Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում մարտական գործողություններից տուժած տարածքներում, որը ենթակա է նախնական խորհրդակցության Հատկացումների հանձնաժողովների հետ», ինչպես նաև «մարդասիրական օգնության Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության պատճառով» տեղահանվածների համար:
Անցյալ ամիս Ներկայացուցիչների պալատն ընդունեց օրինագծի իր տարբերակը, որով կոչ էր արվում 60 միլիոն դոլար օգնություն տրամադրել Հայաստանին և 2 միլիոն դոլար՝ Արցախում ականազերծման աշխատանքների համար: Ներկայացուցիչների պալատի օրինագիծը ներառում էր նաև ԱԶԱՏՈՒԹՅԱՆ Աջակցության ակտի 907 Բանաձևին վերաբերող հատված:
«Հենց նոր վերադարձած լինելով Հայաստանից և Արցախից՝ ԱՄՆ-ի շարունակական աջակցությունն ու ներգրավվածությունը մնում են չափազանց կարևոր։ Համագումարը կշարունակի աշխատել Ներկայացուցիչների պալատի և Սենատի հետ՝ ապահովելու լավագույն արդյունքը հայ ժողովրդին օգնելու համար»,– ասել է Համագումարի Կոնգրեսական հարաբերությունների գծով տնօրեն Մարիամ Խալոյանը։

Политика 17:11 29/07/2022 В мире
Законопроектом Сената об ассигнованиях предлагается выделить $2 млн на гуманитарную помощь Арцаху и на разминирование
Комитет по ассигнованиям Сената США 28 июля обнародовал законопроект об ассигнованиях на 2023 финансовый год, которым подтверждается 907-я поправка к «Акту в поддержку свободы» и предлагается выделить 2 миллиона долларов – на содействие разминированию в Арцахе, а также на гуманитарную помощь перемещенным армянам. Об этом сообщили в Армянской Ассамблее Америки.
В частности, в докладе Комитета говорится, что «выделение до 2 000 000 долларов на гуманитарное разминирование и обезвреживание неразорвавшихся боеприпасов в районах, затронутых боевыми действиями в ходе нагорно-карабахского конфликта, при условии предварительной консультации с Комитетами по ассигнованиям», а также «на гуманитарную помощь лицам, перемещенным вследствие нагорно-карабахского конфликта».
В июне Палата представителей приняла свою версию законопроекта, предусматривающего выделение 60 миллионов долларов помощи Армении и 2 миллионов долларов на разминирование в Арцахе. Законопроект Палаты представителей также включал раздел, посвященный 907-й поправке к «Акту в поддержку свободы».
«Постоянная поддержка и участие США остаются очень важными. Ассамблея продолжит работу с Палатой представителей и Сенатом, чтобы обеспечить наилучший результат для помощи армянскому народу», – сообщила Мариам Халоян, директор Ассамблеи по связям с Конгрессом.