Քաղաքական 10:30 02/09/2022 Արցախ
Արցախը պետք է միշտ լինի կանգուն, լինի հայկական և շարունակի իր ընթացքն անկախության ճանապարհով. Արայիկ Հարությունյան
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության օրվա առթիվ.
1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ը հայ ժողովրդի պատմության մեջ մտավ որպես ճակատագրական ու վճռորոշ օր: Ժողովրդական պատգամավորների ԼՂԻՄ մարզային և Շահումյանի շրջանային խորհուրդների համատեղ նստաշրջանն ընդունեց Արցախի Հանրապետության անկախության հռչակագիրը՝ ի լուր աշխարհի ազդարարելով հայկական երկրորդ հանրապետության կազմավորման մասին: Պահը պատմական էր, ժողովրդի ազատ ու անկախ ապրելու որոշումը՝ անխախտ, կամքը՝ անկոտրում, ոգին՝ անպարտելի:
Սակայն, միջազգային իրավունքի նորմերին ու սկզբունքներին համապատասխան ժողովրդավարական պետություն կառուցելու մեր ճանապարհը լի էր անասելի փորձություններով ու դժվարություններով:
2020 թվականի 44-օրյա պատերազմը հայ ժողովրդի համար դարձավ մի նոր արհավիրք՝ խլելով մեր հազարավոր քաջազուն որդիների կյանքը, խեղելով բազմաթիվ ճակատագրեր: Մենք երախտապարտ ենք Հայրենիքի անկախության ու հայ ժողովրդի արժանապատիվ գոյության համար իրենց կյանքը զոհաբերած բոլոր նահատակներին. խոնարհվում ենք նրանց պայծառ հիշատակի ու հպարտ հարազատների առջև:
Մայր Հայրենիքի հետ Արցախի կապն այսօր ապահովում է «Լաչինի միջանցքի» նոր երթուղին, որի անվտանգությունը մեր Հանրապետության համապատասխան կառույցների հետ ապահովում են Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերը: Մենք խորապես շնորհակալ ենք մայր Հայաստանում և Սփյուռքում ապրող մեր հայրենակիցներին՝ մշտապես ցուցաբերվող զորակցության համար, Ռուսաստանի Դաշնությանն՝ Արցախում ստանձնած մեծ առաքելության համար, և բոլոր այն պետություններին, քաղաքական ու հասարակական գործիչներին, որոնք այս բոլոր տարիներին եղել են մեր կողքին՝ հավատարիմ մնալով արդարության, մարդասիրության ու ժողովրդավարության համամարդկային արժեքներին:
Արցախի ժողովուրդը 31 տարի հետո էլ հաստատակամորեն ու վճռական հայտարարում է, որ, ի հեճուկս ժամանակի բոլոր փորձությունների, հավատարիմ է իր ընդունած որոշմանը, հավատարիմ է իր ընտրած ուղուն, որն անշրջելի է ու անխափան:

President: Artsakh should always stand firm and be Armenian
Artsakh’s President Arayik Harutyunyan issued a message on the Republic of Artsakh Day marked on September 2. His full message is below.
2 September 1991 took its place in the Armenian history as a momentous and decisive day. The joint session of the Councils of People's Deputies of the Nagorno-Karabakh Autonomous District and Shahumyan Region adopted the Declaration of Independence of the Republic of Artsakh, announcing to the world the formation of the second Armenian republic. The moment was historic, the decision of the people to live freely and independently was unviolable, the will - unshakeable, the spirit - invincible.
However, our way to building a democratic state complying with the norms and standards of the international law was full of indescribable hardships and trials.
The 44-day hostilities of 2020 became a new disaster for the Armenian people, taking the lives of thousands of our brave sons away and mutilating numerous destinies. We are grateful to all the martyrs who sacrificed their lives for the independence of the Motherland and the dignified existence of the Armenian people. We bow our heads to their bright memory and proud relatives.
Today the communication with Mother Armenia is conducted via a new route of the Lachin Corridor, the security of which is ensured by the peacekeeping forces of the Russian Federation together with the relevant structures of our Republic.
We are deeply grateful to all our compatriots living in Armenia and the Diaspora for constant support, we are grateful to the Russian Federation for the mission undertaken in Artsakh, we are also grateful to all those states, politicians and public figures who have been by our side all these years, remaining faithful to the universal values of justice, humanity, and democracy.
Even 31 years later, the people of Artsakh firmly and decisively declare that, despite all the tests of time, they are faithful to their decision, they are faithful to their chosen path, which is irreversible and consistent. Artsakh should always stand firm, be Armenian, and continue its path towards independence."