Աշոտյան. Վեհափառի հովանու ներքո եռանախագահության հավաքից ձևավորված սպասումները հօդս ցնդեցնելը լինելու է աններելի քայլ
ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը, արձագանքելով ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի՝ Առաջին ալիքին տված հարցազրույցի ընթացքում հնչեցրած հայտարարություններին, գրում է.
«Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հարցացրույցի հետքերով՝
. Օգտակար չենք համարում նախագահների հանդիպման ընթացքում եղած ընթացիկ քննարկումների մասնակի հանրայնացումը։
. Երեք նախագահների մոտեցումների և գնահատականների միջև առկա տարբերությունները հայտնի և կանխատեսելի էին նաև մինչև հանդիպում, բայց դա չի խանգարել գործընթացի մեկնարկին։
.Երկրի օրհասական վիճակը թելադրում է ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու ելքերի առավել արդյունավետ կոնսենսուսային տարբերակի որոնում։
. Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ որևէ միասնություն ձևավորվել չի կարող, քանզի ի թիվս այլ հանգամանքների, իր հաղորդած տեղեկության հավաստիությունը կասկածի տակ դրեց անգամ հենց ինքը՝ առաջին նախագահը։
. Հայ ժողովրդի մոտ Վեհափառի հովանու ներքո եռանախագահության հավաքից ձևավորված սպասումներն ու ակնկալիքները որևէ կոշտ անձնական դիրքորոշման կամ անզուսպ ամբիցիայի պատճառով հօդս ցնդեցնելը թե ընթացիկ իրավիճակից ելնելով, թե պատմական տեսանկյունից լինելու է աններելի քայլ։
P.S. Ի դեպ, Ճապոնիայի մասին։ Ճապոնիան 1945 թվականին ստորագրել է կապիտուլյացիոն ակտը, սակայն առ այսօր, 77 տարի անց խաղաղության պայմանագիր Ռուսաստանի հետ չի ստորագրել և չի հրաժարվել Հարավային Կուրիլներից»։
- Լևոն Տեր-Պետրոսյան. Ինֆորմացիա չունենք, թե ինչ պրոցեսներ են տեղի ունենում, դա գիտի միայն Նիկոլը
- Մայր Աթոռ. ՀՀ և Արցախի նախկին նախագահները, Գարեգին Երկրորդը քննարկել են Հայաստանում ստեղծված իրավիճակը

Politics 14:58 27/09/2022 Armenia
Deputy Chairman of the Republican Party of Armenia (RPA) Armen Ashotyan has weighed in on the statements of Armenia’s first President Levon Ter-Petrosyan made at an interview with the Public TV Company on Monday.
He gave the interview several days after discussing the security challenges facing Armenia with the former presidents of Armenia and Artsakh at a meeting hosted by Catholocos Karekin II.
“Levon Ter-Petrosyan made the following points:
• We do not consider it useful to partially publicize the discussions during the meeting of the presidents.
• The differences in the approaches and assessments of the three presidents were known and predictable even before the meeting, but it did not prevent the start of the process.
• The plight of the country requires a search for the most effective and consensual way out of the current situation.
• No unity can be formed with Nikol Pashinyan’s involvement, since, among other circumstances, even the first president himself doubts the credibility of the information conveyed by the latter.
• The shattering of the Armenian people's hopes and expectations from the meeting of the three presidents under the auspices of His Holiness because of some tough positions or unbridled ambitions would be unforgivable,” he wrote on Facebook.