Քաղաքական 09:26 03/08/2022
Ադրբեջանի պահանջով, կարծես, ժամանակից շուտ Հայաստանից Արցախ զորակոչված զինծառայողների զորացրում է իրականացվել. Տիգրան Աբրահամյան
«Արդեն 2 օր է ամենատարբեր աղբյուրներով շրջանառվում է Հայաստանից Արցախ զորակոչված պարտադիր ժամկետային զինծառայողների վերջին զորակոչը շտապ զորացրելու մասին լուրերը։
Հիշեցնեմ, որ ՀՀ-ից Արցախ վերջին անգամ զորակոչ եղել է 2020 թվականի հուլիս-օգոստոս ամիսներին, իսկ 44-օրյա պատերազմից հետո, 2021 թվականի ձմռանն անցկացված զորակոչին, ՀՀ-ից Արցախ այլևս մեկնում չի եղել։
Չնայած այն հանգամանքին, որ 2022 թվականի օգոստոս ամսվա ընթացքում Արցախում զորացրվելու էին ՀՀ-ից դեռ 2 տարի առաջ զորակոչված մեր տղերքի վերջին խմբերը, սակայն Ադրբեջանի պահանջով, կարծես, ժամանակից շուտ զորացրում է իրականացվել։
Այսինքն՝ ինչպես այս, այնպես էլ՝ Լաչինի միջանցքը փակելու հարցում, բացի իր քաղաքական առաջնահերթությունները իրացնելուց, Ադրբեջանն ամեն ինչ անում է ՀՀ իշխանությանը մինչև վերջ ստորացնելու համար։
Արցախի իշխանությունը, Պաշտպանության բանակը պետք է դեռ մեկնաբանեն, թե ինչո՞ւ է հրատապ կերպով զորացրում իրականացվում, երկրորդ, ինչ փաստաթղթի հիման վրա»։

Politics 12:48 03/08/2022 Armenia
MP Tigran Abrahamyan of the opposition Pativ Unem faction has addressed reports concerning the early discharge of soldiers drafted from Armenia to Artsakh.
After the 2020 war, no conscripts were drafted from Armenia to Artsakh and the last conscripted soldiers were expected to be discharged later in August.
“Although in August 2022 the last groups of soldiers drafted from Armenia two years ago were to be discharged in Artsakh, it seems that the demobilization was carried out ahead of schedule at the behest of Azerbaijan,” Abrahamyan wrote on Facebook on Wednesday.
“In other words, both in this case and in the issue concerning the shutdown of the Lachin corridor, Azerbaijan, besides implementing its political priorities, is doing everything possible to completely humiliate the Armenian authorities.
“The Artsakh authorities and the Defense Army are yet to explain why the demobilization is being carried out promptly and under which document,” the deputy said.