Աշոտյան. Վեհափառի հովանու ներքո եռանախագահության հավաքից ձևավորված սպասումները հօդս ցնդեցնելը լինելու է աններելի քայլ
ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը, արձագանքելով ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի՝ Առաջին ալիքին տված հարցազրույցի ընթացքում հնչեցրած հայտարարություններին, գրում է.
«Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հարցացրույցի հետքերով՝
. Օգտակար չենք համարում նախագահների հանդիպման ընթացքում եղած ընթացիկ քննարկումների մասնակի հանրայնացումը։
. Երեք նախագահների մոտեցումների և գնահատականների միջև առկա տարբերությունները հայտնի և կանխատեսելի էին նաև մինչև հանդիպում, բայց դա չի խանգարել գործընթացի մեկնարկին։
.Երկրի օրհասական վիճակը թելադրում է ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու ելքերի առավել արդյունավետ կոնսենսուսային տարբերակի որոնում։
. Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ որևէ միասնություն ձևավորվել չի կարող, քանզի ի թիվս այլ հանգամանքների, իր հաղորդած տեղեկության հավաստիությունը կասկածի տակ դրեց անգամ հենց ինքը՝ առաջին նախագահը։
. Հայ ժողովրդի մոտ Վեհափառի հովանու ներքո եռանախագահության հավաքից ձևավորված սպասումներն ու ակնկալիքները որևէ կոշտ անձնական դիրքորոշման կամ անզուսպ ամբիցիայի պատճառով հօդս ցնդեցնելը թե ընթացիկ իրավիճակից ելնելով, թե պատմական տեսանկյունից լինելու է աններելի քայլ։
P.S. Ի դեպ, Ճապոնիայի մասին։ Ճապոնիան 1945 թվականին ստորագրել է կապիտուլյացիոն ակտը, սակայն առ այսօր, 77 տարի անց խաղաղության պայմանագիր Ռուսաստանի հետ չի ստորագրել և չի հրաժարվել Հարավային Կուրիլներից»։
- Լևոն Տեր-Պետրոսյան. Ինֆորմացիա չունենք, թե ինչ պրոցեսներ են տեղի ունենում, դա գիտի միայն Նիկոլը
- Մայր Աթոռ. ՀՀ և Արցախի նախկին նախագահները, Գարեգին Երկրորդը քննարկել են Հայաստանում ստեղծված իրավիճակը

Политика 13:08 27/09/2022 Армения
Армен Ашотян: Разрушение ожиданий и надежд от встречи трех президентов под эгидой Его Святейшества будет непростительным шагом
Заместитель председателя Республиканской партии Армении (РПА) Армен Ашотян, коснувшись озвученных первым президентом Армении Левоном Тер-Петросяном в интервью Первому канаоу накануне заявлений, на своей странице в социальной сети Facebook пишет:
«По следам интервью Левона Тер-Петросяна:
.Не считаем полезной частичную огласку текущих обсуждений во время встречи президентов.
. Различия в подходах и оценках трех президентов были известны и предсказуемы еще до встречи, но это не помешало началу процесса.
.Бедственное положение страны диктует поиск наиболее эффективного, основанного на консенсусе варианта выхода из сложившейся ситуации.
.Какого бы то ни было единства с участием Никола Пашиняна сформироваться не может, поскольку, помимо прочих обстоятельств, в достоверности сообщаемой последним информации усомнился даже сам первый президент.
.Разрушение сформировавшихся у армянского народа ожиданий и надежд от встречи трех президентов под эгидой Его Святейшества из-за какой-то жесткой личной позиции или необузданных амбиций – будет непростительным шагом, как исходя из нынешней ситуации, так и с исторической точки зрения.
P.S. Кстати, о Японии. Япония подписала акт о капитуляции в 1945 году, но по сей день, спустя 77 лет, мирного договора с Россией не подписала и не отказалась от Южных Курил».