Քաղաքական 13:50 04/08/2022 Հայաստան
Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների հետ
Օգոստոսի 4-ին  Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներին։
ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ Ա. Միրզոյանը դեսպանների ուշադրությունն է հրավիրել վերջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից սադրիչ և ագրեսիվ գործողությունների արդյունքում ստեղծված իրավիճակին: Նա նշել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերը, հերթական անգամ խախտելով Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում կրակի դադարեցման մասին 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, ագրեսիա են ձեռնարկել ռուսական խաղաղապահ զորքերի պատասխանատվության գոտում, ինչի հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի տասնինը զինծառայող վիրավորվել է, երկուսը՝ զոհվել:
«ՀՀ ԱԳ նախարարն առանձնահատուկ ընդգծել է, որ ադրբեջանական կողմը պաշտոնապես և անթաքույց կերպով ստանձնել է ագրեսիայի պատասխանատվությունը, ինչի վառ ապացույցն են Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության և արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունները, ԼՂ-ում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ ուժերի կողմից արձանագրված խախտումները:
Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ագրեսիային նախորդել էր Լաչինի միջանցքի նկատմամբ վերահսկողության փոխանցման վերաբերյալ ռուսական խաղաղապահ անձնակազմին ներկայացված նամակը, համաձայն որի ադրբեջանական կողմը նախատեսում է փոփոխել ներկայումս գործող Լաչինի միջանցքով անցնող երթուղին, ինչը հանդիսանում է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կոպտագույն խախտում, քանի որ հայտարարության 6-րդ կետը հստակ սահմանում է, որ կողմերի (այսինքն՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի) համաձայնեցմամբ առաջիկա երեք տարվա ընթացքում պետք է որոշվի Հայաստանի հետ Լեռնային Ղարաբաղի կապն ապահովող Լաչինի միջանցքով երթևեկության նոր երթուղու կառուցման պլանը, մինչդեռ եռակողմ ձևաչափով հաստատված նման պլան չկա:
Արարատ Միրզոյանը նաև ընդգծել է, որ հայկական կողմի՝ տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հասնելու ուղղությամբ իրականացվող ջանքերին Ադրբեջանի իշխանությունները պատասխանում են հայատյաց հռետորաբանությամբ, ագրեսիվ հայտարարություններով, ուժի կիրառման անթաքույց սպառնալիքներով։ Նա անընդունելի է համարել ադրբեջանական կողմի՝ Լեռնային Ղարաբաղը էթնիկ զտման ենթարկելու շարունակական քաղաքականությունը:
ՀՀ ԱԳ նախարարն անդրադարձել է նաև 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած և դեռևս չլուծված հումանիտար խնդիրներին՝ շեշտելով, որ ադրբեջանական կողմը միջազգային հումանիտար իրավունքի դրույթների խախտմամբ շարունակում է պատանդառության մեջ պահել հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը վերահաստատել է հայկական կողմի դիրքորոշումը՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի կողմից լիազորված միակ միջազգային ձևաչափի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո:
Ընդգծվել է նաև, որ Հարավային Կովկասում խաղաղության հասնելու հայկական կողմի օրակարգին աջակցելու համար անհրաժեշտ է միջազգային հանրության համակարգված և միահամուռ օժանդակությունը»,- նշում են ԱԳՆ-ից:

Politics 15:45 04/08/2022 Armenia
Armenia’s Foreign Minister Ararat Mirzoyan on Thursday received the heads of accredited diplomatic missions in Armenia, the Foreign Ministry reported.
Mirzoyan drew the ambassadors' attention to the situation resulting from the provocative and aggressive actions by Azerbaijan in Nagorno-Karabakh in recent days. He noted that the Azerbaijani armed forces, once again violating the trilateral statement of November 9, 2020, signed by the leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan on the secession of hostilities in the Nagorno-Karabakh conflict zone, carried out aggression in the area of responsibility of the Russian peacekeeping forces, as a result of which nineteen servicemen of the Nagorno-Karabakh Defense Army were injured and two were killed.
The Armenian FM emphasized that the Azerbaijani side has officially and openly assumed responsibility for the aggression, which is clearly evidenced by the statements of the Ministry of Defense and the Foreign Ministry of Azerbaijan, as well as the violations recorded by the Russian peacekeeping forces deployed in Nagorno-Karabakh.
Minister Mirzoyan noted that the aggression carried out by Azerbaijan was preceded by the letter submitted to the Russian peacekeeping contingent on the transfer of control over the Lachin corridor, according to which the Azerbaijani side plans to change the currently operating route through the Lachin corridor, which is a gross violation of the trilateral statement of November 9 as the 6th provision of the Statement clearly reads that the plan for the construction of a new traffic route through the Lachin corridor connecting Armenia with Nagorno-Karabakh should be decided by the agreement of the parties (i.e. Russia, Armenia and Azerbaijan) within the next three years, while there is no such plan approved in a trilateral format yet.
Mirzoyan also stressed that the Azerbaijani authorities respond to the Armenian efforts to achieve stability and peace in the region with Armeophobic rhetoric, aggressive statements, and open threats to use force. He considered unacceptable the continuous policy of the Azerbaijani side to subject the people of Nagorno-Karabakh to ethnic cleansing.
The foreign minister of Armenia also touched upon the humanitarian issues resulting from the 44-day war, which are still not addressed, stressing that the Azerbaijani side continues to hold Armenian prisoners of war and civilians in violation of the provisions of international humanitarian law.
Mirzoyan reiterated the position of the Armenian side towards the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict under the mandate of the OSCE Minsk Group co-chairmanship, which is the only international format mandated by the UN Security Council.
It was also emphasized that in order to support the agenda of the Armenian side to achieve peace in the South Caucasus, coordinated and unanimous assistance of the international community is necessary.