Քաղաքական 10:06 15/10/2022 Աշխարհում
Շվեդիան գաղտնիության բարձր մակարդակի պատճառով չի ցանկացել Գերմանիայի և Դանիայի հետ կիսվել «Հյուսիսային հոսք 1» և «Հյուսիսային հոսք 2» գազատարներում տեղի ունեցած միջադեպի հետաքննության արդյունքներով։ ՏԱՍՍ-ը տեղեկացնում է, որ այդ մասին ուրբաթ հայտնել է Der Spiegel-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Նրա խոսքով՝ Շվեդիան հրաժարվել է ստեղծել միջազգային համատեղ քննչական խումբ՝ «Հյուսիսային հոսքում» տեղի ունեցած միջադեպերը հետաքննելու համար։ Շվեդիան, գրում է թերթը, մերժումը պատճառաբանել է նրանով, որ «իր հետաքննության արդյունքների գաղտնիության մակարդակը չափազանց բարձր է՝ դրանք այլ երկրների հետ կիսելու համար»։
Ինչպես նշում է Der Spiegel-ը, շվեդական կողմից ի սկզբանե մեկնաբանություններ չեն ստացվել։ Բեռլինում, մեկնաբանելով Շվեդիայի մերժումը, նշել են, որ տեղական իշխանությունների հետ համագործակցության հույս ունեն դեռ։ Այժմ գերմանացի քննիչները նախ պետք է գնահատեն Բունդեսվերի «Sea Cat» ստորջրյա դրոնից ստացած պատկերները: Ենթադրվում է, որ պատկերների վրա ավելի մեծ խառնարան է երևում, ինչը վկայում է հզոր պայթյունի մասին։ Բացի այդ, խողովակաշարն ամբողջությամբ կոտրվել է ավելի մեծ երկարությամբ, հոսանքը կարող է վթարից հետո խողովակի մասերը լվանալ: Նախնական վերլուծություն կատարելուց հետո, ըստ հրապարակման, գերմանական իշխանությունները կարծում են, որ պայթյունի համար պահանջվել է 500 կգ տրոտիլին համադրելի հզորությամբ պայթուցիկ սարք։

Politics 14:45 15/10/2022 World
Sweden has rejected plans to set up a formal joint investigation team with Denmark and Germany to look into the recent ruptures of the Nord Stream 1 and 2 pipelines, Reuters reported, citing a Swedish prosecutor investigating the leaks.
Mats Ljungqvist, the prosecutor involved in Sweden's criminal investigation into the Nord Stream leaks in the Swedish economic zone, said Sweden was already co-operating with Denmark and Germany on the matter.
He said Sweden had rejected the proposal for a Joint Investigation Team (JIT) from judicial co-operation agency Eurojust because a such a joint investigation would include legal agreements under which Sweden would have to share information from its own investigation that it deemed confidential.
"This is because there is information in our investigation that is subject to confidentiality directly linked to national security," Ljungqvist told Reuters.
He made his comment after a report in German weekly Der Spiegel on Friday that Sweden had rejected plans for a joint investigation with Denmark and Germany, citing German security sources.