Քաղաքական 16:04 17/10/2022 Հայաստան
Հոկտեմբերի 17-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵՄ տեխնիկական գնահատման առաքելության անդամներին։
ԱԳՆ խոսնակի փոխանցմամբ, հանդիպման ընթացքում առաքելության անդամները ներկայացրել են մինչ այս Հայաստանում տեղի ունեցած հանդիպումների ու այցելությունների արդյունքները։
Կողմերը քննարկել են հոկտեմբերի 6֊ի պրահյան հայտարարության համաձայն Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի երկյանքով տեղակայվելիք ԵՄ մշտադիտարկման առաքելության լիազորությունների, տեղակայման վայրերի և այլ մանրամասները։
ԵՄ մշտադիտարկման առաքելության նպատակն է լինելու նպաստել տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության վերականգնմանը, վստահության կառուցմանը և սահմանային անվտանգության ու սահմանազատման հանձնաժողովների աշխատանքներին։
Կարևորելով ԵՄ մշտադիտարկման առաքելության տեղակայումը՝ Ա. Միրզոյանը կարծիք է հայտնել, որ դրա դիտարկումները և վերլուծությունները կարևոր դեր կկատարեն նաև իրավիճակի վերաբերյալ ԵՄ անդամ երկրներին օբյեկտիվ տեղեկատվություն տրամադրելու գործում։

Politics 16:34 17/10/2022 Armenia
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan on Monday received the members of the EU technical assessment mission.
During the meeting the members of the mission presented the results of their meetings and visits held in Armenia so far, the Armenian Foreign Ministry reported.
The sides discussed the mandate, locations and other details of the EU monitoring mission to be deployed along the Armenia-Azerbaijan border in accordance with the Prague statement of October 6.
The purpose of the EU monitoring mission will be to support the restoration of security and stability in the region, the confidence building, and the work of the commissions on delimitation and border security.
"Highlighting the deployment of the EU monitoring mission, Minister Mirzoyan emphasized that its observations and analyses will play an important role in providing objective information on the situation to the EU member states," the ministry said.