Քաղաքական 12:21 01/10/2022 Արցախ
Պաշտոնական Ստեփանակերտի դիրքորոշումը մնացել է անփոփոխ՝ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում. Բաբայան
Սեպտեմբերի 30-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը մասնակցել է Լոս Անջելեսի քաղաքային խորհրդի նիստին և հանդես եկել ելույթով։
Արցախի ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ նիստի ընթացքում շոշափվել են Լոս Անջելես-Արցախ կապերի զարգացման հեռանկարներին, հարավկովկասյան տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումներին, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգովորմանն առնչվող հարցեր։
Նախարար Բաբայանը կարևորել է Արցախի Հանրապետության կապերը Լոս Անջելես քաղաքի հետ՝ ընդգծելով, որ Արցախում բարձր են գնահատում մեգապոլիսի կողմից Արցախի Հանրապետության ճանաչումը՝ այն որակելով որպես կարևոր բարոյական, քաղաքական և մարդասիրական օրինակելի որոշում։
Անդրադառնալով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը՝ Արցախի ԱԳ նախարարը ընդգծել է, որ պաշտոնական Ստեփանակերտի դիրքորոշումը մնացել է անփոփոխ. Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում։ Արտգործնախարարը կարևորել է նաև բանակցային լիարժեք ձևաչափի վերականգնումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում։
Նիստին ներկա են գտնվել նաև ԱՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Լեռնիկ Հովհաննիսյանը և ԱՄՆ-ում ու Կանադայում  ԱՀ Մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը։

Politics 12:45 01/10/2022 NKR
Republic of Artsakh Foreign Minister David Babayan attended and addressed the session of the Los Angeles City Council on Friday September 30, the Foreign Ministry said in a press release.
Issues related to the prospects of development of the Los Angeles-Artsakh relations, the current processes in the South Caucasus region, and the Nagorno-Karabakh conflict settlement were discussed at the meeting.
Babayan noted the importance of the relations between Artsakh and the City of Los Angeles, stressing that the people of Artsakh highly appreciate the recognition of the Republic of Artsakh by the metropolis, assessing it as an important moral, political and humanitarian exemplary decision.
“Touching upon the settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict, the Foreign Minister of Artsakh stressed that the position of official Stepanakert had remained unchanged – Artsakh will never be part of Azerbaijan. The Foreign Minister also noted the importance of restoration of the full-fledged format of the negotiations within the frameworks of the OSCE Minsk Group,” the statement said.
Artsakh’s Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Lernik Hovhannisyan and Permanent Representative of the Republic of Artsakh to the USA and Canada Robert Avetisyan were present at the session.