Քաղաքական 16:04 17/10/2022 Հայաստան
Հոկտեմբերի 17-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵՄ տեխնիկական գնահատման առաքելության անդամներին։
ԱԳՆ խոսնակի փոխանցմամբ, հանդիպման ընթացքում առաքելության անդամները ներկայացրել են մինչ այս Հայաստանում տեղի ունեցած հանդիպումների ու այցելությունների արդյունքները։
Կողմերը քննարկել են հոկտեմբերի 6֊ի պրահյան հայտարարության համաձայն Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի երկյանքով տեղակայվելիք ԵՄ մշտադիտարկման առաքելության լիազորությունների, տեղակայման վայրերի և այլ մանրամասները։
ԵՄ մշտադիտարկման առաքելության նպատակն է լինելու նպաստել տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության վերականգնմանը, վստահության կառուցմանը և սահմանային անվտանգության ու սահմանազատման հանձնաժողովների աշխատանքներին։
Կարևորելով ԵՄ մշտադիտարկման առաքելության տեղակայումը՝ Ա. Միրզոյանը կարծիք է հայտնել, որ դրա դիտարկումները և վերլուծությունները կարևոր դեր կկատարեն նաև իրավիճակի վերաբերյալ ԵՄ անդամ երկրներին օբյեկտիվ տեղեկատվություն տրամադրելու գործում։

Политика 16:29 17/10/2022 Армения
Арарат Мирзоян 17 октября принял членов миссии по технической оценке ЕС. Подробности представляет пресс-служба МИД Армении.
В ходе встречи члены миссии представили результаты уже проведенных в Армении встреч и визитов.
Стороны обсудили подробности касательно полномочий, мест дислокации миссии наблюдателей ЕС, которая будет развернута вдоль армяно-азербайджанской границы в соответствии с пражским заявлением от 6 октября, и другие детали.
Целью миссии наблюдателей ЕС будет способствовать восстановлению безопасности и стабильности в регионе, построению доверия и работе комиссий по вопросам делимитации государственной границы и пограничной безопасности.
Подчеркнув важность развертывания миссии наблюдателей ЕС, Мирзоян выразил мнение, что ее наблюдение и анализ сыграют важную роль также в предоставлении объективной информации о ситуации странам-членам ЕС.