Քաղաքական 09:20 12/09/2022 Արցախ
ԱՄՆ-ը 2 մլն դոլար կտրամադրի հայ-ադրբեջանական հակամարտությունից տուժած տարածքներում ականազերծման գործողությունների համար։ ՏԱՍՍ-ը հայտնում է, որ այդ մասին ասվում է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայության կիրակի օրը տարածած գրավոր հայտարարության մեջ։
«Տարածաշրջանային խաղաղությունն ու համագործակցությունը խթանելու համար Միացյալ Նահանգները ուրախ է հայտարարել 2 միլիոն դոլարի հատկացման մասին՝ 2020 թվականի աշնանը Հարավային Կովկասում հայկական և ադրբեջանական ուժերի միջև ինտենսիվ մարտերից տուժած տարածքներում մարդասիրական ականազերծման գործողությունների համար: Ականներ և չպայթած զինամթերք հակամարտության գոտում շարունակել սպանել և խեղել խաղաղ բնակիչներին, արգելափակել տնտեսական զարգացումը և կանխել տեղահանվածների անվտանգ վերադարձը»,-հայտնում են ԱՄՆ ԱԳՆ-ից։ Պետքարտուղարությունը հիշեցրել է, որ անցյալ տարվա նոյեմբերին նույն նպատակով հատկացվել էր 500 հազար դոլար։

Politics 11:51 12/09/2022 NKR
The U.S. has announced $2 million for humanitarian demining operations in the Nagorno-Karabakh (Artsakh) conflict zone.
"To promote regional peace and cooperation, the United States is pleased to announce $2,000,000 for humanitarian demining operations in areas affected by the fall 2020 intensive fighting between Armenian and Azerbaijani forces in the South Caucasus.  Landmines and unexploded ordnance across the conflict zone continue to kill and maim civilians, block economic development, and impede the safe return of displaced communities," the State Department said in a statement on Sunday.
"Building on the $500,000 announced in November 2021, new U.S. funding will continue to strengthen the technical capacity of demining organizations to clear deadly landmines and unexploded ordnance.  These efforts play a critical role bolstering human security and enabling displaced communities to return to their homes and rebuild their lives safely," the statement said.